Każdy rodzaj orzechów jest doskonałą przekąską polecaną przede wszystkim przez dietetyków. Orzechy włoskie są jednym z najpopularniejszych typów bakalii, a to ze względu na swój niepowtarzalny smak, a także dostępność – spotkać można je praktycznie w każdym sklepie, który oferuje owoce, warzywa oraz inną, różnego rodzaju, zdrową żywność. Jednak jak przechowywać orzechy włoskie tak, aby nie utraciły swoich zdrowotnych właściwości? To wszystko zależy od ich stanu, a także czy są w łupinach, czy jednak obrane.

Orzechy włoskie to bogata we właściwości zdrowotne przekąska, którą poleca każdy dietetyk. Ten rodzaj bakalii jest bardzo bogaty w witaminy B, zwłaszcza w witaminę B6, która odpowiedzialna jest za układ nerwowy. Niejednokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że orzech ten po rozłupaniu przypomina mózg i to ma nam mówić o tym, że właśnie wpływa on korzystnie na ten narząd. Jednak jak przechowywać orzechy włoskie przy zakupie dużej ilości? Co można zrobić, aby zapewnić im dłuższą świeżość?

Jak przechowywać orzechy włoskie w łupinach?

Pierwszym i zarazem najlepszym sposobem na zachowanie dłuższej świeżości orzecha włoskiego jest przede wszystkim przechowywanie ich w lodówce. Jednak potrzebne będzie wam do tego szczelne i suche opakowanie, w którym umieścicie swoje bakalie. Oczywiście wybór tworzywa, z którego wykonane jest pudełko, należy do was – jeśli wolicie wykorzystać do tego szklane opakowanie, to bez żadnego problemu możecie to zrobić. Co ważne, świeżość orzechów włoskich przechowywanych w lodówkach zwiększa się mniej więcej o nawet rok!

Oprócz tego można wykorzystać do tego zamrażalkę, ale znów będzie wam do tego potrzebne szczelne opakowanie, do którego nie przedostanie się żadne powietrze z zewnątrz. Tak zapakowane orzechy włoskie mogą zachować swoją świeżość do nawet 2 lat! Jeśli jednak obawiacie się, że proces rozmrażania bakalii będzie długi to bez obaw – trwa on zaledwie kilka lub kilkanaście minut.

Jak przechowywać obrane orzechy włoskie?

Z przechowywaniem orzechów włoskich pozbawionych skorupy jest nieco gorzej niż w przypadku niełuskanych. Różni je przede wszystkim podatność na niekorzystny wpływ wilgoci, a tym samym mogą się szybciej popsuć.

Oczywiście można przechowywać je w lodówce, ale ze względu na to, że stężenie wilgotności w tym urządzeniu jest stosunkowe spore, to należy je odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku orzechów włoskich łuskanych również wystarczy nam szczelny i suchy pojemnik, a także można je zabezpieczyć za pomocą ryżu, który jest bardzo dobrym pochłaniaczem wilgoci. Obecność ziarenek nie wpłynie na smak bakalii ani ich właściwości, a jedynie ochroni je przed nadmiarem szkodliwej wilgotności. Co ważne, łuskane orzechy należy trzymać z dala od gotowych potraw lub ich składników, które cechują się charakterystycznym, ostrym smakiem oraz zapachem.

Jak przechowywać orzechy włoskie łuskane poza lodówką? Można do tego wykorzystać również zamrażalnik, który dla obranych bakalii wydaje się bezpieczniejszy niż lodówka. Mrożąc orzechy włoskie bez łupiny, warto jednak pamiętać, aby odpowiednio je zabezpieczyć przed dostępem powietrza, a także wilgoci, która mogłaby skrócić ich świeżość.

Jak przechowywać orzechy włoskie mielone?

Mielone orzechy włoskie mogą być dobrym dodatkiem do różnych dań, szczególnie do tych pochodzących z kuchni azjatyckiej. Wykorzystać je można, chociażby do zrobienia sosu orzechowego lub jako element mieszanki przypraw. Co jednak zrobić, żeby bakalie w takim stanie mogły przetrwać o wiele dłużej? Jak przechowywać orzechy włoskie mielone, aby ich świeżość była dłuższa? Jeśli posiadacie zmielone bakalie zakupione w sklepie, to będą one znajdować się w specjalnym woreczku strunowym i to właśnie w takim opakowaniu powinny być przechowywane – ogranicza ono dostęp powietrza, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na ich jakość. A jeśli takiego opakowania nie posiadacie? Ważne jest, aby szczelnie je zabezpieczyć i można to zrobić na wiele sposobów, jak np. przechowywać je w opakowaniu, które nie przepuszcza ani wilgoci, ani powietrza.

Orzechy włoskie w takim stanie powinno przechowywać się w ciemnym, suchym miejscu, ale nie oznacza to, że nie możecie włożyć ich do lodówki – jeśli posiadacie odpowiednie opakowanie, które dobrze zabezpieczy zmielone bakalie przed niekorzystnym wpływem powietrza oraz wilgotności to śmiało możecie je tam przetrzymywać.

Jak długo można przechowywać orzechy włoskie?

W zależności od miejsca przechowywania bakalii zmienić się może ich termin przydatności do spożycia. Jeśli zostały umieszczone w szczelnym i suchym opakowaniu w lodówce, to ich świeżość można przedłużyć do co najmniej roku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku trzymania orzechów włoskich w zamrażarce. Zamrożone bakalie mogą wytrzymać do nawet dwóch lat!

Ważne jest jednak, aby umieścić orzechy włoskie w szczelnym i suchym opakowaniu. Tak przechowywane bakalie nadadzą się do spożycia najdłużej. Wiele osób pyta również o to, które orzechy włoskie wytrzymają dłużej: łuskane czy obrane? W przypadku orzechów włoskich nie ma to większego znaczenia.

Co zrobić ze starymi orzechami włoskimi?

Skoro wiecie już jak przechowywać orzechy włoskie, to warto poruszyć temat ich niezdatności do spożycia. Zdarzyć się może sytuacja, że zwyczajnie w świecie zapomnicie o tym, że macie w lodówce lub zamrażalniku bakalie. Stare orzechy włoskie można jeść, ale ich smak jest wręcz odtrącający. Jeśli mają one być dodatkiem do dań lub bazą różnych dodatków takich jak sos, to jednak warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem – mogą być powodem finalnej porażki kucharza.

Spożywanie starych bakalii nie ma krótkofalowego wpływu na organizm, ale po dłuższym czasie można się nimi zatruć i mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze ciało.