Baleron pieczony ma wyjątkowy smak. Dzięki dodatkowi jałowca, majeranku i ziela angielskiego, fantastycznie pachnie i przywodzi na myśl mięso pieczone na ognisku w lesie. Najlepiej smakuje pokrojony w cienkie plastry, na kanapce z musztardą i ogórkiem kiszonym. Przepis pochodzi z książki „Wędliny domowe” Stanisława Klimaja i Henryka Rajchelta.
Baleron pieczony / fot. kaszamannaSTUDIO
(średnia 4.38 z 180 głosów)
Przyprawy ucieramy w moździerzu z peklosolą i czosnkiem. Nacieramy dokładnie karkówkę, wkładamy do naczynia, zalewamy rosołem, przykrywamy. Wstawiamy do lodówki na ok. 7 dni. Mięso obracamy 2–3 razy dziennie.
Po wyjęciu mięsa z lodówki myjemy je i osuszamy, a następnie sznurujemy albo wkładamy do siatki wędliniarskiej i obsmażamy na patelni z każdej strony. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp. 200°C, pieczemy 15 min. Zmniejszamy temperaturę do 150°C i pieczemy ok. 2 godz.
Porady
W przepisie na baleron pieczony wykorzystujemy:
- przyprawy - jeśli którejś nie lubimy, możemy ją pominąć lub dodać jej mniej
- karkówkę - umytą
- bulion - najlepiej domowy, możemy użyć rosołu z poprzedniego dnia
Sól peklowa to „najlepszy przyjaciel„ domowych wędlin – naturalny konserwant, który zapobiega rozwojowi bakterii, pomaga mięsu zachować apetyczny różowy kolor, soczystość i przyjemny aromat. Siatki wędliniarskie robione są z atestowanych, bezpiecznych dla człowieka tworzyw (zwykle poliestrowych i gumowych nici) niewpływających na smak produktu. Ich stosowanie sprawia, że mięsa nie trzeba sznurować, aby wędlina z niego przyrządzana nabrała odpowiedniego kształtu i konsystencji. Najczęściej dostępne są w rolkach o długości od 5 m, o różnym przekroju oraz średnicy i wielkości oczek; można je kupić w zasadzie w każdym markecie, nawet budowlanym. Najważniejsze to zwrócić uwagę na tzw. wytrzymałość termiczną, która koniecznie musi być oznaczona na opakowaniu – jeśli wędlina będzie gotowana albo pieczona, musi być ona wysoka – do 220°C. Siatki też są oznaczane zwykle dwoma cyframi, np. 16/32 – pierwsza to średnica w centymetrach (przeznaczony na wędlinę kawałek mięsa nie może być szerszy w przekroju), druga – liczba oczek po obwodzie.
Komentarze