Kawa piernikowa

Ocena:

4.42 (203)

  • 10 min.
  • dla 2 osób
  • łatwy

Kawa piernikowa kojarzy się głównie z sezonem zimowym i Bożym Narodzeniem. Nic dziwnego! Jest mocno aromatyczna i cudownie rozgrzewająca. Dzięki dodatkowi korzennych przypraw, miodu i bitej śmietany smakuje naprawdę genialnie. Z pewnością umili każde, zimowe popołudnie. Można ją serwować solo lub w towarzystwie domowych wypieków. Jeśli jeszcze jej nie próbowaliście, koniecznie musicie to zmienić. 

Składniki:

  • kawa  100 ml

  • mleko  300 ml

  • przyprawa do piernika  2 łyżeczki

  • miód  2 łyżeczki

  • cynamon  1 łyżeczka

  • bita śmietana  60 g

Kawa piernikowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie składników: Miód i przyprawę do piernika dokładnie łączymy w małym rondelku, a następnie lekko podgrzewamy. Mleko przelewamy do garnka o wysokich ściankach i zagotowujemy (oraz opcjonalnie spieniamy). W ekspresie ciśnieniowym lub kawiarce zaparzamy dwa razy po 50 ml espresso.

  • Krok 2:

    Kawa piernikowa: Do dwóch filiżanek równomiernie rozdzielamy miód z przyprawą. Zalewamy całość kawą i ugotowanym mlekiem, mieszamy. Gotową korzenną kawę dekorujemy bitą śmietaną i posypujemy cynamonem. 

Porady

  • Nie posiadacie ekspresu czy kawiarki? Żaden problem! Kawę piernikową można również przyrządzić na bazie kawy rozpuszczalnej. Wystarczy odmierzyć 2-3 łyżeczki, wsypać je do kubka, zalać gorącym mlekiem i dokładnie wymieszać całość.
  • Jeśli nie przepadacie za intensywnym smakiem kawy, możecie przygotować napój na bazie 25 ml espresso. Dzięki temu jego smak będzie mniej wyczuwalny.
  • Spienianie mleka ułatwi wygodny spieniacz elektryczny. Urządzenie jest proste w obsłudze, łatwo dostępne (można je kupić w większości sklepów z akcesoriami kuchennymi) i niedrogie. 
  • Zastanawiacie się, ile kalorii ma piernikowa kawa? Dokładna ilość kcal w jednej filiżance może się różnić, w zależności od ilości i rodzaju użytych składników. Przyjmuje się jednak, że jej jeden kubek to około 300 kalorii. 
  • Jaka przyprawa piernikowa będzie najlepsza? Ze względu na dodatek miodu i bitej śmietany, polecamy sięgać po mieszanki bez cukru – dzięki temu gotowy napój nie będzie za słodki. Przyprawę piernikową można również przygotować samodzielnie. 
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Przepis na kawę piernikową – inne wersje przygotowania

Filiżanka rozgrzewającej, piernikowej kawy i ciekawa lektura lub serial – oto przepis na idealne, zimowe popołudnie. Jak ją przygotować, by smakowała naprawdę idealnie? Możliwości jest kilka. Możecie doprawić ją gotowym, piernikowym syropem lub mieszanką przypraw do piernika. Fanom intensywnym, korzennych aromatów polecamy zagotować mleko z dodatkiem odrobiny anyżu, goździków, mielonego cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej.

Wierzch kawy korzennej, można dodatkowo, po ozdobieniu bitą śmietaną, obsypać startą na drobno czekoladą gorzką lub pokruszonymi pierniczkami. Jeśli lubicie słodkie napoje, możecie dodać do kawy odrobinę (około 25 ml) gorącej czekolady. By całość nie wyszła zbyt słodka, polecamy jednak ograniczyć ilość miodu.

Z czym podawać kawę o smaku piernika? 

Doprawiona aromatycznymi przyprawami i podana z odrobiną bitej śmietany piernikowa kawa smakuje świetnie nawet w wersji solo. Jeśli jednak macie ochotę na małe „co nieco”, możecie zaserwować ją w towarzystwie maślanych bułeczek lub porcji śliwkowego placka. 

Równie dobrze sprawdzą się lekkie Joulutorttu, czyli fińskie ciasteczka na bazie ciasta francuskiego, wypełnione śliwkowymi powidłami. Fanom zimowych smaków polecamy z kolei podanie kawy z aromatycznymi korzennymi pierniczkami Pepparkakor.

Wegańska kawa piernikowa – zamienniki 

Wystarczy lekko zmodyfikować podany powyżej przepis, by móc cieszyć się fantastycznym smakiem piernikowej kawy nawet na diecie wegańskiej. Przede wszystkim, mleko krowie należy zastąpić napojem roślinnym. Szczególnie dobrze sprawdzi się napój owsiany o neutralnym smaku i gęstej konsystencji. 

To jednak nie koniec modyfikacji. Zamiast bitej śmietany, do kawy polecamy dodać ubite mleczko kokosowe (jedynie gęstą część). Z kolei miód można wymienić na syrop klonowy lub daktylowy. Tak przygotowana kawa korzenna, będzie równie smaczna co jej oryginalna wersja!
 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne