Każda potrawa zwykle wymaga doprawienia, aby podkreślić lub poprawić jej smak. Tak samo jest z rybami, które dzięki ziołom i przyprawom smakują jeszcze lepiej. Jak przyprawić rybę, jakie przyprawy pasują do ryby smażonej lub ryby z grilla?

Czym przyprawiać rybę?

Jakie przyprawy do ryb będą nadawać się najlepiej? Podstawowymi przyprawami, bez których właściwie żadna ryba nie może się obejść, to sól, pieprz oraz sok z cytryny. Z każdym z wymienionych dodatków trzeba się obchodzić ostrożnie, a do każdego rodzaju ryby podchodzić indywidualnie, ponieważ zbyt duża ilość soli lub pieprzu może wytrącić delikatny smak niektórych ryb. Dzięki cytrynie podana ryba wydaje się świeższa, a do tego lepiej smakuje. Są jednak inne zioła, którymi można doprawić różne rodzaje ryb.

  1. Dorszjak doprawić dorsza? Oczywiście nie może zabraknąć pieprzu oraz soku z cytryny. Możesz doprawić dorsza bazylią lub zieloną pietruszką. Pierwsze zioło ma delikatniejszy smak, ale szczególnie w towarzystwie pomidorów, suszonych lub w postaci zalewy czy sosu, sprawi, że dorsz będzie o wiele lepiej smakował. Jeśli lubisz jeść ostre potrawy, możesz doprawić dorsza papryczkami chili. Jakie przyprawy do dorsza można jeszcze wykorzystać? Możesz przygotować musztardowo-miodową marynatę albo inne delikatne zioła jak rozmaryn, czy koperek.

  2. Łosoś - ma bardzo delikatny smak, dlatego nie powinno doprawiać się go przyprawami o bardzo wyrazistym aromacie. Łosoś najczęściej doprawia się koperkiem oraz skrapla sokiem z cytryny. Łososia możesz również posmarować pastą z awokado lub, w zastępstwie za sok z cytryny, sokiem z limonki. Dla bardziej gorzkiego posmaku można dodać do łososia szczyptę rozmarynu lub estragonu. Możesz również dodać zioła prowansalskie lub bazylię, a zamiast zwykłego pieprzu, pieprz cayenne lub biały.

  3. Pstrąg - zazwyczaj doprawiany jest sokiem z cytryny, pieprzem, solą, a także czosnkiem. Czosnek możesz połączyć z innymi przyprawami, a nawet przygotować masło czosnkowe w ziołach, którymi posmarujesz pstrąga. Jako dodatek do masła czosnkowego możesz dodać koperek lub zioła prowansalskie.

  4. Śledźjakie przyprawy do ryb takich jak śledzie? Zwykle śledzie podaje się w oleju lub w śmietanie z pokrojoną w prążki cebulą. Śledzia również możesz przyprawić ziołami prowansalskimi, czosnkiem, koperkiem, pietruszką, a nawet miodem. Oprócz soku z cytryny możesz zetrzeć również skórkę. Możesz to wszystko połączyć i przygotować olej ziołowy. Wtedy świetnie się nada tymianek, bazylia, majeranek, lecz także oregano.

  5. Tuńczyk często pojawia się na stole w formie surowej w sushi lub w postaci steku. Tuńczyka możesz doprawić kolendrą lub majerankiem. Jeśli lubisz japońskie smaki, surowego tuńczyka możesz posmarować ostrym wasabi, polać sosem sojowym i połączyć z marynowanym imbirem. W przypadku steku możesz dodawać nawet przyprawy przeznaczone docelowo do innych mięs. Podkreśla to smażony, pieczony lub grillowany smak.

  6. Mintaj, bardzo delikatny w smaku, to ryba, wymagająca równie łagodnych przypraw, które nie pozbawią smaku mintaja. Do mintaja możesz dodać gorczycę, która nieco zaostrzy słaby aromat ryby, a do tego bazylię oraz rozmaryn. Dodaj również czosnek oraz cebulę dla jeszcze większego „podkręcenia” smaku.

  7. Karp - jest najtrudniejszą rybą do przyprawienia, ponieważ w tym wypadku celem nie jest poprawienie smaku, a wyparcie go, żeby pozbyć się mulistego aromatu. Najprostszym sposobem jest oczywiście użycie soku z cytryny. Karpia możesz też zamarynować w cebuli lub ulubionym sosie na jedną noc, a potem usmażyć, wtedy posmak mułu całkowicie zniknie. Zamiast marynaty można wykorzystać mleko. Zamocz karpia w mleku i odstaw do lodówki na kilka godzin. Dzięki temu ryba będzie bardziej soczysta, pozbędzie się mulistego posmaku, a do tego nie trzeba będzie zanadto karpia przyprawiać.

