Zastanawiacie się, co zrobić, żeby pelargonie na balkonach czy w donicach ogrodowych pięknie rosły aż do późnej jesieni? Okazuje się, że genialny nawóz macie tuż pod ręką, bo w kuchni. Przyda się tylko 1 popularny produkt, który zwykle dodajecie do napojów i deserów. Pelargonie będą nim zachwycone i odwdzięczą się pięknymi, bujnymi kwiatami.

Jak dbać o pelargonie, aby pięknie kwitły?

Aby pelargonie były w dobrej kondycji i zachwycały wyglądem aż do jesieni, wystarczy tylko 1 popularny składnik z kuchennej szafki. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o popularne wśród ogrodników fusy z kawy, skorupki z jajek czy skórki bananów, ale o zwykły cukier. Okazuje się, że woda z odrobiną cukru nie tylko wzmocni rośliny, ale też odżywi glebę i sprawi, że pelargonie będą mogły z niej lepiej przyswajać wszystkie najcenniejsze substancje odżywcze.

Takie słodkie podlewanie wydłuży również okres pączkowania i kwitnienia oraz sprawi, że liście będą miały bardziej soczysty kolor. Cukrowa mieszanka genialnie wpłynie więc na kondycję całej rośliny, pod warunkiem, że będziemy ją odpowiednio stosować. 

pelargonie nawóz

Źródło: Getty/iStock

Woda z cukrem do kwiatów - stosowanie

Najważniejsze są to odpowiednie proporcje, bo choć cukier korzystnie wpływa na pelargonie, to nie można go im dostarczać zbyt dużo. Najlepsza będzie mieszanka z 1 litra wody i 1 łyżki cukru. Wszystko musimy tylko dobrze rozpuścić i od razu wlewać do gleby pod pelargoniami. Jednorazowo nie należy jednak wlewać więcej niż 1 szklankę takiej słodkiej mieszanki na każdą donicę. 

Podlewanie pelargonii wodą z cukrem nie powinno być też stosowanie częściej niż raz w miesiącu, bo w przeciwnym razie zamiast pomóc roślinie, możemy jej zaszkodzić. Wszystko dlatego, że zbyt duża dawka cukru może sprzyjać rozwojowi pleśni, a tego przecież nie chcemy. Szczególnie warto więc przeprowadzać taki zabieg tuż po przesadzeniu, gdy roślina nie jest jeszcze tak silna i potrzebuje większego wsparcia.

Jakie kwiaty lubią cukier?

Cukier na pelargonie to jednak nie wszystko. Jeśli na swoich balkonach, tarasach i w ogródkach macie więcej roślin, możecie też zasilać tę samą mieszanką. Co więcej, spodoba się ona też roślinom doniczkowym z waszych parapetów. Sprawdzi się do takich roślin i warzyw jak:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • mieczyki,
  • skrzydłokwiaty.