Gotowanie buraków ma 1 wadę - czas, który jest na to potrzebny. Większe bulwy są oporne na działanie temperatury w garnku - szczególnie, gdy najczęściej gotujecie je w całości i ze skórką, by nie stracić pięknego koloru. Gdy nie macie czasu, sięgacie pewnie po sklepowe gotowce - buraki pakowane próżniowo lub buraki ze słoika. Alternatywą mogą być też własne przetwory lub inna metoda obróbki. 

Jak przyspieszyć gotowanie buraków?

 Buraki, podobnie jak ziemniaki, mają zwarty miąższ, ale gotują się zdecydowanie dłużej. Nawet do 50 minut. Jeśli chcecie skrócić ten czas, podczas gotowania dodajcie do wody 2-3 łyżki cukru. Podkreśli on smak warzyw, pomoże zachować kolor i sprawi, że buraki szybciej zmiękną.  

Inną metodą jest gotowanie buraków w mikrofalówce. Nie wszyscy się na to decydują, ale warto spróbować - przeprowadźcie test przynajmniej na 1 buraczku. Warzywa w całości trzeba włożyć do specjalnego woreczka na żywność (do gotowania lub pieczenia), zalać ok.100 ml wody, zawiązać, nakłuć woreczek w paru miejscach (na górze, by woda nie wyciekła) i umieścić woreczek pionowo na talerzu w mikrofali. Ustawcie mikrofalówkę na 10 minut i maksymalną moc. Po 10 minutach wyjmijcie buraki z woreczka i nakłujcie je widelcem lub wykałaczką. Jeśli wchodzi w warzywa jak w masło, buraki są gotowe.

Gotowanie kontra pieczenie buraków - co jest lepsze?

Zamiast gotować buraki, możecie je też upiec w piekarniku, i to bez folii aluminiowej. Zamiast niej przygotujcie naczynie żaroodporne z pokrywką. Jeśli nie macie tak wysokiego naczynia, możecie wykorzystać folię aluminiową i umieścić buraki na brytfance. Do pieczenia wybierzcie jędrne, niewielkie lub średnie sztuki. Im mniejsze, tym szybciej się upieką. Pieczenie buraków wydobywa z nich maksimum słodyczy i charakterystycznego smaku.

Jeśli zależy wam na buraczkach pieczonych, które będą mieć konkretny smak, upieczcie je w folii. Wysmarujcie je olejem, posypcie solą, natrzyjcie ulubionymi przyprawami i zawińcie w folię. Buraczki na pewno zachowają też swój apetyczny kolor. Gotowanie, nawet z dodatkiem przypraw, nie zapewni tego efektu. Podczas pieczenia stracicie też mniej cennych wartości odżywczych niż w wodzie. 

Do czego wykorzystać pieczone buraki?

Upieczone bulwy możecie wykorzystać do sałatek, surówek, jako dodatek do obiadu (po przesmażeniu, np. jako karmelizowane, smażone z miodem buraki w plastrach lub we wiórkach, z dodatkiem przypraw, jabłka lub boczku), a także podjadać bez dodatków - są tak pyszne. Możecie je też zmiksować i użyć do zupy-krem, pasty lub pesto do makaronu lub pokroić i położyć na kanapkach - z twarogiem wędzonym, pieczenią na zimno lub kaszanką i musztardą, będą smakować cudownie. 

Jak upiec buraki? Przepis

Składniki:

  • kilka świeżych niewielkich buraków (ilość według uznania)

Dodatkowo: naczynie żaroodporne z pokrywką.

Sposób przygotowania:

Buraki umyjcie, dokładnie osuszcie i bez obierania ułóżcie w naczyniu żaroodpornym. Przykryjcie pokrywką. Pieczcie przez ok. 1 godzinę w temperaturze 200 st. C w opcji góra-dół. Po upływie tego czasu sprawdźcie je widelcem lub wykałaczką. Jeśli jeszcze są twarde, włóżcie je z powrotem do piekarnika. Gotowe buraki odłóżcie do wystygnięcia i obierajcie, gdy będą jeszcze ciepłe - wtedy skórka odchodzi najszybciej. Róbcie to w rękawiczkach, bo buraczki brudzą sokiem dłonie. 

Źródło przepisu: kuchnia-domowa.pl