Prawdziwa, domowa kiełbasa wiejska to nie lada rarytas. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyrób kiełbasy nie jest wcale skomplikowanym procesem. Warto poświęcić nieco czasu, by samodzielnie przygotować taką kiełbasę. Domowa kiełbasa wieprzowo-wołowa będzie pyszną przekąską, dodatkiem od kanapek, a upieczona i podana z pysznym sosem świetnie sprawdzi się także jako obiad. Tego, jak zrobić kiełbasę, dowiecie się z poniższego przepisu, który pochodzi z książki "Wędliny domowe".
kaszamanna STUDIO / kaszamanna.com
(średnia 4.27 z 238 głosów)
Mięso na kiełbasę kroimy na mniejsze kawałki (o wymiarach 2cm x 2 cm) i proporcjonalnie łączymy z peklosolą. Tak przygotowane mięso rozdzielamy do trzech osobnych pojemników i umieszczamy w lodówce. Mięso na kiełbasę powinno się w niej chłodzić przez 48 godzin. Po upływie tego czasu mielimy wieprzowinę I klasy w maszynce o oczkach 12mm, wieprzowinę II klasy w maszynce z sitkiem o oczkach 8mm, a wołowinę - z sitkiem o oczkach 4mm. Łączymy ze sobą wszystkie rodzaje mięs, dodajemy przyprawy, uprzednio rozdrobniony w prasce czosnek i całość zalewamy bulionem. Mięso na kiełbasę mieszamy, aż uzyskamy jednolitą masę.
Następnie za pomocą maszynki napełniamy osłonki farszem i formujemy 15-20-centymetrowe kawałki. Końce osłonek delikatnie, ale solidnie związujemy. Kiełbasę wołowo-wieprzową rozwieszamy na kijach i obsuszamy przez co najmniej 12h. Kiełbasa swojska powinna się wędzić przez około 6-8 godzin w temperaturze 50°C. Kiedy kiełbasa domowa będzie już uwędzona, dobrze będzie ją suszyć przez jeszcze około 8-10 dni w przewiewnym, chłodnym miejscu.
Porady
- Zarówno ziarna jałowca, jak i pieprzu, mielimy przed dodaniem do mięsa.
- Jeśli w kiełbasie utworzą się pęcherzyki, wystarczy ją ponakłuwać przed wędzeniem.
- Przepis na kiełbasę swojską wymaga dwóch rodzajów wieprzowiny: 1,5 kilograma wieprzowiny I klasy, czyli chudego, nieścięgnistego mięsa oraz 0,5 kilograma wieprzowiny klasy II - najlepsze będzie tłuste mięso z łopatki.
Bardzo ważne jest, aby przed wędzeniem kiełbasa swojska była dobrze wysuszona. W przeciwnym razie w trakcie wędzenia zbyt mocno się "okopci". Kiełbasa powinna się suszyć na specjalnie przygotowanych do tego kijach przez około 12h, jednak jeśli nie mamy tyle czasu, można także powiesić ją w wędzarni (której temperatura wynosi nie więcej niż 60 st) na około godzinę przy uchylonych drzwiczkach.
Istnieją dwa sposoby wędzenia mięsa:
Po uwędzeniu warto będzie także sparzyć kiełbasę, aby ściąć białko i tym samym zapobiec wypływaniu soków. Dzięki temu kiełbasa swojska będzie pyszna i soczysta. Aby sparzyć kiełbasę, wkładamy ją do ugotowanej wody o temperaturze 80 C i zostawiamy w niej na około pół godziny.
Kiełbasa wołowo-wieprzowa nie należy do najbardziej dietetycznych potraw. Przyrządza się ją z dość tłustych mięs, dlatego też nie powinno dziwić, że w 100 g kiełbasy znajdziemy nawet 230 kcal. Warto jednak przyrządzić taką kiełbasę samodzielnie przynajmniej na specjalne okazje, np. na święta wielkanocne. To prawdziwy przysmak, który na pewno zasmakuje całej rodzinie!
Czytaj także: Wieprzowina nie tylko na kotlety schabowe. Jak podać to mięso?
Komentarze