Sezon na przygotowywanie domowych przetworów trwa w pełni i wielu z nas zamyka w słoikach ogórki, buraczki, paprykę czy przeróżne owocowe dżemy i konfitury. Zwykle do takich pyszności wykorzystujemy puste słoiki po sklepowych produktach lub te, które zostały nam po przetworach z poprzedniego roku. Czasem jednak ciężko z nich zdrapać poprzednie naklejki, a jeśli to się nawet uda, to wciąż zostają trudne do usunięcia ślady kleju. Jeśli wy też macie z tym problem, koniecznie poznajcie ten prosty trik, a ułatwicie sobie życie.

Jak usunąć naklejki ze słoików?

Zamiast drapać i szorować pozostałości po kleju i papierze, wystarczy wyjąć z lodówki majonez. Choć brzmi to bardzo dziwnie, to rzeczywiście działa fantastycznie i pozwala szybko doczyścić szkło na błysk. Wystarczy tylko posmarować naklejki cienką warstwą majonezu i odczekać 15 minut, a nalepki łatwo odejdą jednym ruchem. Na koniec przecieramy tłusty ślad gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń i osuszamy go.

Jak pozbyć się zapachu ze słoików?

Kiedy nasze słoiki są już oczyszczone z naklejek, możemy wziąć się za kolejny etap, czyli usuwanie z nich zapachów poprzednich przetworów. Często zdarza się bowiem, że mimo dokładnego umycia naczynia, wciąż wyczuwamy w nim zapach ogórków kiszonych czy pikli z zeszłego roku. W takiej sytuacji niezastąpione będą najzwyklejsze soda oczyszczona lub proszek do pieczenia z kuchennej szafki. Wystarczy wsypać do każdego słoika po 1 łyżce któregoś z tych składników, zalać ją ciepłą wodą i odstawić na 20 minut. Po tym czasie wylewamy płyn i raz jeszcze myjemy naczynie płynem.

Jak odświeżyć nakrętki do słoików?

Odświeżenie słoików czasem jednak nie wystarczy, bo zapachami nasiąkają również zakrętki. Na szczęście z nich też można łatwo usunąć nieprzyjemne aromaty, a przyda się do tego połówka cytryny. Należy tylko przetrzeć pokrywki sokiem z cytryny, a wszystkie wspomnienia poprzedniej zawartości słoja zniknie w mgnieniu oka.