Nie ulega wątpliwości, że jogurt naturalny jest ważnym składnikiem zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Trzeba jednak podkreślić, że wśród nas jest wiele osób, które muszą lub chcą zrezygnować z jego spożywania. Nietolerancja laktozy, dieta wegańska – każdy z tych czynników wyklucza z jadłospisu tradycyjne produkty mleczne, w tym także jogurt naturalny. Inna sprawa, nawet największym fanom tego produktu może zdarzyć się, że zabraknie go w lodówce akurat wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. W każdej z tych sytuacji dobrze sprawdzą się zamienniki jogurtu naturalnego.

Do czego wykorzystać jogurt naturalny?

Smakuje wyśmienicie nawet bez dodatków i wiele osób właśnie tak spożywa ten produkt. Nic dziwnego. Stanowi przecież cenne źródło białka i wzbogaca dietę w ważne dla organizmu minerały, jak choćby w wapń, a zawarte w nim żywe kultury bakterii pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Warto jednak podkreślić, że na bazie jogurtu naturalnego łatwo można przygotować pełnowartościowe śniadanie. Wystarczy dosypać do niego porcję płatków zbożowych i dodać kawałki ulubionych owoców. 

Jakie jeszcze pyszności można przygotować z jogurtu? Koktajle! To banalnie proste. Wszystko, co trzeba zrobić, to zmiksować ten składnik z truskawkami, malinami, jagodami, borówkami lub innymi owocami.

Jogurt jest też ważnym dodatkiem wielu potraw:

  • jest cennym składnikiem domowych sosów, dipów i marynat
  • w wielu daniach może zastąpić majonez 
  • świetnie sprawdza się w roli dodatku do zup
  • pojawia się jako składnik w wielu przepisach na naleśniki, racuchy i kluski.

W tym miejscu nie kończy się jeszcze zastosowanie jogurtu w kuchni. Trzeba bowiem pamiętać, że bez tego składnika nie powstanie wiele domowych wypieków. To właśnie ten produkt dodaje ciastu nieco wilgotności i nadaje mu odpowiednią teksturę, tworzy złożony smak, wprowadzając lekko cierpkie nuty, a przy tym zapewnia lepszy wzrost, nie tylko słodkim wypiekom, ale także domowemu chlebowi

Co można dać zamiast jogurtu naturalnego?

Jak widać, ten prosty produkt ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Czy w tym kontekście można mówić o jakichkolwiek zamiennikach jogurtu? Na szczęście tak. Istnieje wiele produktów, które wykazują podobne właściwości. Niektóre bazują na składnikach roślinnych, inne są przetworami mlecznymi, więc znajdzie się coś dla wegan, osób rezygnujących z mleka i jego przetworów z przyczyn zdrowotnych, jak i dla wszystkich, którzy z codziennej diety nie wykluczają składników pochodzenia zwierzęcego. Można powiedzieć: „dla każdego coś dobrego”. Czym zastąpić jogurt naturalny?

Jogurt bez laktozy

Jeżeli rezygnujecie ze spożywania jogurtu ze względu na nietolerancję laktozy, mamy dla was dobrą informację – podobnie jak wiele innych przetworów mlecznych, także ten występuje w wersji bez laktozy. Jogurt naturalny pozbawiony laktozy jest tak samo pożywny jak jego tradycyjny odpowiednik i wykazuje podobne właściwości. Smakuje wyśmienicie, choć należy wspomnieć, że można wyczuć w nim dość wyraźną słodycz. Jest doskonały do bezpośredniego spożycia, przygotujecie z niego wyśmienite sosy i dipy, sprawdzi się w roli dodatku do płatków lub musli i jako składnik deserów na zimno.

Jogurt sojowy dla alergików

Kolejną propozycję dedykujemy wszystkim, którzy wykluczają jogurt z jadłospisu ze względu na dietę wegańską lub alergię na białka mleka krowiego. W obu przypadkach jogurt sojowy sprawdzi się idealnie w roli zamiennika. Powstaje z mleka sojowego i wyselekcjonowanych kultur bakterii. Dodawany jest też środek nadający mu odpowiednio gęstą konsystencję. Poza tym, że zawiera naturalne białko roślinne, często jest wzbogacany o cenne mikroelementy. To sprawia, że jest tak samo wartościowy, jak jego krowi odpowiednik.

Jogurt migdałowy zastępuje jogurt z mleka krowiego

Inna opcja dla wegan (i nie tylko), to pyszny jogurt migdałowy. Ten wyśmienity produkt powstaje w procesie zbliżonym do tego, w którym wytwarzany jest jogurt sojowy. Najczęściej jest droższy niż sojowa alternatywa, ale warto podkreślić, że zawiera więcej cennych mikroelementów. Dla wielu osób, niewątpliwą zaletą tego produktu jest intensywnie migdałowy smak, który czyni go świetną bazą śniadaniową i wyrazistym składnikiem koktajli.

Śmietana – tłustszy zamiennik jogurtu

Goście są tuż-tuż, a wam zabrakło jogurtu do domowego ciasta? To żaden problem, jeżeli w lodówce macie kwaśną śmietanę. Podobnie jak jogurt, ma kremową, zbitą konsystencję, więc z powodzeniem nawilży wypiek i zapewni mu odpowiednią teksturę. Jedyny istotny minus to wyraźnie większa zawartość tłuszczu. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że dodatek śmietany zwiększy wartość kaloryczną ciasta.

Crème fraîche – śmietana rodem z Francji zamiast jogurtu

Czym jeszcze można zastąpić jogurt naturalny w domowych wypiekach? Jeżeli chcecie wprowadzić coś nowego do domowych ciast i innych pyszności, koniecznie wypróbujcie crème fraîche. To francuska lekko ukwaszona śmietana, charakteryzująca się gęstą zwartą konsystencją. Dobrze sprawdza się w wypiekach, sosach i dipach. Trzeba tylko pamiętać, że zawiera aż 35 proc. tłuszczu.

Twaróg do ciasta zamiast jogurtu naturalnego

Do wypieków twaróg a nie jogurt? Oczywiście, że tak! Ten dodatek sprawi, że ciasto będzie idealnie wilgotne, a do tego zyska niepowtarzalny smak. Musicie tylko pamiętać, że przed dodaniem go do wypieku, twaróg należy odpowiednio przygotować. Na szczęście nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy tylko zblendować go na gładką masę razem z wodą z opakowania.

Maślanka zastąpi jogurt

Jeżeli zależy wam, żeby wypieki miały charakterystyczny, lekko kwaskowy posmak, świetnym zamiennikiem jogurtu okaże się maślanka. Trzeba jednak pamiętać, że ten składnik musi być dawkowany nieco ostrożniej. 

Jogurt jaglany – roślinny zamiennik jogurtu krowiego

Na koniec mamy dla was substytut jogurtu naturalnego, który bez problemu przygotujecie w swojej kuchni. Podstawowe składniki to mleko roślinne (lub krowie) i kasza jaglana. Dodatki? Wedle uznania. Świetnie sprawdzą się orzechy, miód i esencja waniliowa. Jeżeli chcecie, by wasz jogurt był jogurtem nie tylko z nazwy, dodajcie do niego kultury bakterii. Trzeba tylko pamiętać, że tak przygotowany domowy produkt trzeba poddać krótkiej fermentacji.