Jeszcze do niedawna za nasze polskie, narodowe danie uważany był schabowy z ziemniakami i mizerią. Chociaż rodzima kuchnia poszerzyła swoje horyzonty i wpuściła do garnków potrawy azjatyckie, włoskie czy bezmięsne, większość z nas wspomina z sentymentem kotleta schabowego i niezmiennie chętnie podaje go w swoim domu. Jednym z podstawowych składników panierki do schabowego jest bułka tarta. Czy jednak jest konieczna? A może wybrać jej zamiennik? Czym zastąpić bułkę tartą? Podpowiadamy! 

Bułka tarta w kuchni

Cienko rozbity tłuczkiem płat mięsa wieprzowego, posypany przyprawami, obtoczony w mące oraz zanurzony w roztrzepanym jajku, obsypuje się bułką tartą. W ten sposób powstaje kotlet w pysznej panierce. Gdyby nie bułka tarta, smak usmażonego kotleta schabowego ani w połowie nie byłby tak pyszny i interesująco chrupiący. Oczywiście, kotlet schabowy to nie jest jedyna potrawa dobrze komponująca się z bułką tartą. Jako panierki można jej użyć do smażonych w głębokim tłuszczu jarzyn. Warto również obsypać bułką blaszkę przed pieczeniem ciasta, obtoczyć nią pulpety z mięsa mielonego lub tradycyjne kotlety mielone. Podsmażona na tłuszczu świetnie sprawdza się do polewania ugotowanych warzyw (np. kalafiora, brokułów czy fasolki szparagowej). Można uzupełnić nią farsz do mięs, pierożków czy pasztecików oraz wykorzystać w wielu innych sytuacjach. Jedno jest pewne – bułka tarta w kulinariach ma swój duży udział.

Jednak wyobraźcie sobie taką sytuację: przygotowujecie tradycyjny niedzielny obiad, rozbijacie kotlety, sięgacie po torebkę z bułką tartą, a tam.... pustka. Co zrobić, gdy zabrakło bułki tartej do kotletów? Najlepszym wyjściem będzie zastąpienie tego składnika innym, który nada kotletom nowy wymiar smaku. Czym zastąpić bułkę tartą, aby uzyskać pyszne danie? Co zamiast bułki do kotletów?

Najlepsze zamienniki bułki tartej

Wbrew pozorom, bułka tarta może być zastąpiona zupełnie innym produktem, który podobnie jak ona przyklei się do mięsa. Panierka zrobiona z substytutu może okazać się równie smaczną alternatywą lub nawet przewyższyć ją smakiem. Poniżej kilka propozycji zastąpienia bułki tartej. Te zamienniki są dostępne niemal w każdym gospodarstwie domowym:

Otręby – panierka z dużą ilością błonnika

Otręby to łuski pozostałe z obróbki ziaren pszenicy, żyta czy innego zboża. Zawierają cenne witaminy oraz mikro- i makroelementy. Otręby mają dość grubą postać, dlatego świetnie zastąpią bułkę tartą. Drobno zmielonych otrębów można również użyć jako pierwszej warstwy panierki. Warto zauważyć, że otręby, podobnie jak bułka tarta, zawierają gluten i wchłaniają tłuszcz.

Płatki zbożowe – w całości lub mielone

Płatki zbożowe wytwarzane są ze zbóż, dlatego z powodzeniem można ich użyć jako substytutu panierki. Do dyspozycji mamy płatki owsiane, jęczmienne, pszenne, żytnie i inne. Płatki mogą być panierką w swojej pierwotnej postaci. Jeśli chcecie uzyskać nieco drobniejszy produkt, możecie je zmielić w blenderze bądź młynku do kawy do pożądanej grubości. Tak przygotowany produkt przesypcie na talerz i obtoczcie w nim przygotowane mięso czy gotowane warzywa. Po usmażeniu otrzymacie niezwykle chrupiącą i bardzo smaczną skórkę skrywającą soczyste wnętrze.

