Większość z nas popija małą czarną solo lub z dodatkiem mleka czy cukru, ale okazuje się, że to tylko początek dodatków do tego naparu. Być może słyszeliście już o kawach z całego świata z dodatkiem masła, kurkumy czy odrobini chili, ale poniższa propozycja z Gruzji może was zaskoczyć. Zobaczcie, czym jest kawa po batumsku i jak ją przygotować w domu.

Gruzińska kawa z nietypowym dodatkiem

Kawa po batumsku to nic innego jak ziarna prażone z dodatkiem czosnku i choć początkowo brzmi to jak żart, w rzeczywistości taki napój ma wiele walorów. Okazuje się bowiem, że ząbki tego aromatycznego warzywa pozwalają wydobyć z kawy głębszy aromat i podkręcić smak nawet średniej jakości ziaren. Ważne jednak, aby odpowiednio zabrać się do tego przepisu. Zobaczcie, jak zrobić kawę po batumsku krok po kroku.

Kawa po batumsku - przepis

Na początku wsypujemy na patelnię 2 czubate łyżeczki ziaren kawy oraz 1 ząbek czosnku i prażymy je na małej mocy palnika do momentu aż czosnek się zarumieni i stworzy się na nim "maślany" nalot. W tym momencie powinniście też poczuć wyrazisty i głęboki aromat, unoszący się z patelni i będzie to najlepszy znak, że ziarna są gotowe do mielenia i parzenia.

Teraz musimy już tylko zmielić kawę i przesypać ją do specjalnego tygielka do parzenia, zwanego dżezwa. Następnie zalewamy wszystko wodą i dodajemy odrobinę cukru, który jeszcze bardziej podkręci smak gotowego naparu. Wszystko podgrzewamy na małej mocy palnika do momentu, aż na powierzchni naczynia zacznie unosić się piana. Wtedy mieszamy całość, ponownie doprowadzamy do powstania piany i od razu ściągamy z palnika.  I gotowe, tak przygotowane kawa po batumsku może być już przelewana do filiżanek lub kubków.

Niektórzy decydują się też na prostszą i szybszą wersję tego przepisu, czyli prażenie czosnku z już zmieloną wcześniej kawą. Ta metoda zadziała w ten sam sposób i będzie dobrym rozwiązaniem dla tych kawoszy, którzy nie mają ekspresu z młynkiem czy oddzielnego sprzętu do mielenia ziaren.