W sklepach można znaleźć różne gotowe mieszanki do ryb. Choć jest to całkiem wygodne rozwiązanie, o wiele lepiej samemu zdecydować, jak doprawiamy swoją rybę. Najważniejsze, to wypracować własną ulubioną mieszankę ziołową, bez której nie obejdzie się przygotowywana przez nas ryba, niezależnie od jej gatunku.

Dostępne w sklepach ryby mrożone, najczęściej w postaci filetów, często mogą przysporzyć kłopotów przy ich odsmażaniu, lecz także przy doprawianiu. Jak przyprawić rybę mrożoną? Nie wymaga ona zbyt wiele wysiłku, zwykle sklepowe mrożonki zostały już odpowiednio przyprawione. Dla odświeżenia smaku możemy jedynie dodać sól oraz pieprz przy smażeniu.

Jak przyprawić rybę do smażenia?

Zanim przystąpisz do smażenia, ryba powinna być zamarynowana. Można użyć do tego posiekanego ząbku czosnku, soku oraz skórek z cytryny. Po wyciągnięciu tak przygotowanej ryby z lodówki po kilku godzinach można przystąpić do smażenia. Pamiętaj o tym, żeby nie solić ryby w trakcie marynowania. Sól wchłania wodę z mięsa, dlatego ryba stanie się sucha i nie będzie wystarczająco soczysta, nawet z pomocą kolejnych przypraw.

Jakie przyprawy pasują do ryby smażonej? Bazylia lub majeranek to przyprawy, które doskonale skomponują się z rybą przeznaczoną do smażenia. Dodatkowo tuż przed smażeniem możesz wykorzystać szałwię, a nawet curry, jeśli chcesz, aby ryba, zwłaszcza w panierce, miała mocniejszy smak. Do smażonej ryby można również natrzeć trochę estragonu, a zamiast soku z cytryny do marynaty alternatywnie wykorzystaj sok z limonki lub miód. To, jakie przyprawy do ryb wybierzesz, zależy przede wszystkim od twoich preferencji. Dobierz swoje ulubione przyprawy, nawet te, z których pomocą przygotowujesz inne rodzaje mięsa.

Jak przyprawić rybę do pieczenia?

Bardzo smaczna pieczona ryba, to świetny pomysł na pełnowartościowy obiad. Najczęściej do piekarnika trafiają pstrągi. Przy pieczeniu zawsze warto pamiętać o pilnowaniu czasu wyznaczonym na piekarniku, ponieważ ryba może się łatwo przesuszyć i stracić swoją soczystość. Jakie przyprawy do ryb idealnie nadadzą się w trakcie pieczenia? Rozmaryn oraz natkę pietruszki, wykorzystuje się nie tylko podczas pieczenia, lecz są to przyprawy, które zawsze będą uniwersalne niezależnie od ryby. Wyłącznie do pieczenia nadaje się mięta, którą można również ozdobić rybę na sam koniec.

Jakie przyprawy do ryb zapiekanych możesz jeszcze wykorzystać? Poza uniwersalną cytryną warto wypróbować trawę cytrynową oraz tymianek, które bardzo pasują do pieczonych ryb. Poprawią jej smak, a do tego będą pasować niezależnie do jej gatunku oraz delikatnego smaku.

Jak przyprawić rybę na grilla?

Jakie przyprawy do ryby z grilla będą nadawać się najlepiej? Przede wszystkim warto wiedzieć, że każdy gatunek ryby może znaleźć się na ruszcie. Trzeba jednak pamiętać, że tłuste ryby grilluje się bliżej ognia, natomiast chude warto owinąć folię i umieścić na ruszcie nieco wyżej. Jeśli chcemy zawijanym rybom dodać nieco smaku, można je zawinąć w liście chrzanu lub plastry boczku, w zależności od preferencji. Przyprawianie ryb z grilla właściwie nie różni się niczym od innych sposobów na przygotowanie ryby. Niezawodny sok z cytryny, sól oraz pieprz przydadzą się również w tym przypadku. Możesz dodać rozmaryn, zioła prowansalskie lub natkę pietruszki.