Wszyscy kochają panierkę - i wy na pewno również. Nie dość, że przyjemnie chrupie, to jeszcze nadaje smak i aromat - nie tylko mięsu i rybom, ale i warzywom czy grzybom. Z panierką wszystko smakuje zdecydowanie lepiej. Smak warzyw w panierce może was zaskoczyć. Nie musicie przy tym stosować bułki tartej. Równie dobrze sprawdzi się też panko - grubo mielona panierka znana z kuchni azjatyckiej. Panko możecie zrobić sami, ścierając na grubych oczkach jasny chleb tostowy. Sprawdźcie nasze pomysły na panierowane kotlety i koniecznie przetestujcie przepis poniżej. Będziecie zachwyceni, tak jak i my. 

Panierowane grzyby i warzywa - pyszny zamiennik dla kotletów

Skorzystajcie z mądrości Japończyków i, jeśli znudziły wam się już kotlety, zacznijcie panierować grzyby i warzywa. W sezonie na grzyby nie ma nic lepszego niż panierowana kania prosto z patelni, i to wielka jak sam talerz. Panierkę o dowolnym smaku bardzo lubią również boczniaki. Wśród warzyw do panierowania sprawdzą się najlepiej dość miękkie, a zarazem „mięsiste”, w tym np. cukinia, seler korzeniowy.

Ideałem na patelni będzie bakłażan. Jesteśmy pewni, że przepis na kotlety z bakłażana wam się spodoba. Bakłażan kusi w sierpniu i we wrześniu swoim oryginalnym kształtem, treściwą konsystencją i głębokim, fioletowym, prawie czarnym kolorem. Nie obawiajcie się go. Wbrew temu, co się mówi, rzadko kiedy jest on gorzki. Bakłażan panierowany ma ciekawy, orzechowy i głęboki smak. Jest on jednocześnie na tyle neutralny, że polubi się z większością przypraw, jakie macie w domu. Wspaniale zgra się z tymiankiem i rozmarynem. Możecie dodać je do panierki w poniższym przepisie. 

Kotlety z bakłażana - przepis

Składniki:

  • 3 średnie bakłażany
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 jajka
  • 1 łyżka majonezu
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 150 g bułki tartej
  • 50 g mąki 
  • 3-4 łyżki śmietany lub jogurtu greckiego
  • koperek do posypania
  • oliwa lub olej do smażenia
  • sól, pieprz, mielona słodka papryka do smaku 

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie, osuszcie i obierzcie bakłażany ze skórki. Odetnijcie końcówki z liśćmi. Przekrójcie je wzdłuż na plastry o grubości ok. 1 cm.*
  2. Przełóżcie bakłażany do miski i zalejcie wodą. Dodajcie łyżeczkę soli, zagotujcie i blanszujcie plastry przez ok. 1 minutę. Dzięki temu szybciej zrobią się miękkie na patelni, smażone pod panierką. 
  3. Odlejcie wodę spod bakłażanów. 
  4. Do miski wbijcie 4 jajka. Posólcie, popieprzcie i dodajcie majonez oraz musztardę. Rozkłóćcie na gładką emulsję. 
  5. Do 1 głębokiego talerza wsypcie bułkę tartą oraz mąkę. Dosypcie 1-2 łyżki mielonej słodkiej papryki oraz dodajcie sól i pieprz wg uznania. Wymieszajcie. 
  6. Na patelni rozgrzejcie oliwę. Obtoczcie każdy plaster bakłażana w bułce tartej, następnie zamoczcie w jajku i wrzućcie na rozgrzaną patelnię. 
  7. Smażcie na złoty kolor. Gdy będą gotowe, odsączcie je na ręczniku papierowym.
  8. W międzyczasie w osobnej miseczce przygotujcie sos: przelejcie śmietanę, rozgniećcie i posiekajcie drobno czosnek, dodajcie do śmietany. Posiekajcie koperek i wymieszajcie razem z sosem. Podawajcie, póki gorące.

*Możecie też pokroić bakłażany wzdłuż na pół, a potem w plastry, nie docinając do końca. W ten sposób powstaną charakterystyczne miotełki”, które sklei panierka. Uzyskacie dzięki temu znacznie większe kotlety i zaoszczędzicie czas na panierowanie. Kilka plastrów opanierujecie jednocześnie, trzymając za końcówkę „miotełki”.

Co można zrobić z bakłażana? 

Wiele osób, trafiając na niego w sklepie, zastanawia się, co z niego zrobić, ale po chwili namysłu odkłada go na półkę. To błąd. Bakłażan panierowany á la kotlety to niejedyny pomysł na to warzywo. Co prawda chłonie on tłuszcz jak gąbka, ale jeśli unikacie w kuchni nadmiaru oleju, da się go nie tylko smażyć.

Możecie go również upiec. Wystarczy pokroić go na plasterki (bez obierania - skórka będzie trzymać miąższ w ryzach), polać gęstą passatą pomidorową, posypać bułką tartą wymieszaną z przyprawami (np. solą, pieprzem, tymiankiem i rozmarynem) oraz startym serem (goudą lub parmezanem). Taki bakłażan wymaga krótkiego zapiekania - ok. 15 minut w temp. 180 st. C. Bakłażany nadają się również do faszerowania - podobnie jak wydrążone papryki. Nadziejcie go, czym  wam się podoba. Przepyszne będą np. z paloną kaszą gryczaną połączoną z mięsem, przecierem pomidorowym, natką pietruszki i tymiankiem.

Bakłażana możecie również upiec bez dodatków, wydrążyć ze skórki, przyprawić już po upieczeniu i zblendować. W ten sposób powstanie proste smarowidło do chleba lub sos do warzyw. Nie obierajcie go do końca. Jeśli zostawicie trochę skórki, pasta będzie miała wspaniały, lekko wędzony aromat.