Idealny obiad to taki, którego kompozycja uwzględnia porcję warzyw. W roli smacznego i zdrowego dodatku, idealnie sprawdzi się brokuł – pyszne warzywo z rodziny kapustowatych, bliski krewny kalafiora. Świetnie komponuje się ze smakiem niemal wszystkich mięs, można położyć go na talerzu obok ziemniaków, ryżu lub kaszy, doskonale smakuje z makaronem. Dodatkowo, można przygotować go na wiele sposobów. Dziś skupimy się na smażeniu i duszeniu. Jak przyrządzić brokuły na patelni? Poniżej wymieniamy pięć sprawdzonych sposobów.

Brokuły m idealnie nadają się do gotowania w wodzie lub na parze. Warto jednak pamiętać, że to wyśmienite warzywo szybki i łatwo przyrządzimy także na patelni. Tak przygotowane, zachwyca chrupkością i wybornym smakiem. Sprawdzi się w roli warzywnej przekąski lub dodatku do obiadu, może też być istotnym składnikiem bardziej złożonej kompozycji. Nie wiecie, jak przygotować brokuły na patelni? To naprawdę łatwe i nie trzeba mieć dużego doświadczenia w kuchni, by bezbłędnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Jak przyrządzić brokuły na patelni? Porady na początek

Przez jednych uwielbiany, przez innych (zwykle najmłodszych) znienawidzony. Brokuł wywołuje skrajne emocje i albo zajada się go z apetytem, albo odsuwa na bok.

Rzeczywiście, w wersji gotowanej (w wodzie lub na parze) jest dość specyficzny i nie każdemu przypada do gustu. Warto jednak przekonać domowych „niejadków” do tego specjału. Trzeba bowiem wiedzieć, że to niskoskrobiowe warzywo (o niskim indeksie glikemicznym) to cenne źródło błonnika pokarmowego, kwasu foliowego, potasu oraz witaminy A i C. Wykazuje działanie przeciwutleniające i dzięki temu skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Nie ma więc wątpliwości, że brokuły warto włączyć do jadłospisu całej rodziny.

Tylko jak? Niektórzy mówią, że nie ma niesmacznych warzyw, są za to niewłaściwie przygotowane. Trudno nie zgodzić się z tą opinią, zwłaszcza w przypadku brokułów. Trzeba bowiem wiedzieć, że smażone lub duszone smakują zupełnie inaczej niż gotowane i surowe. Tak przyrządzone, mogą przekonać do siebie nawet największych przeciwników zielonych warzyw.

Trzeba pamiętać, że zanim brokuł trafi na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, najpierw musi być poddany wstępnej obróbce termicznej. W przeciwnym wypadku, warzywo będzie twarde (wyjątkiem są tylko brokuły liściaste, które można smażyć na surowo). Żeby tego uniknąć, najpierw trzeba podgotować warzywo, niemal do miękkości. Niektórzy wybierają blanszowanie, co też nie jest błędem. Zanim umieścimy brokuły na patelni, trzeba je lekko przestudzić.

Nie można jednak nie wspomnieć, że w niektórych przypadkach, kolejność działań jest odwrotna – najpierw smażymy i dopiero później dodajemy wodę. Dotyczy to metody sauté, którą opisujemy w jednym z poniższych akapitów.

Na czym smażyć brokuły? Dobrze nadaje się do tego olej roślinny, oliwa z oliwek i masło. Nie można jednak nie wspomnieć, że wybór tłuszczu powinien być podyktowany metodą obróbki termicznej, bo niektóre wymagają zastosowania oleju o wysokim punkcie dymienia, powyżej 200 stopni Celsjusza.

1. Brokuły smażone z masłem

Nasza pierwsza propozycja to łatwe w przygotowaniu brokuły smażone z masłem. Tak przygotowane, idealnie sprawdzą się w roli przystawki, dodatku do obiadu lub warzywnej przekąski. Podgotowane brokuły smażymy na oliwie z oliwek. Do smaku można dodać odrobinę soli i pieprzu ziołowego. Po dwóch minutach dodajemy masło i smażymy pod przykryciem do zarumienienia warzywa. Gotowe.

To jeden z najprostszych przepisów na smażone brokuły. Najprostszy, ale z pewnością nie najgorszy. Tak przygotowane warzywo jest chrupkie z zewnątrz i delikatne w środku, a porcja masła dodaje mu nieco delikatności. 

