Składniki

Pomysł na pierś z kurczaka

Mimo że spożycie kurczaków w Polsce jest duże, obawiamy się jednak, czy mięso, które kupujemy jest wolne od antybiotyków oraz hormonów. W szczególności uniknąć chcemy zakupu mięsa drobiowego sprowadzonego z USA i Chin, które zasłużenie cieszy się złą sławą. Warto wiedzieć, że kupując pierś z kurczaka, czy inne elementy, nabywamy drób hodowany w Polsce zgodnie z restrykcyjnymi normami Unii Europejskiej, zakazującymi m in. stosowania hormonów zarówno bezpośrednio, jak i w karmie. Również użycie antybiotyków musi być uzasadnione, a ubój następuje po okresie karencji, czyli czasu potrzebnego do całkowitego usunięcia antybiotyków z organizmu zwierzęcia. Produkcja mięsa drobiowego w Polsce zaspokaja zapotrzebowanie rodzimego rynku, a normy, którym sprostać musi drób powodują, że niespełniające ich mięsko kurcząt z Chin czy USA nie jest na terenie Unii Europejskiej dopuszczone do sprzedaży.

Najchętniej kupowanym elementem kurcząt jest pierś. Zawiera dużo chudego, wartościowego i delikatnego mięsa, dlatego cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Można ją ponadto przyrządzić na wiele sposobów. W charakterze dania obiadowego czy ciepłej kolacji często występują smażone kotleciki oraz pieczona pierś z kurczaka. Daniem bardziej dietetycznym, zalecanym, jeśli chcemy zgubić parę kilogramów jest sałatka z piersią kurczaka, do której wspaniale nadaje się polana oliwą z oliwek, posypana solą i pieprzem oraz natarta czosnkiem niskokaloryczna pierś kurczaka z piekarnika. Nieco rzadziej przyrządzanym, lecz również smacznym daniem obiadowym jest gotowana pierś kurczaka w sosie. Delikatne mięso wspaniale koresponduje z sosem beszamelowym czy holenderskim, a jeśli wolimy bardziej zdecydowane smaki, przygotujmy sos prowansalski, curry czy meksykański.

Dania z piersią z kurczaka

Pierś z kurczaka, mimo że często gości na naszych stołach w postaci nuggetsów czy kotletów przygotowywanych na wzór schabowych, może stanowić również bazę dań bardziej wykwintnych, takich jak choćby roladki z kurczaka z dynią lub serem gorgonzola.

Pierś z kurczaka – przepisy na niedzielny obiad

Mimo że obróbka termiczna drobiu jest dość krótkotrwała w porównaniu z innymi rodzajami mięs, to jednak przygotowanie takich dań jak pierś z kurczaka w cieście francuskim, w którym nie tylko trzeba zająć się odpowiednim przygotowaniem drobiu, ale również sporządzeniem odpowiedniego ciasta i połączeniem składników tak, żeby nie uległy rozdzieleniu podczas zapiekania. Podobnie czasochłonna w przygotowaniu jest pierś z kurczaka faszerowana – tu trudnością jest przygotowanie nadzienia o odpowiedniej konsystencji i wilgotności. Mięso faszerować można owocami, warzywami, kaszami, grzybami bądź nadzieniem łączącym wiele rozmaitych składników.

Pierś z kurczaka na szybko

Przygotowując pierś z kurczaka na obiad zwykle wybieramy właśnie to mięso ze względu na krótki czas potrzebny do przygotowania pożywnej, smacznej i wartościowej potrawy. Szybkie dania z piersią kurczaka nadają się do przyrządzenia na codzienną obiadokolację przygotowywaną naprędce po ciężkim dniu pracy, nie wymagają bowiem dużego wysiłku i można sporządzić je nie robiąc w kuchni dużego bałaganu oraz zaspokajają gusta większości osób. Przykłady takich ekspresowych potraw to wyśmienita pierś z kurczaka z pieczarkami podana z kaszą bulgur, ryż po chińsku z mięsem drobiowym krojonym w kostkę, warzywami i ryżem, pierś z kurczaka ze szpinakiem, drobiowy kebab z frytkami i surówką albo kapustą pekińską z dipem czosnkowym czy polana sosem serowym pierś kurczaka z makaronem.

Polecane przepisy