Tradycyjne włoskie bolognese jest serwowane niemal na całym świecie. Wypada jednak wspomnieć, że prostota tej potrawy sprawiła, że w poszczególnych krajach opracowano własne receptury na spaghetti, które wyraźnie odbiegają od pierwowzoru ze słonecznej Italii. Niektóre odmiany tej potrawy mają charakter typowo wegetariański, ale nie wszystkie. W wielu przepisach, świeżą wieprzowinę lub wołowinę wymienia się na pierwszym miejscu.

Spaghetti to proste danie, które w mgnieniu oka przygotujemy z dosłownie kilku składników. Warto jednak wspomnieć, że w tej prostocie kryje się pewna pułapka. Poszczególne produkty żywnościowe muszą wykazywać najwyższą jakość. Niedostatki w tej kwestii mogą zepsuć całą potrawę. W praktyce oznacza to, że makaron, mięso, pomidory i inne produkty spożywcze są tak samo ważne dla finalnego efektu. Najczęściej okazuje się, że dla wielu osób, niemałym problemem jest wybór odpowiedniego mięsa.

Jakie mięso pasuje do spaghetti?

Niektórzy dodają do spaghetti mięso pokrojone w kostkę, ale tradycyjne przepisy wymieniają mięso mielone, które najlepiej nadaje się do przygotowania tej potrawy. Przestrzegamy jednak przed produktami konfekcjonowanymi. Kupując zmielony produkt, nigdy nie możemy być pewni, co tak naprawdę zawiera opakowanie. Jeżeli mięso będzie tłuste lub po prostu – niesmaczne, zepsuje finalny efekt. Najlepiej więc kupić kawałek mięsa o odpowiedniej wadze i samodzielnie rozdrobnić go w maszynce do mielenia lub poprosić sprzedawcę, żeby na miejscu zmielił wybrany przez nas fragment.

Po jakie mięso najlepiej sięgnąć do lodówki? Możemy użyć każdego, na które aktualnie mamy ochotę, bo sekretem udanego spaghetti jest odpowiedni dobór pozostałych składników i przypraw.

Delikatne mięso drobiowe, chude i o subtelnym smaku, najlepiej sprawdzi się w połączeniu z warzywami lub grzybami. Najlepiej sprawdzi się indyk, który ma nieco bardziej wyrazisty smak niż kurczak.

Najbardziej uniwersalna jest wołowina. To wyśmienite mięso charakteryzuje się wyrazistym słodko-ostrym smakiem, który jednak nie dominuje nad pozostałymi składnikami dania, a tworzy z nimi idealnie wywarzoną kompozycję.

Wieprzowina jest nieco bardziej problematyczna, bo jej smak wyraźnie wysuwa się na pierwszy plan, podobnie zresztą jak aromat. Wystarczy jednak nie szczędzić ulubionych przypraw, by uzyskać bardzo dobry efekt, więc nie należy demonizować tego gatunku, bo do przygotowania pysznego spaghetti nadaje się tak samo dobrze, jak wszystkie inne.

Mięso na spaghetti bolognese

Warto jednak wiedzieć, że nie musimy decydować się wyłącznie na jeden gatunek, bo mieszanki sprawdzają się najlepiej. Świadczy o tym choćby fakt, że w we Włoszech – w kraju, w którym narodziło się spaghetti – do przygotowania prawdziwego sosu bolońskiego używa się dwóch różnych mięs, które wyraźnie kontrastują ze sobą. 

Włoskie spaghetti z mięsem, czyli z mięsno-pomidorowym sosem przygotowanym po bolońsku, w oryginalnej formie składa się z wieprzowiny i wołowiny (i wielu innych składników, ale dziś mowa o mięsie). Często można spotkać się także z innymi recepturami. Niektórzy dodają do tej mieszanki odrobinę cielęciny. To prawda, w ten sposób sos zyska niepowtarzalny i bardzo bogaty smak, ale podkreślamy – ten składnik nie występuje w oryginalnym przepisie.

Jaka część mięsa jest najlepsza?

Jaka wołowina na bolognese sprawdzi się najlepiej? W oryginalnych przepisach najczęściej pojawia się soczyste, tłuste mięso wołowe, zwykle szyja. Obecnie, ze względów zdrowotnych najczęściej sięga się po nieco chudsze, ale nadal soczyste i aromatyczne fragmenty. Świetnie sprawdza się mostek wołowy lub łopatka.

A co z wieprzowiną? W tym temacie nie mamy zbyt dużego wyboru. Jedyną słuszną opcją jest boczek, najlepiej pancetta, czyli włoska odmiana dojrzewająca. Jeżeli nie możesz jej zdobyć, wybierz niezbyt tłusty fragment boczku wędzonego lub parzonego.

Ile mięsa potrzebne jest do spaghetti? To zależy, przede wszystkim od tego, na ile talerzy chcemy rozłożyć nasze danie. Żeby przygotować obiad dla czterech osób, warto użyć ok. 400 g mięsa – 300 g wołowiny i 100 g boczku.

A co jeżeli nie chcemy trzymać się włoskiej receptury? W takiej sytuacji, możemy sięgnąć dokładnie po ten fragment mięsa, który lubimy najbardziej. Wiele osób nie dodaje boczku do sosu bolognese, zastępując go mieloną łopatką wieprzową. Zamiast mostku lub łopatki wołowej, w przepisach często pojawia się łata i odrobina wspomnianej wcześniej cielęciny. Boczek bywa też zastępowany polską kiełbasą. Nie jest to błąd, bo mimo że takie danie nie smakuje już „po włosku”, to z całą pewnością nikt nie nazwie go niesmacznym. 

Jaki fragment mięsa warto wybrać, gdy chcemy przygotować makaron z warzywami i indykiem? W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po filet, także gdy indyka chcemy zastąpić kurczakiem. Ta część jest chuda, smaczna, obfituje w wartościowe proteiny i łatwo pokroimy ją w drobną kostkę.