Dlatego zapraszam do przeczytania poniższych wskazówek, jak powinna wyglądać praktyczna lista zakupów na wigilię. Dzięki niej przygotowywania do świąt Bożego Narodzenia staną się mniej uciążliwe, a nawet przyjemne! 

Świąteczne wskazówki przedzakupowe  

Po pierwsze, nie idźmy na świąteczne zakupy... głodni! Niestety głód to zły doradca podczas zakupów spożywczych. A jak wiadomo, zależy nam na jak najbardziej rozsądnych zakupach na całe święta. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać przed wybraniem się na zakupy świąteczne to lista, na której znajdą się wszystkie produkty które chcemy kupić. Ciekawym pomysłem mogłoby być podzielenie listy na konkretne dania, np. pierogi ruskie: ziemniaki, twaróg, cebula, mąka. To również ułatwi nam zakupy i przede wszystkim unikniemy kupowania niepotrzebnych produktów. Lista zakupów na święta Bożego Narodzenia powinna nas zabezpieczyć przed marnowaniem żywności i straceniem pieniędzy.

Świetnym pomysłem na zaoszczędzenie czasu przed świątecznym szałem zakupowym są zakupy na święta online. Dlatego suche produkty, czyli suszone owoce czy mąka, które możemy kupić z wyprzedzeniem, możemy zamówić przez Internet. Dzięki temu unikniemy sytuacji, że czegoś nam zabraknie w kuchni!

Praktyczna lista zakupów 

Co musi się znaleźć na przedświątecznej liście zakupów? Przede wszystkim mięso i ryby. Zaplanujmy wcześniej, jakich ryb użyjemy do przygotowania wigilijnych potraw oraz jakie mięsne dania pojawią się na stole w I i II dzień świąt, np. przepyszna golonka gotowana lub roladki z indyka w sosie z pieczarkami i cebulą. Boże Narodzenie to również słodki czas, więc zadbajmy o zapasy mąki, która przyda się w trakcie robienia ciast, takich jak słynny makowiec, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. A jak ciasta, to i owoce - świąteczne zakupy powinny je obejmować. Na pewno nie może zabraknąć mandarynek, których zapach każdemu kojarzy się ze świątecznym czasem. A kiedy mamy już mięso, mąkę i owoce to zadbajmy o całą resztę, czyli warzywa, produkty mleczne, bakalie, soki i przyprawy - lista zakupów na święta Bożego Narodzenia powinna być dopracowana.

Ważne, by przed wybraniem się do sklepu rozejrzeć się po kuchni i sprawdzić, czego nam brakuje i czego potrzebujemy. 

Zobacz też: przepis na śledzie w zalewie octowej 

Kuchenne akcesoria  

Jedzenie, jedzeniem, ale w kuchni potrzebne są również różne akcesoria. Warto zadbać o wyposażenie swojej kuchni, by ułatwić świąteczne przygotowania. Dobrze wyposażona kuchnia sprawi, że gotowanie i pieczenie będzie dla nas o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze! Kuchenne akcesoria, które na pewno przydadzą się Wam w kuchni znajdziecie poniżej.

Świąteczne dekoracje 

Elementem każdym świąt Bożego Narodzenia są świąteczne dekoracje. Oczywiście piękna udekorowana choinka musi zagościć w każdym domu. Ale co dalej? No właśnie! Oprócz choinki, to również pięknie udekorowany, świąteczny stół. Przydadzą się do tego różnego rodzaju świeczki, świeczniki, piękne obrusy czy bożonarodzeniowe stroiki. Propozycje dekoracji znajdziecie poniżej!

Teraz, kiedy wiemy co przygotujemy na stół świąteczny i lista zakupów gotowa, możemy z uśmiechem na twarzy ruszać na zakupy. Tylko oby nie z pustym brzuchem!