Cały rok czekam na sezon śliwkowy. Uwielbiam każdą odmianę i mogę je jeść non stop. Najczęściej po prostu jem surowe, ale ciasto ze śliwkami, drożdżówki ze śliwkami, czy powidła śliwkowe są tak samo pyszne, tylko bardziej pracochłonne. Niedawno trafiłam na przepis, który początkowo trochę mnie wprawił w osłupienie, ale ponieważ lubię eksperymentować to go wypróbowałam. I wiecie co? Te śliwki w słoiku są rewelacyjne.

Śliwki do słoika

Jeśli lubicie nowe smaki, koniecznie wypróbujcie ten przepis na śliwki do słoika. Po pierwsze to nie są surowe śliwki, ale wcześniej podsuszone w piekarniku i dodatki robią wrażenie. To przyprawy i... czosnek. Ale od początku. Przepis jest całkiem prosty w przygotowaniu i pyszny.  A do jego zrobienia potrzebujecie:

  • 1,5 kg śliwek
  • 1 łyżka stołowa soli
  • 1 łyżka stołowa cukru
  • 1 łyżka stołowa ziół prowansalskich
  • 2-3 ząbki czosnku
  • oliwa z oliwek
  • 1 łyżeczka octu 9% (opcjonalnie)

Dojrzałe śliwki umyjcie i wysuszcie. Przekrójcie na pół, wyjmijcie pestki i połóżcie połówki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą śliwkę lekko przygniećcie i oprószcie solą, cukrem i ziołami.  Czosnek obierzcie i pokrójcie na cieniutkie plasterki. Możecie je położyć bezpośrednio na każdej śliwce, albo obok osobno na blasze.
Na koniec polejcie każdą śliwkę oliwą.

Śliwki suszcie w piekarniku 3-4 godziny w temperaturze 100 stopni. Po 3 godzinach sprawdźcie czy już są wystarczająco suche. Jeśli jeszcze potrzebują czasu, zostawcie dłużej w piekarniku. Gdy będą już cieniutkie i ładnie podsuszone przełóżcie razem z czosnkiem i ziołami do czystych słoików. Możecie dodatkowo przełożyć warstwy świeżymi plasterkami czosnku, by podbił smak. Całość zalejcie oliwą, by przykryła śliwki. Jeśli lubicie ostrzejsze smaki możecie dodać łyżkę octu. Szczelnie zamknijcie słoiki i odstawcie na 2-3 dni. Po tym czasie śliwki są gotowe do jedzenia. Ale proponujemy zrobić dużo większy zapas, żeby zimą sięgać po nie na różne okazje.

Z tego przepisu wyjdzie 1 duży słoik. Zróbcie na próbę, a gdy wam posmakuje zróbcie od razu podwójną, albo potrójną porcję na kolejne słoiki.

AdobeStock

Z czym podawać suszone śliwki z czosnkiem?

Tak przygotowane suszone śliwki możecie podać jako przystawkę, ale też fantastycznie smakują na chlebie, dodane do mięsa, z serami, albo dorzucone do sałatki.