Mak z miodem i bakaliami —  symbolika

Mak i miód to początek wielu smakowitych opowieści wigilijnych. Ze względu na właściwości halucynogenne maku, wierzono, że ma on moc łączenia nas z duszami przodków. Podobne właściwości przypisywano pszczołom, które według wierzeń kontaktowały się z zaświatami. Ten magiczny duet, czyli połączenie maku z miodem, miał gwarantować wszystkim domownikom pomyślność i dostatek w nadchodzącym Nowym Roku. Nic więc dziwnego, że mak z miodem dodawano do niemal wszystkich dań, przygotowując makowe pyszności na bazie makaronu, klusek, czy drożdżowego ciasta. Tradycja przetrwała do dziś, a my wciąż kochamy makowe przysmaki i nie wyobrażamy sobie świąt bez makowca, kutii czy łamańców z makiem. Choć w każdej rodzinie robi się je inaczej, podstawą każdego z tych dań i deserów jest dobrze doprawiona masa makowa.

Jak zrobić masę makową?

Przepis na masę makową wydaje się prosty, jednak wymaga on dobrej jakości składników i zachowania odpowiednich proporcji. Dobrą masę makową, poznamy po tym, że jest wilgotna i aromatyczna. Jak osiągnąć taki efekt? Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie maku. Najpierw należy go dokładnie przepłukać zimną wodą, a następnie zmielić, najlepiej trzykrotnie. Kolejny etap to gotowanie maku w wodzie lub mleku (ważne, aby płynu wlać kilka centymetrów ponad poziom ziarenek maku) przez około 20-30 minut. Podczas gotowania, warto co jakiś czas mieszać ziarenka, aby się nie przypaliły. Ugotowany mak odcedzamy z nadmiaru płynu i odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy będzie już zimny, doprawiamy go ulubionymi bakaliami oraz dobrej jakości miodem.

Wybierając miody Huzar, możemy mieć pewność nie tylko doskonałego smaku, ale także najwyższej jakości i pełni wartości odżywczych. Marka Huzar to rodzinna firma, która od 25 lat przeszukuje Polskie i światowe pasieki, selekcjonując najlepsze miody. Do wyboru mamy znane i lubiane klasyki, takie jak miód lipowy, wielokwiatowyspadziowy czy gryczany, a także zagraniczne ciekawostki, czyli miód rozmarynowy, wrzosowy, słonecznikowy, lawendowy oraz migdałowy.
 



Do maku najlepiej jednak będą pasowały aromatyczne miody o delikatnym smaku, czyli rzepakowyakacjowy. Te dwie propozycje charakteryzują się nie tylko wybornym smakiem i zapachem, ale także wieloma dobroczynnymi właściwościami. Miód rzepakowy zawiera dużą dawkę potasu i magnezu, dlatego szczególnie poleca się go osobom cierpiącym na schorzenia układu krwionośnego. Dodatkowo pomaga on w zwalczaniu przeziębień i chorób układu oddechowego. Z kolei miód akacjowy działa osłonowo na żołądek oraz jelita i polecany jest w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Zapobiega też powstawaniu kamieni w organizmie. 
Więcej pysznych miodów, które doskonale sprawdzą się na święta i nie tylko, znajdziecie na stronie marki Huzar. 

Co zrobić z masy makowej?

Tej samej masy możemy użyć do wielu dań i deserów, co znacznie ułatwi świąteczne przygotowania. Warto więc od razu przygotować większą porcję i zrobić z niej makowce, łamańce i kluski z makiem, a także seromakowiec. Taka masa to także świetne nadzienie, którym nafaszerujemy ciasto francuskie, kruche lub drożdżowe rogaliki, a także pierogi. Na tej samej makowej bazie przyrządzimy też przepyszną kutię. Wystarczy, że masę z miodem i bakaliami wymieszamy z ugotowaną pszenicą i gotowe!

Przepis na kutię

Fot. i przepis www.absolutniedobre.pl

Składniki:
• 200 g pszenicy na kutię
• 200 g zmielonego maku
• 1 laska wanilii
• 4 łyżki miodu
• 100 g rodzynek
• 100 g zblanszowanych migdałów
• 100 g orzechów laskowych bez skórki
• 100 g orzechów włoskich
• 100 g suszonych moreli
• 100 g suszonej żurawiny
• 50 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
• około 150 ml letniej wody
• sól do smaku

Sposób przyrządzania:

  • Pszenicę wypłucz dokładnie w letniej wodzie, następnie umieść w garnku, wlej około 400 ml wody i posól. Gotuj do miękkości około 40 minut. Następnie odcedź resztę wody i ponownie wypłucz. Ugotowaną pszenicę przesyp do miski, dodaj zmielony mak (może być gotowy mielony mak dostępny w sklepach) i wymieszaj do połączenia składników i odstaw na bok.
     
  • Osobno przygotuj mieszankę bakalii. Wszystkie suszone owoce wrzuć do miski i zalej gorącą wodą. Orzechy i migdały upraż na suchej patelni na złoty kolor. Gdy wystygną pokrój je na drobne kawałki. Kiedy woda z owocami ostygnie, odcedź je i również pokrój na kawałki. W osobnej misce połącz wszystkie bakalie (posiekane suszone owoce i uprażone orzechy) dodaj wanilię i skórkę z pomarańczy, po czym wszystko dokładnie wymieszaj. W garnuszku wymieszaj miód z letnią wodą, aż miód całkowicie się rozpuści.
     
  • Na koniec, połącz razem składniki orzechowo–owocowe z pszenicą i makiem, po czym stopniowo podlej wodą z miodem. Jeśli konsystencja masy będzie zbyt sypka, to dodaj jeszcze wody, tak by masa była kleista, ale nie rzadka. Włóż do lodówki na co najmniej 12 godzin, więc ten deser najlepiej przygotować dzień przed Wigilią. Smacznego!

Artykuł powstał we współpracy z marką Huzar.