Wieprzowina to jedno z popularniejszych mięs w polskiej kuchni. Na co zwracać uwagę, kupując ten produkt?
Piotr Ceranowicz: Choć wieprzowina została spopularyzowana na polskich stołach dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, to obecnie nie wyobrażamy sobie naszej kuchni bez tego składnika. A pojawia się on pod wieloma postaciami od kiełbas i wędlin do pieczeni. Dobre danie to przede wszystkim dobre składniki. Warto o tym pamiętać, kupując mięso wieprzowe. Polecam zawsze kupować mięso u znanego nam rzeźnika, ponieważ paczkowanego mięsa z marketu nie jesteśmy w stanie dobrze  ocenić. Wybierajmy mięso o ładnym, różowym, delikatnym zabarwieniu i przyjemnym zapachu. Przebarwienia, plamy, nieprzyjemny lub kwaśny zapach dyskwalifikują mięso. Warto też próbować wieprzowinę ze świń naszych rodzimych ras i hodowli zachowawczych oraz ekologicznych.

Jednym z klasycznych przepisów na wieprzowinę – najlepiej z kostką – to schabowy. O czym warto pamiętać przygotowując ten specjał? 

Tak jak już wspomniałem, najważniejszy jest produkt i trzeba zrobić wszystko, by go nie zepsuć. Wiele osób moczy kotlety schabowe w mleku z cebulą. Zyskują one wtedy delikatny smak i aromat podobny do cielęciny. Ja jestem miłośnikiem wieprzowiny i lubię jej smak, dlatego doprawiam schabowego jedynie solą i pieprzem. Do tego klasyczna panierka z mąki, jaj i dobrej jakości bułki tartej, a jak smażenie - to oczywiście na smalcu. Ewentualnie na oleju o neutralnym smaku i o wysokiej temperaturze dymienia (jak olej rzepakowy czy z pestek winogron). Smażonego schabowego podaje zawsze z ćwiartką cytryny. Sok z cytryny idealnie balansuje smak tłuszczu wieprzowego, nadając daniu lekkości.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Doświadcz tego, co najlepsze!  Spotkaj się przy wspólnym stole z bliskimi w domu i celebruj piękne chwile w towarzystwie jedzenia z naszej restauracji. Autorska kuchnia, która jest idealnym połączeniem różnych kultur, smaków i aromatów - niemożliwe? Dla nas wszystko jest możliwe! Zamówienia przyjmujemy pod numerem: 516 033 124. Dowozimy* w obrębie 10 km dookoła restauracji! P.S. - Możecie też odebrać zamówienie z restauracji!  *do zamówień z dowozem w obrębie 5 km od restauracji doliczamy 10 zł, powyżej 5 km opłata wynosi 20 zł P.S. - Przy okazji informujemy, że w jutro (30.10.2020) i w niedzielę (1.11.2020) będziemy zamknięci. ___________ Experience the best!  Meet at the table with loved ones at home and celebrate beautiful moments in the company eating from our restaurant. An original kitchen with perfect combination of different cultures, tastes and aromas - impossible? Anything is possible for us! We accept orders at the number: 516 033 124. We deliver * within 10 km around the restaurant! P.S. - You can also pick up your order from the restaurant! * for orders with delivery within 5 km from the restaurant, we add PLN 10, above 5 km the fee is PLN 20 P.S. - By the way, we would like to inform you that we will be closed tomorrow (30th of October 2020) and on Sunday (1st of November 2020). #beztytułu #beztytulu #beztytulurestaurant #beztytułurestauracja #foodmood #delivery #dowozimy #happyfood #delicious #foodphotography #foodlover #fooddesign #tasty

Post udostępniony przez Bez Tytułu (@beztytulurestaurant) Paź 29, 2020 o 8:18 PDT

A inne propozycje podania wieprzowiny - na jakie propozycje warto się skusić?

Wieprzowina to niezwykle wszechstronny produkt.  Świąteczny schab faszerowany śliwkami suszonymi, karkówka marynowana w soku z ananasa i chilli na letnie grillowanie czy polędwiczki pieczone w cieście francuskim na romantyczną kolację - to tylko kilka z możliwości. Pamiętajmy też o wielu możliwościach na domowe wędliny i mięsne przetwory, które daje nam wieprzowina. Własnoręcznie przygotowana biała kiełbasa pachnąca majerankiem, czy mielonka ze słoika z aromatyczną galaretką albo pasztet z gałką muszkatołową - uświetnią każdy, nie tylko świąteczny stół. Domowe specjały będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Więcej informacji o menu restauracji Bez Tytułu i opcjach zamówień na wynos na www.facebook.com/beztytulurestaurant