Szynka wieprzowa, to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych rodzajów mięsa tuż obok wołowiny i drobiu, szczególnie kurczaka. To, że odpowiednio przyrządzona szynka wieprzowa może być bardzo dobrą alternatywą dla drobiu, który w opinii publicznej jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięsa, może wiedzieć mało osób. To sprawia, że taką szynkę powinno się jeść dość często naprzemiennie z drobiem. W polskiej kuchni utarło się, że szynka na obiad to najlepsze mięso do gulaszu, który można podać z ryżem, bądź kaszą.

Do czego pasuje szynka wieprzowa?

Oczywiście rozwiązań jest o wiele więcej, a to, z czym ją połączymy, zależne jest przede wszystkim od formy, w jakiej zakupimy to mięso, ponieważ w sklepach mięsnych, szynka wieprzowa występuje pod wieloma postaciami. Przykładem tego, że takie mięso można łączyć z nietypowymi dopełniaczami, jest kuchnia czeska, w której podaje się ją w panierce z pomidorowym ragout (jest to francuska potrawa, mięso lub warzywa dusi się w wywarze rybnym), a także z coraz bardziej popularnymi pieczonymi ziemniakami. Szynkę wieprzową można tak naprawdę połączyć ze wszystkim, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia… no i zdolności kulinarne.

Co zrobić z szynki wieprzowej surowej tak, aby zachwyciło domowników lub gości? Na pewno warto inspirować się czymś, co nie jest popularne w naszym kraju, ponieważ nowe smaki zawsze intrygują, a jak wiadomo – smak potrafi dostarczyć wielu emocji.

Jak przyprawić szynkę wieprzową?

Przyprawianie to czynność, bez której gotowanie nie powinno się odbywać. Poprzez dodanie przypraw można podbić, lub kompletnie zepsuć smak naszej potrawy, dlatego powinno robić się to z umiarem, szczególnie gdy mówimy o bardzo aromatycznych przyprawach takich jak czosnek granulowany, kminek, tymianek, ziele angielskie czy pieprz cayenne. Każdy zakątek świata ma swoje przyprawy, które u nas w Polsce mogą być ciężej dostępne, ale bez wątpienia mogą one diametralnie zmienić smak mięsa. Warto przytoczyć kilka bardzo ważnych zasad w przyprawianiu, które okazują się przydatne w kuchni.

  • Przy przyprawianiu szynki trzeba pamiętać o tym, żeby odstawić przyprawione mięso na jakiś czas, aby „zaprzyjaźniło się” z przyprawami – taka sama zasada tyczy się marynat. Co tak naprawdę daje odstawienie przyprawionego mięsa? Pozwala to aromatom z przypraw przeniknąć w strukturę mięsa.
  • Prostym, lecz przydatnym trikiem jest pozostawienie mięsa w mlecznej marynacie, która sprawi, że mięso będzie miększe, a tym samym po upieczeniu lub po ugotowaniu będzie rozpływać się w ustach. Może ma się to nijak do przyprawiania, ale jest to wskazówka, która pozwoli przygotować ci przepyszny obiad z szynki, który na długi czas pozostanie w pamięci domowników.

W takim razie, co zrobić z szynki na obiad? Poniżej nasza lista najsmaczniejszych dań na różne okazje. 

Gulasz z szynki

Gulasz z szynki… kto nie zna tego dania? Klasyka polskiej kuchni, którą robi się w każdym polskim domu. Najszybszy i najprostszy sposób na obiad z szynki. Gulasz w sosie własnym, to typowy rodzaj tej potrawy, który najczęściej podawany jest z kaszą gryczaną. Jak klasyczny gulasz można urozmaicić? Myśleliście kiedyś o tym, żeby tę potrawę wzbogacić o serową nutę? Szczerze możemy polecić dodanie kilku kawałków sera lazur lub innego, z przerostem pleśni. Skąd ten wybór? Połączenie słonego smaku serów pleśniowych ze smakiem mięsa to połączenie wyborne.

