Kasza manna, bo o niej mowa zwana popularnie grysikiem to nic innego jak pszenica przemielona na drobne kuleczki. Jest jedną z najstarszych dostępnych na rynku kasz. Ma białe zabarwienie z żółtymi odcieniami, a ta dobrej jakości nie powinna zawierać cząstek mąki czy otręb.

W skład kaszy manny wchodzą przede wszystkim węglowodany proste i białko. W sklepach możecie znaleźć dwa rodzaje manny, klasyczną i błyskawiczną. Błyskawiczna podczas procesu technologicznego została poddana wstępnej obróbce termicznej, dzięki czemu jej przygotowanie jest znacznie szybsze.

Właściwości kaszy manny

Ta drobna kasza pszenna może się wydawać ubogą krewną innych kasz, nie może się pochwalić tak dużym zestawem witamin i minerałów jak gryczana czy jaglana. Ale za to ma coś ekstra: dużo jodu. Z tego powodu zalecana jest osobom z niedoczynnością tarczycy, a także tym, które mają problemy z układem moczowym. Gdy byliście dzieckiem i mieliście gorączkę, być może babcia gotowała wam mannę. Słusznie. Stwierdzono, że ta kasza ma dobroczynne działanie w chorobach przebiegających z wysoką temperaturą – to efekt jej dobrego wpływu na tarczycę, która pośrednio jest odpowiedzialna za regulacje temperatury w organizmie.

Spożywanie kaszy manny wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego. Zawdzięcza to głównie zawartości witamin z grupy B. Dodatkowo witamina B1 i B6, odpowiadają za lepsze funkcjonowanie mózgu i szybszą przemianę węglowodanów w energię.
Kasza manna jest bardzo wskazana dla osób z chorobami układu pokarmowego. Jest lekkostrawna, dzięki czemu nie powoduje zalegania pokarmu oraz nie obciąża przewodu pokarmowego. Z tego tez powodu kaszę mannę podaje się dzieciom już od pierwszych miesięcy życia, zarówno jako samodzielną potrawę jak również dodatek do zup czy drugich dań. Dzięki wysokiej wartości energetycznej (ok. 350 kcal/100 g) kasza manna jest sycąca. Już spożyta mała ilość dostarcza dużą dawkę energii na długi czas.

To, co jeszcze wyróżnia tę kaszę na tle innych kasz to niska zawartość błonnika pokarmowego. Ma zaledwie 2,5 g błonnika/100 g suchego produktu. Manna jest za to bogata w żelazo. Już 1 porcja zawiera około 10% dobowego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek.  

Kto nie powinien jeść kaszy manny?

Trzeba jednak mieć na uwadze, że kasza manna zawiera gluten. Muszę więc jej unikać osoby chore na celiakię, i z nietolerancją glutenu.
Uważać powinny też osoby z cukrzycą oraz insulinoopornością. Indeks glikemiczny semoliny wynosi aż 60.

Co można zrobić z kaszy manny?

Z tej drobnej kaszy można przygotować wiele dań. Przede wszystkim przygotowuje się deserki dla najmłodszych i osób starszych, cierpiących z powodu zaburzeń przewodu pokarmowego. Dodaje się ja do zup, ciast, kotletów czy klusek. Przygotowuje się z nich także szarlotki, kluski, budynie, czy sosy do gulaszu.

Kasza manna pomocna w kuchni

  • Dodajcie kasze mannę do kotletów mielonych zamiast bułki tartej. Kotlety będę bardziej soczyste i miękkie, ale utrzymają zwarta konsystencję.
  • Kiedy zupa wyjdzie wam zbyt rzadka, zamiast śmietany czy mąki wsypcie kilka łyżeczek kaszy manny, a zupa szybko zgęstnieje.
  • Podobnie można zagęścić sos kasza manną. Nie wpływa ona na smak, a szybko sprawia, ze sos jest gładki i gęsty.
  • Jeśli masa na sernik wyszła wam zbyt rzadka, dodajcie do niej 2-3 łyżki kaszy manny. Szybko sprawi, że masa zgęstnieje.
  • Kasza manna z powodzeniem zastąpi mąkę w cieście do naleśników. Zastosujcie następujące proporcje: 3/4 szklanki kaszy manny na 2 szklanki mleka.
  • Jako panierka do kotletów schabowych.
  • Dodajcie kasze mannę do ciasta na kluski, kopytka czy leniwe. Szybko ciasto uzyska odpowiednią konsystencję.
  • Kiedy wysypiecie kaszę mannę na wierzch kruchego ciasta i dopiero ułożycie owoce, spód ciasta ładnie się zapiecze, a sok z owoców w w połączeniu z kaszą utworzy apetyczną masę.