Macie duży zapas orzechów włoskich? Zamiast po prostu chrupać ten produkt solo, zdecydowanie lepiej przerobić go na domowe masło orzechowe, czyli pyszne smarowidło do kanapek, naleśników, owsianki i przekładania ciast. Wystarczą tylko 3 proste kroki i gotowe. Zobaczcie, jak je zrobić i dlaczego warto zajadać ten przysmak. 

Masło z orzechów włoskich - właściwości

Zanim przejdziemy do przepisu na domowe masło orzechowe, zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto je jeść. Smak i kremowa konsystencja to bowiem tylko początek jego walorów. Wszyscy wiemy, że orzechy włoskie to prawdziwy naturalny skarb dla zdrowia, gdyż zawierają cenne kwasy Omega-3, a także wiele minerałów, takich jak magnez, potas, żelaz i wapń. Ten bogaty skład sprawia więc, że przygotowane z nich masło przynosi wiele korzyści wraz z każdą zjedzoną porcją:

  • pozytywnie wpływa na układ krążenia,
  • poprawia pracę mózgu,
  • wspomaga pracę układu nerwowego,
  • łagodzi problemy żołądkowe,
  • obniża poziom złego cholesterolu,
  • poprawia kondycję skóry. i włosów.

Trzeba jednak zapamiętać, że takie domowe masło orzechowe można przechowywać maksymalnie do 6 miesięcy, dlatego lepiej nie robić zbyt dużego zapasu słoików na raz, tylko co jakiś czas przygotować świeżą porcję, szczególnie, że nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Zobaczcie, jak się robi masło z orzechów włoskich krok po kroku.

Przepis na masło z orzechów włoskich

Potrzebujecie tylko orzechów i trochę wody, gdyż najpierw trzeba je obgotować przez 15 minut, a wtedy znacznie łatwiej się obiorą. Następnie wyłuskane orzechy włoskie wysypujemy na blachę i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni przez około 12-15 minut.

Tak przygotowane prażone orzechy włoskie trzeba już tylko zblendować z porządną szczyptą soli i gotowe. Pamiętajcie jednak, że trzeba to robić dość długo, zanim uzyskacie kremową konsystencję. Na początku bowiem wyjdzie wam bardziej mączka orzechowa, ale w miarę blendowania zacznie się z nich wytrącać coraz więcej tłuszczu, dzięki któremu drobny proszek powoli zacznie zmieniać się w gęstą pastę.

Gotowe domowe masło z orzechów włoskich przekładamy do czystych, wysuszonych słoiczków i szczelnie zakręcamy pokrywki, a po otwarciu przechowujemy je w lodówce.