Pascha to deser wywodzący się z terenów wschodniej polski. W szczególności jest popularna na terenach graniczących z Ukrainą i Białorusią. Pascha wielu osobom kojarzy się z tradycjami wyznania prawosławnego. Takie przekonanie mogło się wziąć z nazwy Wielkanocy, która w prawosławiu częściej określana jest Paschą.

Pascha - pochodzenie i tradycja

Sama nazwa wzięła się z judaizmu, gdzie Pesach oznacza przejście. W tradycji chrześcijańskiej pascha przypisywana jest zmartwychwstaniu Jezusa i przejściu ze śmierci do życia. Deser pascha wyróżnia się również charakterystycznym kształtem. Pascha przybiera formę stożka i przygotowywana jest w donicy z otworami. Dzięki temu gotowa pascha łatwo może być umieszczona na ozdobnej paterze. Kształt paschy ma przypominać grób Jezusa Chrystusa i na wierzchu umieszcza się litery X i B np.: z kandyzowanych owoców lub bakalii. Te dwie litery są skrótem od rosyjskiego pozdrowienia, które oznacza „Chrystus Zmartwychwstał”. Ciekawostką jest, że tradycyjna pascha była przygotowywana w drewnianej skrzynce z wywierconymi otworami. Miało to usprawnić wyjęcie deseru oraz ściekanie serwatki. Gotową paschę wielkanocną podawano ze słodkimi drożdżówkami lub polaną miodem.

Pascha – przepis na deser

Pascha najlepiej smakuje, gdy korzystamy z naturalnych składników. Aby pascha podbiła podniebienia, należy wziąć twaróg o niejednorodnej strukturze. Nie powinien być to twaróg kremowy stosowany przy sernikach. Smaczna pascha ma zwartą i cięższą strukturę niż sernik. 

Składniki na paschę:

 

1 kg twarogu,

5 żółtek,

200 g masła,

250 ml śmietanki 30%,

200 g cukru pudru,

50 g miodu Huzar,

100 g rodzynek,

100 g słodkich migdałów,

200 g kandyzowanej skórki pomarańczowej,

50 g suszonych fig,

50 g daktyli,

1/ 2 laski wanilii,

wiśnie z kompotu

owoce do przybrania

Na początku wanilię należy zetrzeć na drobnej tarce. Następnie migdały trzeba sparzyć i obrać ze skórki. Potem należy umyć rodzynki i odsączyć z nadmiaru wody. Pozostałe bakalie należy drobno posiekać. Następnie twaróg powinien być zmielony i przepuszczony przez sitko. Jednak jego struktura nie powinna być idealnie gładka. Kolejnym krokiem jest utarcie żółtek z cukrem, wanilią i śmietanką 30%. Następnie miskę z żółtkami i śmietanką należy ustawić na garnku z wrzątkiem i cały czas mieszać, aż do zgęstnienia. Następnie zdejmujemy masę z kąpieli wodnej i dodajemy masło, twaróg i rozdrobnione bakalie. Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać wraz z płynnym miodem polskiej marki Huzar. Następnie masę trzeba przełożyć do doniczki albo innej formy o stożkowatym kształcie. Pod spodem umieszczamy talerz, a na wierzchu kładziemy ciężarek. Następnie paschę trzeba wstawić do lodówki na 8-12 godzin. Najlepiej na całą noc. Gotową paschę należy wyjąć z formy i ozdobić owocami z kompotu. W niektórych gospodarstwach gotową paschę polewano miodem i serwowano z chałką.

Pascha i sernik – czym to się różni

Warto wiedzieć, że oba desery królują na świątecznym stole nie bez powodu. Właśnie wiosną można było korzystać ze świeżego mleka i serów. Właśnie wtedy zaczęły być dostępne świeże jajka, które zwiastowały nadejście wiosny. Tradycyjny sernik wielkanocny jest pieczony, ewentualnie gotowany. Może być przygotowywany na kruchym spodzie lub cieście biszkoptowym. Jednak najbliżej do paschy jest sernikom bez spodu. Ponadto sernik najlepiej smakuje na bazie twarogu trzykrotnie mielonego lub z gotowego sera kremowego. Natomiast tradycyjna pascha jest deserem bez pieczenia. Poszczególne składniki są poddawane kąpieli wodnej. Poza wykonaniem pascha wielkanocna ma nadany wymiar symboliczny. W tradycji religijnej pascha jest metaforycznie związana ze zmartwychwstaniem Jezusa.

Warto wiedzieć, że sam miód również wiąże się z tradycją chrześcijańską i Wielkanocą. Wizerunek pszczoły umieszczano w chrześcijańskich grobach jako symbol duszy. Wiele osób może być również zaskoczone faktem, że Ojcowie Kościoła jako eteryczną pszczołę określali Zmartwychwstałego.

W czasie świąt wielkanocnych warto sięgać po miód. Miody Huzar to wiele możliwości smakowych, które zachwycą smakiem i aromatem. W ofercie można znaleźć znane miody spadziowe, nektarowe i wielokwiatowe z intrygującymi dodatkami. W szczególności można rozsmakować się w miodzie migdałowym, pomarańczowym oraz miodem wielokwiatowym z nutą mimozy i bursery. Aby skorzystać z pełnego asortymentu polskiej marki Huzar, zobaczcie pełną ofertę na: https://miody-huzar.pl

Artykuł powstał we współpracy z marką Huzar.