Boczek na grilla możemy marynować na kilka sposobów. W przypadku grubszych plastrów dobieramy bardziej intensywne przyprawy, takie jak majeranek lub ostra papryka. Z kolei przygotowując mniejsze przekąski z wędzonego boczku, stawiamy na minimalizm. Aromatyczne mięso podajemy z ulubionym sosem, ziemniakami lub sałatką.

Jak zrobić marynatę do boczku na grilla?

Podstawowe składniki na marynatę to olej i mieszanka przypraw. Do tego dodajemy musztardę, miód lub ketchup – z zależności od tego, czy chcemy uzyskać bardziej ostry czy słodki smak. Dobrym pomysłem jest domieszka gotowych sosów, takich jak worcestershire, tabasco, sos sojowy lub olej sezamowy, które dodają marynacie charakteru.

Nasze TOP 5 marynat do boczku na grilla to:

  • marynata do boczku z musztardą – jej podstawę stanowi olej rzepakowy zmieszany z musztardą dijon. Za doskonały aromat odpowiada dodatek świeżych lub suszonych ziół, w tym tymianku, rozmarynu i bazylii,
  • marynata musztardowo-miodowa – to pewniak dla osób, które gustują w słodko-ostrych smakach. Do takiej marynaty możemy dodać zioła prowansalskie, kminek lub papryczkę chili,
  • marynata na grilla z papryką – możemy przygotować ją, bazując na przepisie na marynatę do karkówki. Do mieszanki słodkiej i ostrej papryki warto dorzucić łyżeczkę papryki wędzonej o charakterystycznym, dymnym aromacie,
  • marynata do boczku z jałowcem – to coś dla osób, który uwielbiają, gdy potrawy kuszą intensywnym zapachem. Ziarna jałowca dorzucamy do mieszanki na bazie oleju i sosu sojowego. Dodajemy paprykę, majeranek i suszone zioła,
  • marynata do boczku w ziołach – w tym przypadku kompozycja opiera się tylko na oleju i ziołowej mieszance, bez dodatku musztardy lub ketchupu. Do boczku doskonale pasują majeranek, kminek, liście laurowe i ziele angielskie.

Na grillu najczęściej pieczemy boczek w plastrach, więc marynujemy już pokrojone mięso. Dokładnie nacieramy je mieszanką oleju z przyprawami i pozostawiamy w zamkniętym pojemniku, żeby przeszło smakiem dodatków.

Do marynowania mięs doskonale sprawdzają się woreczki strunowe – dzięki nim możemy perfekcyjnie natrzeć i wymasować mięso bez brudzenia rąk. Boczek pozostawiamy w marynacie na minimum 1 godzinę, ale najlepiej włożyć je do lodówki na całą noc.

Jaki boczek na grilla – surowy czy parzony?

Dużo zależy od potrawy, którą planujemy przygotować. Grubsze plastry w tradycyjnej marynacie z musztardą najlepiej wychodzą z surowego lub parzonego mięsa. W przypadku surowego boczku, jeszcze większe znaczenie ma marynata, więc pod żadnym pozorem nie redukujemy ilości przypraw. Dajemy mu więcej czasu na przesiąknięcie aromatycznymi dodatkami, a w najlepszej sytuacji przygotowujemy boczek na grilla w marynacie dzień wcześniej.

Do chipsów z bekonu i spiralek na szpikucach używamy wędzonego boczku. Cienkie plastry owijamy na patykach do szaszłyków i grillujemy krótko, obracając, żeby równo zarumieniły się z każdej strony.

Jak smażyć boczek na grillu?

Długość smażenia boczku na grillu zależy od grubości kawałków mięsa. Cienkie plastry smażymy przez ok. 3–4 minuty z jednej i drugiej strony. W przypadku grubszych porcji (ok. 0,5 cm) potrzebujemy ok. 15–25 min.

W tym czasie kilka razy obracamy mięso. Nie należy jednak robić tego zbyt często. Pozwalamy na to, żeby delikatnie się przypiekło. Boczek chrupiący na zewnątrz i miękki w środku to ideał, do którego warto dążyć.

Co owinąć boczkiem na grilla?

Warzywa, sery lub inne mięsa, a także owoce – boczkiem możemy owinąć prawie wszystkie smakołyki na grilla. Najlepsze połączenia to:

  • grillowane szparagi w boczku – świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatki z rukoli lub młodego szpinaku. Szparagi zawijane boczkiem możemy przygotować także w piekarniku,
  • grillowany boczek ze śliwką – doskonale smakuje nie tylko z suszoną śliwką kalifornijską, ale również z suszonymi morelami lub daktylami. To idealny pomysł na imprezową przekąskę,
  • kurczak w boczku – pierś kurczaka lub udka owijamy plasterkami boczku i pokrywamy marynatą z musztardą i miodem.

Zawijane smakołyki są hitem na imprezach plenerowych, ale nie tylko one wzbudzą zachwyt gości. Równie dużym powodzeniem cieszą się klasyczne przepisy, np. na szaszłyki z boczkiem. Marynowane mięso przekładamy cebulą i kolorową papryką. Możemy dodać pieczarki lub cukinię. Nadziewaną przekąskę podajemy z sosem barbecue lub innym, ulubionym dodatkiem.