Syrop z cebuli jest bardzo łatwy w przygotowaniu, tani i można go podawać zarówno małym dzieciom jak i dorosłym.
Podaje się go przede wszystkim na kaszel i ból gardła. W przypadku kaszlu zmniejsza ilość śluzu lub zapobiega jego powstawaniu.

Właściwości cebuli

Cebula jest bogata w wiele cennych składników. Są to między innymi związki siarki, glikozyty, pektynę i glukokininy o działaniu bakteriobójczym. A także bogate zasoby kwasu foliowego, wapnia, fosforu, magnezu, chromu, żelaza, błonnika pokarmowego i jodu zapewniające działanie przeciwinfekcyjne. Podstawą leczniczego sukcesu cebuli jest jednak zawartość witamin: A, B1, B2, PP, C i fitoncydy.

Ostry smak cebuli przyspiesza krążenie, dzięki czemu zaczynamy się pocić, co jest ogromnie ważne w czasie przeziębienia. Dodatkowo syrop z cebuli obniża gorączkę.

Czy syrop z cebuli mogą pić dzieci?

Tak, bo jest całkowicie naturalny. Syrop z wersji podstawowej można podawać już od 1 roku życia. Młodszym maluchom, czyli poniżej roku, nie należy podawać syropu z cebuli. Również dzieci, które mają problemy z układem pokarmowym, typu refluks czy wzdęcia nie powinny spożywać tej mikstury.

Jak zrobić syrop z cebuli?

Do przygotowania syropu z cebuli wystarczą dwa składniki.

  •     1 duża cebula
  •     2-3 łyżki cukru

Przygotowanie

  1. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i zasypujemy cukrem. Odstawiamy pod przykryciem na kilka godzin.
  2. Już po 2-3 godzinach na dnie słoiczka pojawi się drogocenny syrop.
  3. Nie warto robić większej ilości na raz. Najlepiej robić każdego dnia nowy, żeby uzyskać jak najwięcej cennych składników. Dodatkowo już na drugi dzień syrop zaczyna źle pachnieć. Co jeszcze bardziej zniechęca do jego wypicia.

Syrop z cebuli - dawkowanie:

5 ml 2-3 razy dziennie.

Jeśli na samo słowo syrop z cebuli odrzuca was, bo pamiętacie ten okropny smak z dzieciństwa mamy sprytny sposób, by jak najmniej poczuć jego smak. Wystarczy znaleźć w domu strzykawkę od innego syropu, i zamiast łyżeczką, nabierać syrop od razu strzykawką i pić go bezpośrednio ze strzykawki. Mikstura trafi od razu do gardła omijając kubki smakowe na języku. To doskonały sposób, by podać też syrop dzieciom, które jeszcze gorzej znoszą ten smak.

Syrop z cebuli - przeciwwskazania

Z syropu z cebuli powinny zrezygnować osoby z ciężkimi schorzeniami nerek i wątroby, zapaleniem jelit, a także innymi problemami układu pokarmowego. Jeśli zmagacie się z chorobami przewlekłymi, przyjmujecie na stałe lekki, warto domowe sposoby wzmacniania odporności skonsultować z lekarzem.