Jeśli planujecie sadzenie pomidorów, to już teraz powinniście zacząć myśleć o odpowiedniej odżywce. Nie będzie to jednak wymagało wizyty w sklepie ogrodniczym, bo okazuje się, że genialny domowy nawóz zrobicie za półdarmo i to na bazie czegoś, co zwykle marnuje się w waszych kuchniach. Zobaczcie, o czym mowa i koniecznie spróbujcie, a latem nie będziecie nadążali zbierać pachnących pomidorów z krzaczka.

Kiedy stosować nawóz do pomidorów?

Mówi się, że pierwsze nawożenie pomidorów należy wykonać na 2 tygodnie po ich posadzeniu, a następne za około 20 dni. Warto jednak wiedzieć, że odżywka przyda się jeszcze przed posadzeniem pomidorów, aby odpowiednio przygotować im wartościowe podłoże. Zadziałajcie więc z wyprzedzeniem i zastosujcie domowy nawóz do pomidorów już teraz, aby potem móc cieszyć się krzaczkami uginającymi się od pachnących plonów.

nawóz do pomidorów

Źródło: Getty/iStock

Jaki jest najlepszy nawóz do pomidorów?

Okazuje się, że najtańszym i skutecznym domowym sposobem na nawóz do pomidorów są zwykłe skórki z bananów. Ten popularny kuchenny odpad to świetne źródło potasu, kluczowego dla prawidłowego rozwoju roślin, gdyż wpływa on zarówno na wielkość plonów, jak i sam smak pomidorów. Oprócz potasu, w skórkach znajdziemy również wapń, siarkę, magnez i mangan, a także cenny kwas krzemowy.

Co ciekawe, taki nawóz ze skórek bananów nie tylko pomaga wzmocnić rośliny i poprawić smak wyhodowanych pomidorów, ale również chroni je przed atakiem szkodników. Warto więc stosować taką domową odżywkę, szczególnie że jest tania jak barszcz i przygotowuje się ją banalnie łatwo. Zobaczcie sami, jak stosować skórki po bananach w ogrodzie.

Nawóz ze skórek bananów - przygotowanie

Najprostszą metodą jest zakopanie skórek w glebie jeszcze przed posadzeniem pomidorów. Wcześniej trzeba je jednak porządnie wypłukać pod bieżącą wodą i dopiero wtedy zasypywać ziemią. Taki zabieg wykonuje się na około 2 tygodnie przed sadzeniem pomidorów, a dzięki temu podłoże staje się bogatsze w minerały, przez co rośliny lepiej się w nim rozwijają. 

Jeśli jednak wolicie odżywki w płynie, to istnieje jeszcze inna technika wykorzystania skórek po bananach. Możecie też wrzucić je do słoika i zalać zimną wodą, a następnie odstawić całość na około 10 dni. Po tym czasie wystarczy wyjąć skórki ze słoja, a powstały płyn wlać wprost do gleby lub przelać do butelki ze spryskiwaczem, aby zraszać nim łodygi i listki.