W przedświątecznym czasie, zebrane jesienią orzechy włoskie, teraz stanowią częsty składnik potraw, które szykujemy na Boże Narodzenie. Dodajemy je do makowca, kutii, robimy ciasta orzechowe i pieczemy orzechowe rogaliki.

W starożytności wierzono, że orzechy mają magiczną moc i przynoszą szczęście. Dzisiaj wiemy, że są nieocenione dla naszego zdrowia, dlatego warto włączyć je do jadłospisu na stałe.

Cenne orzechy włoskie

Orzechy włoskie pod względem właściwości zdrowotnych przewyższają wszystkie inne orzechy.

  • Zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż każde inne orzechy.
  • To też jedyne orzechy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3. Już 3 orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na te kwasy. Zawarte w orzechach nienasycone tłuszcze, między innymi omega 3 oraz dodatek fosforu i magnezu, wpływają na szybkość przekazywania impulsów w mózgu i zwiększają ilość połączeń między neuronami.
  • Orzechy włoskie nie zawierają glutenu i białka mlecznego.
  • Regularne spożywanie orzechów włoskich pomaga w zapobieganiu rozwojowi chorób serca, kamicy żółciowej i cukrzycy typu 2.
  • Orzechy włoskie, dzięki dużej zawartości błonnika (5 g/100 g),  skutecznie hamują nadmierny apetyt. Błonnik ten jednocześnie usprawnia pracę układu pokarmowego oraz „wychwytuje” substancje takie jak metale ciężkie i cholesterol. Po związaniu ich, usuwa je z organizmu. Około 30 g orzechów lub 2 łyżki masła orzechowego zapobiega chorobom pęcherzyka żółciowego.
  • Orzechy włoskie są dobrym źródłem żelaza. Dodatkowo zawierają witaminy E oraz B6, które wydłużają długość życia czerwonych krwinek i ich prawidłową produkcję.
  • Magnez zawarty w orzechach włoskich eliminuje zmęczenie, wpływając na lepszą jakość snu. Orzechy włoskie mają wysoką zawartość kwasu foliowego wynoszącą około 0,8 mcg a więc 40% zapotrzebowania.
  • Zawierają też silny antyoksydant – kwas elagowy, który blokuje szlaki metaboliczne, prowadzące do rozwoju nowotworów.

Te wszystkie właściwości to główny powód, by jeść je regularnie. Drugi to wyjątkowy smak. Są wyraziste i lekko słodkie, pod warunkiem, że jemy je bez skórki. Niestety jedzone ze skórką nabierają gorzkiego posmaku i mogą powodować uczucie pieczenia na języku. O ile świezo zebrane orzechy łatwo jest obrać ze skórki, bo od wilgotnego orzecha odchodzi bez problemu, o tyle na wysuszonych orzechach, to nie jest takie łatwe. Mamy jednak prosty i szybki sposób, by pozbyć się skórki nawet z mocno wysuszonych orzechów.

Jak obrać orzechy włoskie ze skórki?

Najprostsza metodą na pozbycie się skórki z orzechów jest blanszowanie. Wystarczy wrzucić orzechy do wrzącej wody na 2-3 minuty, a następnie wyjąć i ostudzić. Skórka pod wpływem gorącej wody staje się miękka i dość łatwa do obrania. Orzechy wyjmujcie z wody po kilka sztuk, by nie wysychały w czasie gdy je obieracie. Teraz skórkę można łatwo zdjąć przy pomocy małego nożyka, albo jeszcze bardziej precyzyjnie pęsetą. Dotrze ona w każdy zakamarek pofałdowanego orzecha. Dzięki temu orzechy będą przepyszne i bez śladu goryczki.

Inny sposób na pozbycie się skórki z orzechów włoskich

Inną skuteczną metodą na obranie orzechów ze skórki jest ich uprażenie w piekarniku. Jak to zrobić krok po kroku przeczytacie tutaj: