Poszczególne dania i posiłki wymagają różnego sposobu konsumpcji. Szczególnie nieintuicyjne może być spożywanie wszelkiego rodzaju owoców morza, do których zaliczają się również krewetki. Jak jeść krewetki, by nie narobić sobie wstydu w towarzystwie?

Co to jest krewetka?

Jedzenie krewetek jest popularne na całym świecie, szczególnie w krajach nadmorskich. Czym jest jednak krewetka? Stworzenie to, należy do stawonogów, a konkretnie mówiąc do skorupiaków. Jej miejscem zamieszkania, są wszelkie środowiska wodne, jednak najczęściej spotykana jest wodach słonych, w morzach i oceanach. Stanowi jeden z najpopularniejszych owoców morza i jest poławiana, lub hodowana. W Stanach Zjednoczonych niegdyś stanowiła jedzenie biedoty, jednak z czasem zyskała uznanie i trafiła na stoły wyższych sfer. Istnieje wiele gatunków krewetek, jednak najpopularniejsze to m.in. krewetki argentyńskie, czy krewetki tygrysie.

Konsumpcji podlega tylna część zwierzęcia, czyli odwłok. Składa się on praktycznie z samego mięsa, pomijając przewód pokarmowy, który najczęściej i tak usuwany jest przed konsumpcją, ze względu na nieciekawy smak. Większość organów znajduje się w głowotułowiu, którego się nie je, jednak często zostawia na czas przyrządzania, aby wzmocnić smak potrawy. Z resztek krewetek, takich jak pancerzyk, czy wspomniany głowotułów, można przyrządzić wywar, który jest używany jako baza do zup i sosów.

Czemu warto jeść krewetki?

Jedzenie krewetek niesie za sobą wiele pozytywnych rzeczy, dla osób, które mogą je spożywać. Alergia na krewetki jest bowiem jedna z najpopularniejszych i są silnie uczulające. Te morskie żyjątka zawierają jednak dużą ilość białka i kwasów omega-3, selenu, jodu, magnezu i potasu. Jedząc krewetki mamy szanse obniżyć poziom złego cholesterolu i trójglicerydów.

W czasach kiedy zwracamy szczególną uwagę na aspekt zdrowotny pożywienia, warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu innych owoców morza, krewetki nie magazynują rtęci, a wręcz nalezą do pokarmów, które zawierają jej najmniej. Badania wykazują, że są to wielkości około 0,001 ppm. Krewetki są niskokaloryczne i zawierają mało tłuszczów nasyconych, więc idealnie nadają się jako źródło białka dla osób na diecie. Posiadają witaminy z grupy B, są lekkostrawne, a także używa się ich jako afrodyzjak.

Jak jeść krewetki w pancerzach?

Jak jeść krewetki królewskie? Są to duże krewetki, które w niektórych daniach są nieobrane z pancerzy. Mogą być podane albo w całości, albo jedynie jako ogony w pancerzu. Dzięki temu, przy, chociażby grillowaniu, krewetka nie wysycha w środku. Co wtedy zrobić? Krewetkę należy podnieść rękami i umieścić paznokieć kciuka u góry pancerza, a następnie poluzować skorupę. Zdejmujemy wtedy pierwsze trzy segmenty z odwłoku zazwyczaj razem z odnóżami. Następnie wyciągamy odsłonięte mięso z reszty pancerza, jedną ręką trzymając za ogon, a drugą wyciągając. Odpadki odkładamy na osobny talerzyk. Jeśli obecna jest głowa, ją należy usunąć w pierwszej kolejności.

Warto sprawdzić, czy krewetka ma usunięty przewód pokarmowy. Jeśli nie, natnijmy grzbiet i wyciągnijmy za pomocą czubka noża wspomniane wnętrzności. Nie grozi nam nic po ich konsumpcji, jednak może ona zepsuć walory smakowe.

StockFood

Jak jeść krewetki w zupie?

Jak jeść krewetki w zupie? Jemy je łyżką tak jak każdy inny jej składnik. Jeżeli jednak w zupie znajdują się nieobrane z pancerzy krewetki, najbezpieczniej jest zjeść najpierw płyn i inne dodatki, a na końcu obrać krewetkę sposobem opisanym powyżej. Dzięki temu unikniemy niezręcznej sytuacji, jeśli np. krewetka wyślizgnęła się nam i rozchlapała zupę. Nie będziemy musieli też maczać palców w jedzonym przez nas płynie.

Innym sposobem, jest wyjęcie krewetki z zupy na osobny talerzyk, obranie jej na nim, a następnie włożenie jej z powrotem do zupy i kontynuowanie jedzenia normalnie, za pomocą łyżki.

Jak jeść krewetki w panierce?

Jak jeść krewetki w panierce? Mogą być one podane jako część dania, lub osobna przystawka. Zazwyczaj jemy je za pomocą widelca, jednak jeśli krewetka została usmażona tak, aby wystawał nieobrany ogon, nie jedzmy go, ale odłóżmy na talerz, starając się, aby nie wkładać go do ust. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się pałeczki, które pozwalają nam chwycić za sam ogon, odgryźć mięso i odłożyć niechciany element na talerz.

Często możemy się spotkać z krewetkami podanymi z sosem, lub dipem, w którym możemy je maczać. Przykładowym daniem tego typu jest koktajl krewetkowy. Je się je wtedy za pomocą widelca do ostryg, ewentualnie innego małego widelca. Jeśli krewetki są większe niż na jeden kęs, przełóżmy ją na talerz i pokrójmy.

Jeśli krewetki zostały podane jako przystawka, można je jeść palcami, pamiętajmy jednak, aby trzymać je za ogon. Dodatkowo nie należy maczać krewetki więcej niż raz w sosie. Jeśli sos jest wspólny, nałóżmy za pomocą łyżki małą jego ilość na talerz i na nim ją zamoczmy, lub łyżką nałóżmy na krewetkę.

Czy można jeść surowe krewetki?

Krewetki je się na surowo w wielu kulturach świata. W niektórych krajach płyn z ich głowy jest uznawany za delikates. W Japonii można spotkać się z sushi z krewetek, zarówno gotowanych, jak i surowych. Wiele osób uważa, że krewetka to idealny składnik sushi na początek dla osób, które nigdy tego rodzaju potrawy nie jadły i chciałyby spróbować. W Chinach czasami jedzone są nawet żywe krewetki, moczone wcześniej w wysokoprocentowym alkoholu, co ma ułatwiać konsumpcję. Mówi się na tę potrawę „pijane krewetki”.

Mimo wszystko jednak, jedzenie surowych krewetek nie jest zalecane i może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Dzieje się tak, ponieważ w morskich stworzeniach, używanych jako owoce morza często znajdują się wirusy, bakterie i pasożyty, mogące doprowadzić do różnych chorób, a które giną podczas obrabiania cieplnego krewetki. Jedno z badań, w których sprawdzano jak często bakteria Vibrio odpowiedzialna za chorobę zwana wibriozą występuje w krewetkach pokazało, że znaleziono ją u 55% badanych skorupiaków.

Wiele ze szczepów tejże bakterii jest odporne na działanie antybiotyków. Jeśli chcemy uniknąć rozwoju choroby, lub chociażby biegunki i wymiotów, należy się wystrzegać jedzenia surowych krewetek. Mimo że wibrioza zazwyczaj przechodzi po paru dniach, to średnio 20% zakażonych umiera.