Weekendowy obiad to najczęściej kotlet schabowy, albo sznycel. Obowiązkowo mięso, do tego młoda kapusta i ziemniaki. Już od rana słychać, że gospodynie szykują kotlety, bo uderzenia młotka roznoszą się po całym osiedlu.
Mało kto wie, że zamiast mięsa można usmażyć w panierce zupełnie coś innego. Kotlet wyjdzie równie smaczny, a zdecydowanie bardziej wartościowy. Dodatkowo pod chrupiącą panierką jest tak mięciutki i delikatny, że nawet nóż nie będzie potrzebny do jego pokrojenia. Ten składnik to bakłażan.

Bakłażan - cenne warzywo

Bakłażan to ciągle zbyt mało doceniane warzywo w naszym kraju. A zdecydowanie warto włączyć go do codziennego menu. Na surowo jest jednak niejadalny, ponieważ zawiera wiele gorzkich substancji. Bogactwo jego smaku rozwija się dopiero podczas smażenia, grillowania lub duszenia.

  • to bogate źródło witamin z grupy B, oraz witamin A, C, E, K oraz minerałów – wapń, żelazo, potas, magnez i sód,
  • to także źródło kwasu chlorogenowego, znanego z wysokiej aktywności przeciwutleniającej,
  • dodatkowo w jego skład wchodzą węglowodany, białka i tłuszcze.
  • bakłażan posiada sporo błonnika - pokrywa 75 proc. dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Reguluje on pracę układu pokarmowego i chroni przed cukrzycą.
  • bakłażan jest tez niskokaloryczny, w 100 g warzywa znajduje się jedynie 25 kcal.

Sznycle z bakłażana

Jeśli więc chcecie ograniczyć jedzenie mięsa, ale nie chcecie rezygnować z panierowanych kotletów, koniecznie zróbcie sznycle z bakłażana.

Bakłażan panierowany ma ciekawy, orzechowy i głęboki smak. Jest jednocześnie na tyle neutralny, że polubi się z większością przypraw, jakie macie w domu. Wspaniale zgra się z tymiankiem i rozmarynem. Możecie dodać je do panierki w poniższym przepisie. Po upieczeniu ma fantastyczną, mięsistą konsystencję schowaną w chrupiącej panierce.

Do przygotowania sznycli z bakłażana potrzebujecie:

  • 2 bakłażany
  • 1 łyżka oliwy
  • pieprz sól
  • mąka
  • bułka tarta
  • 1 jajko
  • olej do smażenia

Przed użyciem bakłażany dokładnie umyjcie. Następnie posmarujcie je oliwą i wstawcie do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, na około 45 minut. Po wyjęciu z piekarnika obierzcie je ze skórki ale zostawcie ogonek. Teraz przetnijcie połówkę warzywa i delikatnie rozłóżcie je na desce, ale uważajcie, żeby się nie rozpadły. Powinny wyglądać jak mięso na kotlety.
Posólcie i popieprzcie do smaku. Dodajcie ulubione zioła i przyprawy, wedle swojego gustu. Włóżcie do lodówki na 30 min.
Przygotujcie roztrzepane jajko, mąkę i bułkę tarta.
Wyjmijcie bakłażana z lodówki i obtoczcie w mące, jajku i bułce jak zwykłe sznycle.
Od razu smażcie na rozgrzanym oleju do czasu, aż panierka ładnie się przyrumieni. Podawajcie zaraz po upieczeniu.

Sznycle możecie na koniec smażenia posypać startym żółtym serem i pieczarkami. Ale same również smakują wyśmienicie i są mniej kaloryczne.

Z czym podawać sznycle z bakłażana?

Gotowe sznycle warto podać w takimi dodatkami jak:

pure z pietruszki
surówka z pora
sos pomidorowy
surówka z kapusty kiszonej