Gruziński gulasz czaszuszuli

Tradycyjny polski gulasz czasami może się nam znudzić i „przejeść”. W takim razie co zrobić z szynki na obiad? Co powiecie na kuchnię gruzińską? Jest przepyszna. Gruziński gulasz czaszuszuli to sposób na wykonanie naszego ulubionego gulaszu w kompletnie inny sposób. Gruzini, postawili w tym przepisie, na wykorzystanie duszonych pomidorów i jest to „strzał w dziesiątkę”. Tak przygotowany gulasz najlepiej jeść kilka dni po przygotowaniu – pozwala to wydobyć z niego najwięcej aromatów.

Bitki z szynki wieprzowej – wyborne danie na obiad

Obiad z szynki wieprzowej nie zawsze musi być gulaszem, choć oczywiście jest to jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej. Bitki, to bardzo dobry pomysł na obiad, który wykonasz w maksymalnie dwie godziny. Podczas duszenia, mięso staje się niezwykle kruche, a pasują do niego ziemniaki w każdej postaci. Jest to danie, które powinno znaleźć się w twojej książce kulinarnej, ponieważ tak przygotowana szynka, zasmakuje nawet największemu niejadkowi. Taką bitkę można podać w sosie pieczeniowym lub bez niego – wszystko zależy od twoich preferencji.

Pulled pork z szynki wieprzowej, czyli szarpana wieprzowina

Szarpana wieprzowina – jedno z najlepszych sposobów przygotowania szynki wieprzowej. Tak przygotowana szynka na obiad może sprawić, że na twarzy niejednego fana burgerów lub kanapek mięsnych, pojawi się uśmiech. Jej przygotowanie nie jest ciężkie, a największym jego problemem jest czas, który musimy poświęcić na przygotowanie samej szarpanej wieprzowiny. Łącznie na samo pieczenie musimy poświęcić trzy godziny, a do tego dochodzi jeszcze czas przyprawiania i robienia sosu. Żeby twój pulled pork był bardzo aromatyczny i smaczny, warto dodać do sosu, który będzie częścią naszego dania, nieco dymki pokrojonej w kostkę, a także sosu Worcestershire i colą lub Dr. Pepperem. Taką szynkę wieprzową możemy podać w formie burgera np. z popularnym w ostatnich czasach mac&cheese.

Albondigas, czyli hiszpańskie pulpety

Przenosimy się tym razem do słonecznej Hiszpanii, w której rzadko wykorzystuje się szynkę wieprzową. W takim razie co zrobić z szynki na obiad w stylu hiszpańskim? W tamtych stronach najczęściej podaje się wieprzowinę w postaci jamona, który jest długodojrzewającą szynką. Jedynym regionem, w którym najczęściej można spotkać się z daniami z wieprzowiny, jest Kraj Basków. Albondigas to wieprzowo-wołowe pulpety, które obowiązkowo podaje się z frytkami ze zwykłych ziemniaków lub z batatów. Warto pamiętać, że wykonując ten przepis, warto dać ponieść się fantazji, z tego w dużej mierze znana jest hiszpańska kuchnia. Takie pulpety można wykonać na wiele różnych sposobów.

Szaszłyki wieprzowe

Co zrobić z szynki na obiad o każdej porze roku? Bardzo prostą, a jednocześnie smaczną potrawą są najzwyklejsze szaszłyki wieprzowe, które można wykonać na wiele różnych sposobów. Oprócz mięsa z szynki wieprzowej należy wykorzystać wiele różnych warzyw, a najbardziej pasować do takiego mięsa będzie cebula. Przed przyprawieniem polecamy wykonać mleczną kąpiel naszej szynce. Sprawi to, że nasze mięso będzie kruche.

Pieczona szynka wieprzowa ze śliwką

Typowy świąteczny przepis, który możemy wykonać nie tylko podczas Bożego Narodzenia. Szynka na obiad przyrządzana w taki sposób, jest po prostu wyborna. Pieczona śliwka sprawia, że do mięsa nie trzeba używać żadnych konfitur, mimo że skutecznie poprawiają one smak poprawy, szczególnie kiedy mówimy o pieczeni. Wieprzowina w połączeniu ze słodkimi owocami, jest połączeniem nietypowym, a jednak bardzo smacznym.