Przepis na pastę z orzechów włoskich został zainspirowany klasycznym włoskim pesto. Orzeszki pinii (składnik tradycyjnego pesto) są pyszne, ale również nie wszędzie dostępne i dość drogie. Orzechy włoskie znajdziecie w każdym sklepie i są one znacznie tańsze niż te z pinii. Przy tym, szczególnie po uprażeniu, będą one równie pyszne jak piniowe. Prażenie w piekarniku pozbawi je ewentualnej goryczki i pogłębi ich smak. Pasta z orzechów włoskich będzie świetnym dodatkiem i zamiennikiem nie tylko do pesto.

Pasta z orzechów włoskich - do czego wam się przyda? 

Pasta może być smarowidłem do chleba, dodatkiem do opiekanych kanapek, tostów i do imprezowych, solonych krakersów. To jednak nie wszystkie opcje. Sprawdzi się równie dobrze jako dodatek do pieczonego i grillowanego mięsa - w tym wieprzowiny, wołowiny i szaszłyków - z obu tych mięs i z kurczaka.

Odrobinę pasty możecie też rozcieńczyć wodą i niewielką ilością octu lub oliwy. W ten sposób powstanie sos do sałat i surówek oraz do pieczonych warzyw. Pasta z orzechów włoskich w takiej formie będzie pasować szczególnie do warzyw korzeniowych z piekarnika: buraków, marchewki, selera korzeniowego i pietruszki, a także do bakłażana, brokułów i kalafiora. 

Możecie też potraktować ją jak zwykłe pesto i wmieszać porcję gęstej pasty do ugotowanego makaronu. By sos był bardziej kremowy, możecie pastę rozpuścić w odrobinie wody spod gotowanego makaronu. Odlejcie ok. 1/3 szklanki płynu, wymieszajcie go z pastą, zalejcie odcedzony już makaron i jeszcze raz wymieszajcie, odparujcie płyn. Podawajcie z natką posiekanej pietruszki. 

Pasta z orzechów włoskich - przepis

Składniki:

  • 300 g orzechów włoskich
  • 200 ml oliwy
  • 100 g parmezanu
  • 3 duże ząbki czosnku
  • 1 łyżka octu winnego lub jabłkowego (jakiegokolwiek łagodniejszego niż spirytusowy)
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Wyłóżcie blachę papierem do pieczenia lub pergaminem. Wysypcie orzechy równą warstwą. Nagrzejcie piekarnik do 160 st. C i pieczcie ok. 20 minut. Gdy orzechy będą już gotowe i wystudzone, zetrzyjcie parmezan na małych oczkach tarki i przeciśnijcie czosnek przez praskę. Rozkruszcie orzechy w malakserze, ale niezbyt drobno - powinny zostać kawałeczki. Podczas miksowania dodawajcie ser i czosnek oraz stopniowo, strużką, oliwę. Gdy pasta będzie już gotowa, doprawcie solą (uwaga, parmezan jest już dość słony) i szczyptą świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Pasta z orzechów włoskich na słodko 

Orzechów możecie za jednym zamachem upiec więcej - na pastę w wersji deserowej. Przygotujcie miksturę z 1/3 szklanki mleka, 2-3 łyżek miodu i 1,5 łyżki kakao. Dodajcie szczyptę soli i wymieszajcie do rozpuszczenia miodu (dla ułatwienia możecie lekko podgrzać, byle nie zagotować miodu). Do mikstury wsypcie 180-200 g podprażonych i zmielonych wcześniej orzechów i zmiksujcie wszystko razem. Masa nie musi być całkowicie gładka - kawałki orzeszków mogą chrupać. 

Taki deserowy krem zużyjecie równie szybko jak ten na słono, m.in.:

  • do naleśników, placuszków i racuchów
  • jako smarowidło do kanapek
  • do owsianek, kasz na słodko, budyniu i ryżanek
  • do deserów i wypieków
  • do smoothie i koktajli - np. bananowego

Źródło przepisu: platebykate.com