Ogórki kiszone w klasycznym przepisie to poddane procesowi fermentacji mlekowej ogórki gruntowe. Oczyszczone, ciasno ułożone w słoikach ogórki zalewa się mieszanką przegotowanej wody z solą. I tu ważne są proporcje - przyjmuje się, że na litr wody będzie to 1 łyżka soli. Możemy wykorzystać zarówno zimną, jak i gorącą zalewę - przy czym słoiki z gorącą wodą po 5-6 dniach poleca się zapasteryzować. Smak podkręcą takie dodatki jak chrzan, czosnek, ziele angielskie czy liście porzeczki lub wiśni. Dobrej jakości woda, nie za dużo soli, przyprawy i trochę cierpliwości po odstawieniu słoików z ogórkami. W ten sposób wyczarujemy sok z ogórków kiszonych, który zaskakuje prozdrowotnymi właściwościami.

Woda po ogórkach kiszonych - właściwości

Miłośnicy przetworów z pewnością zadają sobie pytanie, na co jest dobra woda z ogórków kiszonych? Czy faktycznie warto ją pić niczym lemoniadę? Jak z każdym produktem, warto zachować umiar, ale w sezonie letnim i jesiennym woda po ogórkach może być spożywana nie tylko jako baza do zupy. Zawarte w niej bakterie fermentacji mlekowej obniżają m.in. poziom pH, a to pozytywnie wpływa na optymalny rozwój mikroflory w jelitach. Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg i faktycznie prawidłowa kondycja układu trawiennego korzystnie wpływa na pracę całego organizmu. Regularnie spożywany sok po ogórkach kiszonych wzmacnia odporność, niweluje wzdęcia. Pomaga też przekształcać prowitaminy w witaminy. 

Sok z kiszonych ogórków polecany jest jako napój, kiedy przesadziliśmy dzień wcześniej z ilością alkoholu, a także w przypadku zgagi. Neutralizuje bowiem soki trawienne o kwaśnym odczynie. Niestety, po ten płyn nie mogą sięgać wszyscy bez zastanowienia. Pamiętajmy, że woda po ogórkach ma jednak w sobie sól, a ta - w nadmiernych ilościach - nie jest polecana osobom, które mają problemy z nadciśnieniem czy chorym na schorzenia nerek. 

Czy woda z ogórków kiszonych odchudza?  

Przy różnych modach na diety odchudzające, w pewnym momencie do głosu doszła opinia, że woda z ogórków kiszonych odchudza jak nic innego. Prawdą jest, że sok po tych kiszonkach zawiera sporo błonnika pokarmowego. Substancja ta w naturalny sposób wspomaga usuwanie złogów i toksyn, a tym samym wszystkich zalegających resztek pokarmowych. Nie powinniśmy jednak opierać całego sukcesu zrzucania nadmiaru kilogramów jedynie na spożywaniu wody po ogórkach. Liczy się zbilansowany jadłospis i dawka ruchu - to najlepsza recepta na efekt na dłużej. 

Co ciekawe, badania amerykańskich naukowców dowiodły teorii, że woda z kiszonych ogórków będzie dobra po treningu. W naturalny sposób uzupełnia braki elektrolitów, a także pomoże uporach się ze skurczami mięśni po intensywnych ćwiczenia. 

Sok z ogórków kiszonych - do czego go użyć?

Zdecydowanie polecamy niewielkie ilości wody po ogórkach kiszonych w formie napoju - kiedy akurat przyjdzie na to ochota. Poza tym płyn ten ma naprawdę całkiem sporo zastosowań. Baza do zupy ogórkowej to klasyk z kuchni babci, ale kwaśny dodatek będzie też idealny w przepisie na soljankę lub żurek ogórkowy. Kiedy marzy nam się doskonale zamarynowane mięso na grilla - tu także pomoże zalewa. Zarówno wieprzowina jak i drób wyjdą kruche, z ciekawym posmakiem. Zachwyceni będą też weganie - otóż sok ten dodany do zmiksowanego tofu pomoże uzyskać smak twarożku. 

Podsumowując - czy warto pić sok z kiszonych ogórków? Jeśli nie mamy do tego przeciwwskazań medycznych - zdecydowanie tak! Z kulinarnego punktu widzenia warto to naturalne dobrodziejstwo wykorzystać na różne sposoby, aby urozmaicić menu nie tylko od święta.