2. Brokuły smażone sauté

Nie można nie wspomnieć, że brokuły świetnie nadają się do smażenia metodą sauté. Pod tą nazwą kryje się technika obróbki termicznej, która przewiduje smażenie produktów spożywczych na niewielkiej ilości mocno rozgrzanego tłuszczu. Technika sauté zakłada, że produkt, w tym przypadku brokuł, będzie pokrojony na małe kawałki, o wielkości jednego kęsa. W trakcie smażenia, mieszamy tylko od czasu do czasu.

Jak usmażyć brokuły tą metodą? Najpierw trzeba odpowiednio przygotować warzywo. Dzielimy je na różyczki i odcinamy trzonki, które następnie kroimy na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzewamy olej, aż zacznie się skrzyć. Wrzucamy pokrojone trzonki, oprószamy je solą i pieprzem i smażymy przez 2 minuty bez mieszania. W kolejnym kroku dodajemy pozostałą część różyczek, przyprawiamy solą i pieprzem i smażymy do czasu zarumienienia warzywa, mieszając od czasu do czasu. Następnie dodajemy pokrojony w plasterki czosnek i wlewamy odrobinę wody. Dusimy pod przykryciem przez ok. 3 minuty.

3. Brokuły w stylu orientalnym

Brokuł jak ulał pasuje do kuchni azjatyckiej. W wydaniu słodko-kwaśnym, smakuje wyśmienicie i idealnie nadaje się do serwowania z mięsem przygotowanym w stylu orientalnym, choć sprawdzi się też jako samodzielna przekąska. 

Warzywo należy podzielić na różyczki, które następnie umieszczamy na patelni z rozgrzanym olejem rzepakowym. Wcześniej przysmażamy siekaną szarotkę i czosnek. Gdy warzywo zarumieni się, dodajemy odrobinę soli i wlewamy wodę z niewielkim dodatkiem cukru, oleju sezamowego i octu jabłkowego. Po minucie, potrawa będzie gotowa do podania. 

4. Brokuły panierowane

Brokuły najczęściej są podawane do obiadu, jako substytut surówki lub sałatki. Nie można jednak zapomnieć, że z powodzeniem mogą zastąpić także ziemniaki lub kaszę. Żeby zrobić smaczny i sycący obiad z brokułami, wystarczy przygotować je w panierce.

Przygotowanie takiego dania jest naprawdę łatwe. Ugotowane niemal do miękkości brokuły studzimy i dzielimy na różyczki. Następnie moczymy je w roztrzepanym jajku (do którego można dodać odrobinę mleka) i obtaczamy w bułce tartej. Tak przygotowane warzywo kładziemy na patelni z rozgrzanym tłuszczem, następnie posypujemy solą i pieprzem. Gdy panierka zarumieni się z każdej strony, danie będzie gotowe do podania.

Tak przygotowany brokuł wyśmienicie smakuje z grillowaną piersią z kurczaka lub rybą, a latem, gdy najbardziej smakują lekkie potrawy, można podawać go z jajkiem sadzonym i szklanką kefiru. 

5. Brokuły smażone stir-fry

Na koniec zostawiliśmy metodę smażenia, która pozwala zachować w brokułach najwięcej cennego sulforafanu – związku o właściwościach przeciwnowotworowych. Mowa o orientalnej technice stir-fry, czyli mieszaj i smaż.

Na czym polega smażenie stir-fry? Do tej techniki przyda się wok, żeliwny lub wykonany ze stali węglowej. Sprawdzi się też kamienna patelnia, ale nie teflonowa. Wynika to z faktu, że taka powłoka nie pozwoli na uzyskanie charakterystycznego dla tej metody karmelowego posmaku.

Tłuszcz należy mocno rozgrzać, więc trzeba sięgnąć po olej o wysokim punkcie dymienia. Warzywo podzielone na różyczki umieszczamy w woku lub na patelni i smażymy przez kilka minut, cały czas mieszając. Pamiętajcie, brokuły na patelni umieszczamy dopiero, gdy olej osiągnie właściwą temperaturę.

Wcześniej wspomnieliśmy, że przed smażeniem brokuły trzeba poddać wstępnej obróbce, ale nie musicie tego robić, gdy wybierzecie tę metodę. Warzywo i tak straci swoją surowość, za to zachowa jędrność.