Brązowe tuje to częsty widok na naszych podwórkach, gdyż z tym problemem walczy wielu właścicieli ogródków. Taki wygląd roślin może być spowodowany zbyt rzadkim podlewaniem, ale sprawa nie zawsze jest tak prosta. Problem często leży głębiej, ale na szczęście jest na niego sposób. Zobaczcie, co zrobić, żeby tuje były zielone i gęste. 

Dlaczego tuje brązowieją na zewnątrz?

Podobny wygląd może świadczyć też o obecności szarej pleśni. Najpierw objawia się ona wodnistymi plamami, które potem zmieniają się właśnie w brązowe obszary, pokrywające coraz większe części rośliny. Ostatnim winowajcą może być miodownica cyprysikowa, czyli gatunek mszycy często atakującej tuje. Przez te szkodniki gałązki również wysychają i stają się brązowe.

Aby więc zapobiec brązowieniu tujek, lepiej zawczasu zabezpieczyć roślinę przed pleśnią i szkodnikami. Nie musicie jednak od razu pędzić do sklepów ogrodniczych po specjalne środki. W zupełności wystarczy wam do tego tani produkt z kuchni.

Czym podlewać tuje, żeby były zielone?

Aby ochronić tuje zarówno przed pleśnią, jak i atakiem owadów, wystarczy prosta i tania domowa odżywka na bazie czosnku. Ten popularny produkt ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, a jego intensywny zapach świetnie odstrasza szkodniki, w tym wyjątkowo uporczywe mszyce i przędziorki. 

Jak zrobić naturalny nawóz do tui z czosnku?

To banalnie proste. Wystarczy tylko obrać i przecisnąć przez praskę 5 ząbków czosnku, a następnie zalać je litrem wody, wymieszać i odstawić na 24 godziny. Tak przygotowana mieszanka zrobi się już dalej sama, jednak warto co jakiś czas ją przemieszać.

Po upływie doby trzeba już tylko przecedzić płyn i przelać go do butelki, najlepiej takiej ze spryskiwaczem, gdyż taki domowy nawóz z czosnku świetnie sprawdza się nie tylko do podlewania, ale i zraszania. Warto jednak przygotowywać mieszankę za każdym razem na bieżąco, gdyż niestety szybko się ona psuje.