Orzechy włoskie to nieocenione bogactwo minerałów i witamin z grupy B. To skarbnica nienasyconych tłuszczy, które dodatkowo wspomagają walkę ze złym cholesterolem. Mają charakterystyczny słodkawo - gorzkawy smak, który świetnie pasuje do porannych owsianek czy ciast z innymi bakaliami. Włożone do torby czy schowane w plastikowy pojemnik zepsują się w mgnieniu oka. Jeżeli macie spory ich zapas, sprawdźcie, jak je przechowywać, aby pozostały suche i zdatne do spożycia przez cały rok!

Jak przechowywać orzechy włoskie, aby nie spleśniały?

Zaraz po zebraniu orzechów, warto oczyścić je z nadmiaru czarnych włosków oraz błonki. Najlepszym momentem na sam zbiór jest słoneczna i sucha aura, która pozwala zaoszczędzić czas przy kolejnych etapach przygotowania orzechów. Jeżeli mieliście pecha i zbieraliście je na ostatni moment, gdy było mokro, musicie je wysuszyć. Rozłóżcie bawełnianą ścierkę lub papier na podłodze. Ułóżcie orzechy tak, aby nie stykały się ze sobą. Na drugi lub trzeci dzień przełóżcie je na drugą stronę, aby mogły wyschnąć równomiernie z nadmiaru wilgoci.

Gdy orzechy włoskie będą już całkowicie suche, upewnijcie się, że macie miejsce w zaciemnionym i chłodnym pomieszczeniu. Przełóżcie je do bawełnianych lub lnianych woreczków - najlepiej partiami. Dlaczego? Dzięki temu powietrze będzie mogło swobodniej cyrkulować i nie zalęgnie się czarna pleśń. Dobrym pomysłem jest włożenie kawałka ręcznika papierowego do woreczka, który będzie pochłaniał wilgoć.

Jak zdjąć skórkę z orzechów włoskich?

Orzechy włoskie będą lekkostrawne tylko wtedy, jeżeli odpowiednio je przyrządzimy. Wstępnie wyłuskane kawałki moczymy w zimnej wodzie przez całą noc. Następnie wyciągamy je i sparzamy wrzątkiem. W ten sposób z łatwością zdejmiecie skórkę. Następnie osuszcie je na ręczniku papierowym przez około 2-3 godziny.

Jeżeli chcecie być pewni, że pozbędziecie się wilgoci, warto przełożyć je do piekarnika nagrzanego do 20 stopni Celsjusza i suszyć około godzinę. W ten sposób przełożone do słoika nie spleśnieją i zachowają cenne witaminy i minerały. Podczas łuskania i prażenia nie wyrzucajcie przegródek z orzechów włoskich - to źródło naparu na serce dla wszystkich dbających o układ krążenia.