Płatki kukurydziane – panierka idealna do kurczaka

Powszechnie są spożywane razem z mlekiem podczas lekkich śniadań oraz jako przekąska. Płatki kukurydziane to również doskonały zamiennik tradycyjnej panierki. Są chrupiące już w swojej podstawowej postaci, a dodatkowo zyskują na smaku po usmażeniu. Skórka otaczająca smażone danie staje się dzięki płatkom jeszcze bardziej chrupiąca, a przy tym dodaje potrawie ciekawego i lekko słodkawego posmaku. Płatki kukurydziane możecie wykorzystać w całości, obtaczając nimi mięso, lub zmielić je na drobno w blenderze. Świetnie komponują się z delikatnym filetem z kurczaka czy polędwiczkami.

Orzechy i inne nasiona – wykwintna panierka do warzyw i mięs

Zasadniczo orzechy stosowane są w ciastach, ciasteczkach i innych słodkich potrawach lub jako samodzielna przekąska. Oczywiście wszyscy znamy orzechy arachidowe solone i prażone, solone pistacje czy muśnięte lekką goryczką orzechy włoskie. W tych postaciach orzechów nie można zaliczyć do słodkich dodatków, ale znakomicie nadają się jako panierka do mięs czy wykwintnych warzyw. Oprócz orzechów, zamiast bułki tartej można zastosować pestki słonecznika, dyni, siemię lniane, sezam, czarnuszkę lub orzeszki pinii. Orzechy i nasiona najlepiej rozdrobnić w młynku. Lepiej przykleją się wtedy do smażonego produktu i stworzą pyszną panierkę.

Wiórki kokosowe – panierka z azjatyckim sznytem

Podobnie jak orzechy, wiórki kokosowe stosuje się najczęściej do deserów, słodkich potraw oraz jako posypkę do ciast, tortów i babeczek. Co ciekawe, dodawanie ich do słodkich potraw to jednak tylko nasza polska specjalność. W dalekiej Azji kokos stosuje się do wielu wytrawnych potraw, często podbitych pikantnymi warzywami. Wiórki kokosowe, woda kokosowa oraz mleko kokosowe mają na celu złagodzenie smaku i wzbogacenie go o nowy składnik.
Użycie wiórków kokosowych jako panierki zamiast bułki nie wydaje się być niezwykłym pomysłem. Doskonale sprawdzają się jako produkt zastępczy do panierowania warzyw przed smażeniem, jak również jako dodatek do ciast i ciasteczek. Orzechowy smak i aromat wiórków kokosowych wprowadza do przygotowanej potrawy głębokie azjatyckie nuty.

Kasze w roli panierki i składnika farszu 

Kasza to nic innego jak grubo zmielone ziarno zboża. W kuchni polskiej znajdziemy kasze gryczane, jaglane, pszenne, kukurydziane, owsiane, bulgur i wiele innych. Każda z nich w pewnych okolicznościach z powodzeniem zastąpi bułkę tartą i będzie równie wybornie smakować.
Drobne kasze można użyć jako panierki w ich naturalnej postaci. Natomiast te grubsze warto zmielić w młynku. Panierka z kaszy nie tylko podniesie walory smakowe potrawy, ale wręcz uczyni ją zupełnie innym daniem. Kasza doskonale sprawdzi się również do kotletów mielonych oraz farszów do pierogów, gdzie zwiąże składniki i świetnie zastąpi bułkę tartą.

Ciasto naleśnikowe – zamiast panierki, miękka skórka 

Jedną z propozycji na zastąpienie panierki z bułki tartej jest użycie gęstego ciasta naleśnikowego. Poprzez swoje właściwości i inną formę zmieni ono konsystencję oraz smak potrawy. Zanurzenie mięsa, warzyw czy innych produktów w cieście naleśnikowym i umieszczenie całości w głębokim tłuszczu sprawi, że zwykłe dotychczas danie stanie się wykwintną, delikatną potrawą. Użycie ciasta naleśnikowego zamiast bułki tartej nie jest dosłownym zastąpieniem znanej nam panierki, ale z pewnością jest warte polecenia.