Masa budyniowa to najprostsze i najpopularniejsze nadzienie do wielu ciast, tortów i deserów. Ponadto można nią przekładać naleśniki w stylu francuskim albo smarować chrupiące gofry. Masa budyniowa do tortu jest gęstsza i bardziej zwarta niż sam budyń. Konsystencja jest zagwarantowana przez dodatek mąki oraz margaryny. Jeżeli cenicie maślany smak, to równie dobrze można wykorzystać kostkę masła. Masa budyniowa do ciasta świetnie smakuje z dodatkiem np.: wiśni z kompotu, które nadają deserom dodatkowej wyrazistości. Masa budyniowa z budyniu w proszku oszczędza czas i ułatwia przygotowanie większej ilości kremu do ciasta. Podpowiadamy, jak zrobić masę budyniową do ciast i deserów.
Masa budyniowa/ fot. StockFood
(średnia 4.41 z 190 głosów)
Porady
Masa budyniowa z gotowego budyniu może mieć różne wersje smakowe. Wystarczy do masy dodać łyżkę soku malinowego, syropu wiśniowego, dodać startą czekoladę albo dosypać łyżkę kakao. Dzięki temu nawet tort naleśnikowy może nabrać odświętnego wyglądu i być świetną propozycją na podwieczorek. Ponadto masa budyniowa może zostać podana w eleganckich pucharkach, dzbanuszkach lub filiżankach, aby każda z osób mogła indywidualnie smarować naleśniki, tosty lub gofry.
Masa budyniowa domowa nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników zatem nadaje się jako przekąska dla dzieci. Masa budyniowa z masłem to alternatywa dla wegańskiej wersji, którą można zrobić na mleku roślinnym. Na przykład świetne będzie mleko owsiane, mleko migdałowe, mleko z nerkowców albo mleko sojowe.
Masa budyniowa może być zagęszczona poprzez dodatek masła, margaryny i mąki pszennej jak w powyższym przepisie. Jednak równie częstą metodą zagęszczania masy budyniowej jest dodatek żółtek z jajek. Należy je dodawać do przestudzonej, ciepłej masy budyniowej i cały czas mieszać, aby żółtka nie ścięły się zbyt szybko pod wpływem temperatury. Wtedy zamiast idealnego kremu można otrzymać słodką jajecznicę. Ponadto sprawdzi się również dodatek mąki ziemniaczanej. W ostateczności masa budyniowa może zostać uratowana poprzez dodatek żelatyny, która ustabilizuje prosty krem.
Gdy przygotowujemy eklery z ciasta parzonego to można zastanawiać się jak dodatkami. Najlepiej zostać przy klasycznej wersji masy budyniowej. Upieczone i wystudzone eklery można przekroić na pół i posmarować kremem albo użyć rękawa cukierniczego. Gdy korzystamy z rękawa wybierzmy odpowiednio szeroką końcówkę i wciskajmy krem wewnątrz ciastka. W podobny sposób można napełniać pączki lub kruche babeczki.
Komentarze