Wiele osób nie zawraca sobie głowy obieraniem pomidorów ze skórki, ale niektóre przepisy wyraźnie wskazują, że zanim warzywo zostanie poddane dalszej obróbce, najpierw trzeba usunąć jego wierzchnią warstwę. Problem w tym, że cienka skórka pomidora nie poddaje się łatwo. Próby obrania nożykiem najczęściej kończą się uszkodzeniem miąższu. Obieraczka do warzyw sprawdza się nieco lepiej, ale i tak nie ułatwia znacząco tego zadania.

Królują w kuchni włoskiej, ale nie może ich zabraknąć także w polskich przepisach. Pomidory, bo o nich mowa, to jedne z najpopularniejszych warzyw, które charakteryzują się niezwykle szerokim zastosowaniem. Wzbogacają smak sałatek, zup, sosów, wyśmienicie smakują na kanapkach i we wrapach, a świeży sok z pomidorów niezwykle skutecznie nawadnia organizm, gdy z nieba leje się żar. Warto wspomnieć, że pomidory nie wyróżniają się wyłącznie walorami smakowymi, ale także zdrowotnymi. Są wartościowym źródłem witamin C i E, zawierają potas, likopen i beta-karoten. Zdarza się jednak, że ich spożycie nie zawsze wychodzi na zdrowie. Mówiąc wprost, czasami skórka „siada na żołądku”, co w najlepszym wypadku wywołuje nieprzyjemny dyskomfort. Zazwyczaj, objawy są jednak znacznie bardziej dokuczliwe.  Zastanawiacie się, jak sparzyć pomidory? Podpowiadamy.

Czy pomidory trzeba obierać?

W tym miejscu pojawia się istotne pytanie – czy jedzenie pomidorów ze skórką to błąd? Cóż, niekoniecznie. Należy wspomnieć, że skórka zawiera mnóstwo cennych mikroelementów, podobnie jak znajdująca się tuż pod nią warstwa miąższu. Nieobrane warzywo jest najzdrowsze, co do tego nie ma żadnych wątpliwości, jednak każdy medal ma dwie strony.

Trzeba wiedzieć, że skórka pomidora jest ciężkostrawna. Oczywiście, możemy zawsze jeść je w skórkach bez żadnych negatywnych konsekwencji. Wystarczy jednak „gorszy dzień”, w którym układ trawienny nie pracuje na najwyższych obrotach, by odczuć nieprzyjemne tego skutki. Nie można nie wspomnieć, że jedzenia pomidorów ze skórkami nie zaleca się małym dzieciom, osobom starszym i cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego. W każdym z tych przypadków, układ trawienny nie osiąga pełnej sprawności i może nie poradzić sobie z ciężkostrawną skórką.

Odpowiedź na pytanie o konieczność usuwania skórki z pomidora nie jest zatem jednoznaczna. Jeżeli cieszycie się dobrym zdrowiem, a przepis nie wymaga obrania pomidora, nie musicie tego robić. Jeżeli jednak przygotowujemy danie dla całej rodziny, a do stołu zasiądą także najmłodsi domownicy i seniorzy, warto dokładnie obrać warzywa przed ich przygotowaniem.

Jak łatwo obrać pomidora?

Pomidory mają cienką skórkę i delikatny miąższ. To sprawia, że obieranie tych warzyw staje się niemałym wyzwaniem. Jeżeli chcemy zrobić to ostrym nożykiem, będziemy musieli wykazać się niebywałą precyzją. Nie chcemy usunąć zbyt dużo cennego i smacznego miąższu. 

Jeżeli nie nożyk, to może obieraczka do warzyw? To narzędzie sprawdzi się nieco lepiej. Obieraczki są tak zaprojektowane, by „zbierały” możliwie najmniej warstwy znajdującej się bezpośrednio pod skórką. Trzeba jednak wiedzieć, że osiągnięty efekt i tak będzie daleki od idealnego, a sam proces obierania zajmie sporo czasu.

Czy można zrobić to łatwiej? Oczywiście! Wystarczy, że przed obieraniem sparzymy pomidory. Wysoka temperatura sprawi, że skórkę zdejmiemy z niebywałą łatwością, w dodatku bez pomocy żadnych narzędzi kuchennych.

Jak sparzyć pomidory, żeby zeszła skórka?

Żeby szybko i sprawnie sparzyć wszystkie pomidory, które chcemy obrać, będziemy musieli przygotować kilka kuchennych akcesoriów: ostry nóż, cedzak i garnek o odpowiedniej wielkości. Zaczynamy od zagotowania wody. Zanim umieścimy warzywa (tak, od niedawna pomidory są klasyfikowane jako owoce, ale przyzwyczajenie robi swoje) we wrzątku, najpierw musimy je delikatnie naciąć. W szczytowej części wykonujemy nożem dwa płytkie cięcia, w taki sposób, żeby ułożyły się w kształt litery „X”. Niektórzy wykonują identyczne nacięcie także w dolnej części, ale nie jest to absolutnie konieczne. Teraz pozostaje nam już tylko umieścić pomidory w garnku z wrzątkiem (cedzakiem, żeby uniknąć oparzenia).

Jak długo należy trzymać warzywa w gorącej wodzie? To zależy, przede wszystkim od ich wielkości i stopnia dojrzałości. Najczęściej wystarczy 10-, 20-sekundowa „kąpiel”, ale zdarza się, że trzeba nieco wydłużyć ten czas. Jeżeli wszystkie warzywa, które chcecie obrać, charakteryzują się zbliżoną wielkością, przed sparzeniem wszystkich przeprowadźcie próbę na jednym. 

AdobeStock

Po wyjęciu pomidorów z garnka (cedzakiem), trzeba będzie umieścić je w zimnej wodzie. W ten sposób przerwiemy proces gotowania, który rozpoczął się zaraz po wrzuceniu ich do wrzątku. Warzywa można schłodzić w drugim naczyniu, które wcześniej wypełnimy zimną wodą, ale można też umieścić je pod strumieniem wody kranowej. Po sparzeniu i schłodzeniu, skórkę należy chwycić w miejscu nacięcia i zdjąć zdecydowanym ruchem. Jeżeli pomidor spędził w gorącej wodzie wystarczająco dużo czasu, jego wierzchnia warstwa podda się bez żadnego oporu.

Jak sparzyć pomidory koktajlowe? Obowiązują te same zasady, ale odmiana koktajlowa jest na tyle mała, że umieszczanie jej w naczyniu z gorącą wodą właściwie mija się z celem. Wystarczy włożyć kilka pomidorów do miseczki, zagotować wodę w czajniku, zalać i po chwili wyjąć. Umieśćcie je na kilka sekund pod strumieniem zimnej wody i gotowe.

Jak sparzyć pomidory do zupy?

Jeżeli chcemy przygotować zupę ze świeżych pomidorów, leczo lub sos  do makaronu, warto usunąć skórki, nawet jeżeli nie robimy tego na co dzień. Powód jest prosty – w trakcie gotowania i tak odpadną. Pływające skórki wyraźnie obniżą walory potrawy, więc lepiej nie pomijać tego kroku.

Jak sparzyć pomidory do lecza lub zupy pomidorowej? Dokładnie tak samo, jak opisaliśmy wcześniej. W tym przypadku, warzywa warto także wydrylować. Gdy usuniemy twardy środek, do garnka trafi dokładnie ta część pomidora, która powinna się w nim znaleźć.