Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza i niedogrzane mieszkanie prowadzi do powstawania wilgoci i pleśni w domu. Utrwalona pleśń z kolei z czasem przeistacza się w trwały i trudniejszy do usunięcia grzyb. Często wymaga on skuwania tynku. Dużo łatwiej (i taniej) jest zapobiegać powstawaniu pleśni czy grzybów, niż się jej pozbywać. Wdychanie zarodników pleśni i grzybów jest też szkodliwe dla samopoczucia. Pierwsi skutki odczują astmatycy i alergicy, ale dotyczą one wszystkich. Długotrwałe wdychanie pleśni prowadzi m.in. do obniżenia odporności i zaburzeń hormonalnych.

Rosa na oknach - oznaka nadchodzących chłodów

Różnica temperatur między wnętrzem mieszkania, a podwórkiem daje o sobie znać szczególnie zimą. Na szybach okiennych zobaczycie skraplającą się parę wodną (tzw. rosę). Trudno w tym okresie godzinami wietrzyć i dogrzewać na zmianę mieszkanie. Problem wilgoci i rosy na szybach oprócz zbyt rzadkiego wietrzenia, pogłębia jeszcze bardziej gotowanie bez włączania okapu, suszenie prania lub gorące kąpiele z wadliwą, zatkaną wentylacją.

Krople, które spływają w tym okresie po oknach, mogą uszkodzić uszczelki i sprzyjać powstawaniu pleśni. Skraplaniu się pary wodnej na oknach pomoże zapobiec miseczka z zawartością, którą dobrze znacie - m.in. z gołąbków i jako dodatek do mięs czy sałatek. Będzie to wasz awaryjny i błyskawiczny, domowy pochłaniacz wilgoci. 

Domowy pochłaniacz wilgoci na parapet

Zanim zakupicie profesjonalne osuszacze powietrza, wypróbujcie pochłaniacz wilgoci domowej roboty. Taki pochłaniacz wilgoci zrobicie w bardzo prosty sposób. Wsypcie do suchej miseczki dowolny suchy ryż i ustawcie na parapecie. Przez 2-3 dni na oknach nie pojawi się ani kropla rosy - ziarenka wchłoną nadmiar wilgoci. Zamiast ryżu możecie też wykorzystać sól lub sodę oczyszczoną. Co kilka dni wymieniajcie porcję ryżu na świeżą, chłonną porcję ryżu.

Jak zapobiec powstawaniu wilgoci w mieszkaniu?

Oprócz tego wietrzcie regularnie mieszkanie (nawet 5-10 minut dziennie robi różnicę) i zadbajcie o izolację budynku i wentylację mieszkania. Sprawdzajcie stan kratek wentylacyjnych, kaloryferów i rozszczelniajcie okna plastikowe - szczególnie podczas gotowania i suszenia prania. W wielu modelach takich okien jest specjalny wywietrznik, który pozwoli zadbać o wentylację bez otwierania okien na oścież. Jest on zamontowany u góry lub z boku.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]