Jak zamarynować pierś z kurczaka na grilla, żeby pozostała delikatna i jędrna? Co zrobić, żeby otrzymać chrupiące skrzydełka barbecue lub pikantne udka? To pytania, które dręczą nie tylko początkujących kucharzy. Liczą się zarówno przyprawy, jak i czas oraz sposób grillowania. Tradycyjna marynata do kurczaka może nie zadowolić wszystkich biesiadników. Sprawdźcie, jak urozmaicić najprostsze receptury. 

W czym zamarynować pierś z kurczaka na grilla? 

Delikatny i soczysty filet z kurczaka z grilla to marzenie każdego miłośnika gotowania pod chmurką. Jest to jednak najtrudniejsza do przyrządzenia część drobiu, ponieważ łatwo się wysusza pod wpływem wysokiej temperatury. Co zrobić, żeby mięso po przyrządzeniu było ciągle miękkie i kruche? Niezwykle ważna jest odpowiednia marynata do fileta z kurczaka. Składa się zazwyczaj z trzech podstawowych elementów: 

  • tłuszcz – najlepiej wybierać taki, który jest dobrym nośnikiem aromatu, czyli oliwę lub masło. Świetnie sprawdzi się specjalny olej smakowy stworzony z myślą o potrawach na grilla (na przykład z dodatkiem chili i czosnku), a także sezamowy, kokosowy lub z awokado.  
  • kwaśny składnik – dzięki niemu marynata do kurczaka z grilla ma właściwości zmiękczające mięso, ponieważ zmienia wewnętrzną strukturę białka. Można wykorzystać zarówno sok z cytryny, limonki lub innych cytrusów, jak i dowolny ocet, na przykład jabłkowy, winny lub balsamiczny.  
  • przyprawy i zioła – mają najważniejsze zadanie, bo nawet najbardziej soczysty kurczak z grilla nie będzie dobrze smakował, jeśli zabraknie w nim takiego podstawowego składnika jak sól. Nie tylko dopełnia ona wrażenia zmysłowe, ale także wpływa na strukturę mięsa.    

Do tych kluczowych grup składników często dołącza także słodycz. Grillowany kurczak, a zwłaszcza delikatny filet, wyciągnie mnóstwo korzyści z marynaty miodowo-cytrynowej. Dzięki niej mięso jest wyraziste w smaku, z lekko karmelową skórką.   

Jak przyrządzić kurczaka na grilla? 

Najlepszy moment pichcenia pod chmurką to ten, w którym wkładamy mięso na ruszt, słyszymy jak przyjemnie skwierczy i czujemy jego intensywny aromat. Zanim jednak otworzy się przed nami świat cudownych smaków, musimy odpowiednio przygotować drób do obróbki termicznej i spożycia. Żeby pierś z kurczaka z grilla wyszła idealnie, trzeba pamiętać o pewnych zasadach: 

  • Kurczaka należy zamarynować z wyprzedzeniem, żeby zdążył nabrać aromatu i przesiąknąć solą. 
  • Pierś z kurczaka warto podzielić na cieńsze filety. Dzięki temu można grillować ją krócej i zyskać pewność, że mięso nie wysuszy się z zewnątrz, zanim uzyska odpowiednią temperaturę w środku. 
  • Pieczenie większych kawałków drobiu należy zacząć od przysmażenia skórki i zamknięcia soków wewnątrz mięsa, a kontynuować pod pokrywą lub w rękawie. Zanim zdejmiemy je z grilla, upewnijmy się, że mają odpowiednią temperaturę. Powinna wynosić minimum 75℃.  
  • Nie powinno się grillować kurczaka bezpośrednio z lodówki. Trzeba wyjąć go wcześniej z zimna, żeby zyskał temperaturę otoczenia.  
  • Na marynowaniu piersi, udek lub skrzydełek przed położeniem ich na ruszt się nie kończy. Trzeba posmarować je aromatycznym dodatkiem ponownie, pod koniec pieczenia, najlepiej glazurą z miodu lub brązowego cukru.   

Jak długo marynować kurczaka na grilla? 

To, ile czasu kurczak powinien spędzić w przyprawach, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rozmiarów wykorzystywanego mięsa i od tego, czy zostawiamy w nim kości. Mniejsze kawałki (na przykład polędwiczki) zyskają pożądany smak i aromat już po 30 minutach do godziny, podczas gdy całego kurczaka należy marynować przez 12 godzin. Nie poleca się trzymania drobiu w zaprawie dłużej niż dobę, ponieważ może mieć nieapetyczną, gąbkowatą strukturę, a niektóre elementy przyprawy, takie jak sok z cytryny, staną się gorzkawe. 

Prosta marynata do kurczaka na grilla, która zapewnia kruche i soczyste mięso, to zwyczajna solanka. Jak ją zrobić? Wystarczy przyrządzić 5–10% roztwór wody i soli, a następnie zanurzyć w nim wybrany kawałek drobiu. Grillowany kurczak traci podczas obróbki termicznej około 30% wilgoci. Moczenie go wcześniej w takiej zalewie pozwala temu zapobiec. Sól także rozkłada białka w mięśniach, co pozwala otrzymać delikatne i miękkie mięso. Mniejsze kawałki należy trzymać w solance przez minimum 30 minut, a całego kurczaka przez 12–24 godziny.    

Jakie przyprawy do marynowania kurczaka? 

Uniwersalna, klasyczna marynata do kurczaka na grilla zawiera takie przyprawy jak czosnek, zioła prowansalskie (oregano, tymianek, majeranek) i sproszkowaną paprykę. Są to aromatyczne dodatki, które prawie każdy zawsze ma w domu. Jeśli jednak chcemy urozmaicić biesiadowanie pod chmurką i zaskoczyć znajomych, możemy wykorzystać też: 

  • przyprawy korzenne: cynamon, gałkę muszkatołową, goździki, szafran, a nawet wanilię. 
  • indyjskie mieszanki przyprawowe, takie jak garam masala (w skład której wchodzą między innymi kumin, nasiona kolendry i kardamon) lub curry. 
  • chińską przyprawę 5 smaków, która zawiera anyż gwiaździsty, goździki, cynamon, pieprz syczuański i mielony koper włoski. 
  • dodatki charakterystyczne dla kuchni japońskiej, czyli sos sojowy lub rybny, mirin (wino do gotowania) i ocet ryżowy. 
  • pikantne składniki: świeżą papryczkę chili lub pieprz cayenne, chrzan lub ostrą musztardę

Najlepsza marynata do kurczaka z grilla 

Idealna marynata do piersi z kurczaka to przede wszystkim taka, która trafia w nasze upodobania kulinarne. Kiedy znamy już podstawowe zasady, jak przyrządzić soczyste mięso z grilla, wystarczy doprawić je według gustu i cieszyć się wyjątkowym smakiem. Oto kilka propozycji na ciekawe połączenia smakowe, które nigdy nie zawodzą: 

  • Miodowo-musztardowa marynata do kurczakaidealnie łączy słodkie, pikantne i kwaśne smaki. Zawiera także takie klasyczne składniki jak oliwa, sok z cytryny, czosnek, słodka papryka, curry, oregano i rozmaryn. 
  • Jogurtowa marynata do kurczaka na grilla – tradycyjną mieszankę na oliwie można zastąpić składnikiem nabiałowym – mlekiem, maślanką, kefirem lub jogurtem greckim. Zawarty w nich kwas mlekowy pomaga zmiękczyć mięso. 
  • Marynata do kurczaka na grilla w stylu barbecue – musi znaleźć się w niej słynny sos Worcestershire, ocet winny, miód (lub brązowy cukier), ketchup i koncentrat pomidorowy. Możemy też zaczerpnąć inspirację z koreańskiej sztuki BBQ i dodać do marynaty sos sojowy, ocet ryżowy, srirachę, imbir oraz olej sezamowy. 
  • Marynata cytrusowo-ziołowa – niezwykle aromatyczna propozycja, do której można wykorzystać sok z pomarańczy lub grejpfruta. Do takiej delikatnej, pachnącej mieszanki świetnie pasują tymianek, rozmaryn, szałwia, natka pietruszki, a nawet melisa. 
  • Pikantna marynata do kurczaka z grilla – najlepiej na bazie papryczek chipotle, które nie tylko dodadzą daniu pikanterii, ale także charakterystycznego dymnego aromatu. Drób w takim wydaniu warto podać na przykład z chimichurri, czyli argentyńskim sosem ziołowym, który doskonale uzupełnia grillowane potrawy o ostrym profilu smakowym.