Wyborowa kiełbasa wiejska wieprzowa

Ocena:

4.27 (238)

  • 48 godz. 0 min.
  • dla 10 osób
  • średni

Prawdziwa, domowa kiełbasa wiejska to nie lada rarytas. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyrób kiełbasy nie jest wcale skomplikowanym procesem. Warto poświęcić nieco czasu, by samodzielnie przygotować taką kiełbasę. Domowa kiełbasa wieprzowo-wołowa będzie pyszną przekąską, dodatkiem od kanapek, a upieczona i podana z pysznym sosem świetnie sprawdzi się także jako obiad. Tego, jak zrobić kiełbasę, dowiecie się z poniższego przepisu, który pochodzi z książki "Wędliny domowe".

Składniki:

  • wieprzowina  2.5 kg

  • wołowina  0.5 kg

  • sól peklowa  60 g

  • cukier  1 łyżka stołowa

  • czosnek  5 ząbków

  • pieprz  1 łyżka stołowa

  • jałowiec  1 łyżeczka

  • bulion wołowy  1.25 l

Wyborowa kiełbasa wiejska wieprzowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Mięso na kiełbasę kroimy na mniejsze kawałki (o wymiarach 2cm x 2 cm) i proporcjonalnie łączymy z peklosolą. Tak przygotowane mięso rozdzielamy do trzech osobnych pojemników i umieszczamy w lodówce. Mięso na kiełbasę powinno się w niej chłodzić przez 48 godzin. Po upływie tego czasu mielimy wieprzowinę I klasy w maszynce o oczkach 12mm, wieprzowinę II klasy w maszynce z sitkiem o oczkach 8mm, a wołowinę - z sitkiem o oczkach 4mm. Łączymy ze sobą wszystkie rodzaje mięs, dodajemy przyprawy, uprzednio rozdrobniony w prasce czosnek i całość zalewamy bulionem. Mięso na kiełbasę mieszamy, aż uzyskamy jednolitą masę.

  • Krok 2:

    Następnie za pomocą maszynki napełniamy osłonki farszem i formujemy 15-20-centymetrowe kawałki. Końce osłonek delikatnie, ale solidnie związujemy. Kiełbasę wołowo-wieprzową rozwieszamy na kijach i obsuszamy przez co najmniej 12h. Kiełbasa swojska powinna się wędzić przez około 6-8 godzin w temperaturze 50°C. Kiedy kiełbasa domowa będzie już uwędzona, dobrze będzie ją suszyć przez jeszcze około 8-10 dni w przewiewnym, chłodnym miejscu.

Porady

  • Zarówno ziarna jałowca, jak i pieprzu, mielimy przed dodaniem do mięsa.
  • Jeśli w kiełbasie utworzą się pęcherzyki, wystarczy ją ponakłuwać przed wędzeniem.
  • Przepis na kiełbasę swojską wymaga dwóch rodzajów wieprzowiny: 1,5 kilograma wieprzowiny I klasy, czyli chudego, nieścięgnistego mięsa oraz 0,5 kilograma wieprzowiny klasy II - najlepsze będzie tłuste mięso z łopatki.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić kiełbasę swojską?

Bardzo ważne jest, aby przed wędzeniem kiełbasa swojska była dobrze wysuszona. W przeciwnym razie w trakcie wędzenia zbyt mocno się "okopci". Kiełbasa powinna się suszyć na specjalnie przygotowanych do tego kijach przez około 12h, jednak jeśli nie mamy tyle czasu, można także powiesić ją w wędzarni (której temperatura wynosi nie więcej niż 60 st) na około godzinę przy uchylonych drzwiczkach.

Jak wędzić kiełbasę swojską?

Istnieją dwa sposoby wędzenia mięsa:

  • Wędzenie na ciepło. Jest to zdecydowanie łatwiejszy i bardziej rozpowszechniony sposób wędzenia w domowych warunkach. W przypadku tej metody, temperatura waha się między 50 a 80 C, jednak w dużej mierze zależy ona od naszych osobistych preferencji. Tak samo jest z czasem wędzenia - kiełbasa swojska może być gotowa nawet po godzinie wędzenia. Wszystko zależy od tego, czy wolimy, aby nasza domowa kiełbasa miała mocno wyczuwalny smak dymu, czy raczej żeby była bardziej delikatna. Dodatkowym atutem tej metody wędzenia jest to, że tym sposobem taką kiełbasę możemy przyrządzić nawet w przydomowym, murowanym grillu.
  • Wędzenie na zimno. Ta metoda jest znacznie bardziej czasochłonna, bowiem wędzenie na chłodno może trwać nawet do kilkunastu dni. Wędzenie tą metodą, jak wskazuje nazwa, polega na znacznym zmniejszeniu temperatury dymu (do 30-33C) oraz oddaleniu źródła ciepła od przyrządzanych potraw. Niestety nie obejdzie się bez specjalnie przygotowanej w tym celu wędzarni, wyposażonej w kanał dymowy, który odpowiedzialny jest za schładzanie dymu wędzarniczego. Jest to także o tyle trudniejsza metoda, że należy stale pilnować temperatury oraz podsycać dym. Warto jednak zauważyć, że dzięki wędzeniu na chłodno kiełbasa swojska zyska dłuższą trwałość niż taka wędzona na gorąco, a także będzie bardziej aromatyczna.

Po uwędzeniu warto będzie także sparzyć kiełbasę, aby ściąć białko i tym samym zapobiec wypływaniu soków. Dzięki temu kiełbasa swojska będzie pyszna i soczysta. Aby sparzyć kiełbasę, wkładamy ją do ugotowanej wody o temperaturze 80 C i zostawiamy w niej na około pół godziny.

Ile kalorii ma kiełbasa swojska?

Kiełbasa wołowo-wieprzowa nie należy do najbardziej dietetycznych potraw. Przyrządza się ją z dość tłustych mięs, dlatego też nie powinno dziwić, że w 100 g kiełbasy znajdziemy nawet 230 kcal. Warto jednak przyrządzić taką kiełbasę samodzielnie przynajmniej na specjalne okazje, np. na święta wielkanocne. To prawdziwy przysmak, który na pewno zasmakuje całej rodzinie!

Czytaj także: Wieprzowina nie tylko na kotlety schabowe. Jak podać to mięso?

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne