Czosnek jest ceniony od bardzo dawna. W środkowej części Azji był sadzony już 5 tys. lat temu. W naszej erze, znacząco zyskał na popularności i był uprawiany w wielu krajach. Mieszkańcy starożytnych krain – Egiptu, Rzymu i Grecji – doceniali nie tylko jego wyjątkowy smak, ale także cenne właściwości zdrowotne. W starożytnej kulturze, był uważany za roślinę przedłużającą życie, wzmagającą odwagę i siłę. Cóż, starożytni mieli sporo racji, bo także dziś, gdy medycyna znajduje się w niezwykle zaawansowanej fazie rozwoju, czosnek wciąż znajduje zastosowanie jako naturalny lek. To dzięki jego antybiotycznym właściwościom. Jest zabójczy dla ponad 20 gatunków bakterii, zawiera mnóstwo cennych witamin i związków mineralnych. Pozytywny wpływ tego warzywa na organizm jest bezsprzeczny, tym bardziej, że potwierdziły to badania naukowe. Nie ma zatem wątpliwości, że warto włączyć czosnek do swojej diety.

Jak przechowywać czosnek?

Podczas wizyty w sklepie, najczęściej kupujemy przynajmniej kilka główek czosnku. Nic dziwnego, bo jako przyprawa, charakteryzuje się niebywałą uniwersalnością. Czosnek można dodać do niemal każdego dania, a najlepiej potwierdza to fakt, że istnieje wiele przepisów nawet na desery z czosnkiem. Rzecz w tym, że intensywny smak i zapach tej rośliny właściwie uniemożliwia stosowanie jej w dużych ilościach. Nagle okazuje się, że kilka główek to już całkiem spory zapas, który wystarczy na długo.

Jak najlepiej przechowywać czosnek, by nie stracił swoich cennych właściwości?

  • W całości. Dzielenie nienapoczętej główki na ząbki jest błędem.
  • Gdy pęknie (poprzez podzielenie), nie zachowa swoich właściwości zbyt długo.
  • Cała główka czosnku może być przechowywany przez kilka miesięcy, nawet do pół roku. Trzeba jednak zapewnić mu odpowiednie warunki.
  • Oczywiście, gdy zachodzi potrzeba użycia go jako przyprawy, oddzielamy ząbek od główki, ale wówczas musimy pamiętać, że pozostanie reszta pozostanie świeża przez 21-30 dni. 

Czosnek najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. To warzywo musi mieć dostęp do powietrza, więc nie należy zawijać go w foliową torebkę. Dobrym pomysłem jest umieszczenie czosnku w koszyczku, najlepiej podwieszanym. Dobrze sprawdzą się też pojemniki zaopatrzone w otwory wentylacyjne. Wówczas, obieg powietrza nie będzie zakłócony. 

Warto wiedzieć, że czosnek nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W takich warunkach, główki dość szybko zaczną kiełkować, a tego chcemy uniknąć. 

Przydatna wskazówka: zanim świeżo zerwany  czosnek zostanie umieszczone we właściwym miejscu przechowywania, najpierw trzeba będzie poddać go kilkudniowemu podsuszaniu. 

Czy czosnek można trzymać w lodówce?

Może się wydawać, że wraz z obniżeniem temperatury, przydatność czosnku do spożycia powinna wzrosnąć. To całkiem logiczne, przecież właśnie po to wymyślono urządzenia chłodnicze – by przedłużyć świeżość produktów spożywczych. Praktyka pokazuje jednak, że w tym przypadku jest inaczej.

Czosnku nie należy przechowywać w lodówce! Nie wpłyniemy w ten sposób na wydłużenie świeżości tego warzywa. Niska temperatura sprawi natomiast, że czosnek dość szybko (po ok. 7-14 dniach) straci swój charakterystyczny smak i silny aromat. W rezultacie, stanie się nieprzydatny w kuchni. Z tego samego powodu, czosnku nie należy mrozić. wystarczy tylko wybrać zacienione miejsce w kuchni, do którego swobodnie dociera powietrze, a bez problemu wytrzyma przynajmniej kilka miesięcy. Mrożenie nie ma więc żadnego uzasadnienia w tym przypadku.

iStock

Jak przechowywać ząbki czosnku?

Czasami zdarza się, że ferworze prac kuchennych, od główki oddzielimy za dużo ząbków. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak przechowywać ząbki czosnku? Jeżeli cienka, przypominająca papier łupina nie została naruszona, przechowujemy je dokładnie tak samo, jak całe główki – w temperaturze pokojowej, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku, czosnek nie wytrzyma już tak długo. Ząbki zachowają świeżość przez kilka tygodni (maksymalnie do miesiąca). 

Zasady przechowywania tego warzywa zmieniają się w sytuacji, gdy obierzemy za dużo ząbków. Łupina jest dla czosnku czymś w rodzaju warstwy ochronnej – zabezpiecza go przed wysychaniem i chroni przed szybkim zepsuciem. Jeżeli ją zdejmiemy, ząbki pozostaną „bezbronne”. 

Wyżej opisana sytuacja jest właściwie jedyną, w której czosnek warto umieścić w lodówce. Trzeba jednak pamiętać, że obrane ząbki najpierw trzeba włożyć do zamykanego pudełka. Jak długo można przechowywać obrany czosnek? Do 7 dni. 

Alternatywnie, obrane ząbki można umieścić w słoiku i zalać olejem. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed wzbogaceniem smaku tak przygotowanego czosnku ulubionymi przyprawami lub ziołami. Jak przechowywać czosnek w oleju? W lodówce. Tak zakonserwowany, bez problemu wytrzyma kilka miesięcy.

Jak przechowywać czosnek do sadzenia?

Jeżeli dysponujemy odpowiednim kawałkiem ziemi, czosnek bez przeszkód możemy posadzić we własnym ogródku. Główki kupione w sklepie raczej nie zaowocują plonami, ale wyselekcjonowane sadzonki kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Część zbiorów możemy wykorzystać do kolejnych nasadzeń. Trzeba jednak pamiętać, że główki przeznaczone do sadzenia trzeba odpowiednio przechowywać.

W tym przypadku, czosnek umieszczamy w zacienionym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura mieszcząca się w przedziale od 3 do 8 stopni Celsjusza. Główki powinny „leżakować” w takich warunkach przez dwa miesiące. Ważne: nie dzielimy ich od razu na ząbki! Oddzielamy je dopiero przed zasadzeniem.