Sok pomidorowy to nic innego jak rozdrobniony miąższ ze świeżych pomidorów. Po oddzieleniu pestek i skórki zostaje poddany pasteryzacji.

Sok pomidorowy w swoim składzie zawiera przede wszystkim likopen i beta karoten. Jest też bogaty w witaminę C, A, B2, B6, K, wapń oraz potas. Jest także niskokaloryczny, w 1 l soku znajduje się jedynie 200 kcal.

W czym pomaga picie soku pomidorowego?

  1. Zawarty w soku potas zapobiega skurczom mięśni. Warto po niego sięgać, gdy pijemy sporo kawy lub uprawiamy sport.
  2. Obecny w soku likopen ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Ogranicza też ilości szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Zalecany jest więc osobom z ryzykiem wystąpienie chorób nowotworowych oraz osobom palącym papierosy.
  3. Dzięki zawartości sodu i potasu doskonale nawadnia organizm i działa jak naturalny izotonik.
  4. Zawiera błonnik, który dzięki temu, że powoduje sytość, pozytywnie wpływa na sylwetkę. Zapobiega zaparciom i wzdęciom.
  5. Witamina B6 stabilizuje ciśnienie, zmniejsza poziom cholesterolu i zapobiega miażdżycy.
  6. Duża zawartość witaminy C chroni przed anemią. Wspomaga wchłanianie żelaza i zapobiega niedokrwistości.
  7. Witamina A i C pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Regularne picie soku pomidorowego zmniejszy sińce pod oczami, a skóra nabierze zdrowego kolorytu.
  8. Zawarte w soku luteina i beta karoten, działają ochronnie na oczy - chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą
  9.  Witamina K i wapń pozytywnie działają na układ kostny, wzmacniają i przyspieszają regenerację tkanki kostnej.

Kto nie może pić soku pomidorowego?

Soku pomidorowego nie powinny spożywać osoby z chorobą refluksową przełyku i zgagą. Muszą też uważać osoby z alergią na pomidory. Spożycie soku może powodować duszności, obrzęki gardła i języka.

Trwa sezon na pomidory. Warto kupić świeże pomidory i zrobić z nich domowy sok pomidorowy. Zimą będzie cennym uzupełnieniem diety. Mało kto wie, że stężenie związków odżywczych w soku pomidorowym jest nawet 3 razy większe niż w świeżych pomidorach.