Baleron pieczony

Baleron pieczony ma wyjątkowy smak. Dzięki dodatkowi jałowca, majeranku i ziela angielskiego, fantastycznie pachnie i przywodzi na myśl mięso pieczone na ognisku w lesie. Najlepiej smakuje pokrojony w cienkie plastry, na kanapce z musztardą i ogórkiem kiszonym. Przepis pochodzi z książki „Wędliny domowe” Stanisława Klimaja i Henryka Rajchelta.

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

wędliny

Czas przygotowania:
2godz. 40min.
Dla ilu osób:
dla 5 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.38 z 180 głosów)

Baleron pieczony - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • baleron pieczony (1) 1.

    Przyprawy ucieramy w moździerzu z peklosolą i czosnkiem. Nacieramy dokładnie karkówkę, wkładamy do naczynia, zalewamy rosołem, przykrywamy. Wstawiamy do lodówki na ok. 7 dni. Mięso obracamy 2–3 razy dziennie.

  • baleron pieczony (2) 2.

    Po wyjęciu mięsa z lodówki myjemy je i osuszamy, a następnie sznurujemy albo wkładamy do siatki wędliniarskiej i obsmażamy na patelni z każdej strony. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp. 200°C, pieczemy 15 min. Zmniejszamy temperaturę do 150°C i pieczemy ok. 2 godz.

Porady

W przepisie na baleron pieczony wykorzystujemy: 

  • przyprawy - jeśli którejś nie lubimy, możemy ją pominąć lub dodać jej mniej
  • karkówkę - umytą
  • bulion - najlepiej domowy, możemy użyć rosołu z poprzedniego dnia

Notka redakcyjna

Sól peklowa to „najlepszy przyjaciel„ domowych wędlin  – naturalny konserwant, który zapobiega rozwojowi bakterii, pomaga mięsu zachować apetyczny różowy kolor, soczystość i przyjemny aromat. Siatki wędliniarskie robione są z atestowanych, bezpiecznych dla człowieka tworzyw (zwykle poliestrowych i gumowych nici)  niewpływających na smak produktu.  Ich stosowanie sprawia, że mięsa nie trzeba sznurować, aby wędlina z niego przyrządzana nabrała odpowiedniego kształtu i konsystencji. Najczęściej dostępne są w rolkach o długości od 5 m,  o różnym przekroju oraz średnicy i wielkości oczek; można je kupić w zasadzie w każdym markecie, nawet budowlanym. Najważniejsze to zwrócić uwagę na tzw. wytrzymałość termiczną, która koniecznie musi być oznaczona na opakowaniu – jeśli wędlina będzie gotowana albo pieczona, musi być ona wysoka – do 220°C. Siatki też są oznaczane zwykle dwoma cyframi, np. 16/32  – pierwsza to średnica w centymetrach (przeznaczony na wędlinę kawałek mięsa nie może być szerszy w przekroju), druga – liczba oczek po obwodzie.
 

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Podobne przepisy