Wędzone mięso, to pyszna potrawa, którą można spożyć na kilka różnych sposobów. Takie wędliny idealnie nadają się na śniadanie do kanapek, na obiad, a także jako zwykła przekąska. Ma stosunkowo długą datę przydatności, więc może długo leżeć w lodówce bez obawy o zepsucie. Wiele osób zastanawia się jak przygotować mięso do wędzenia i w tym dzisiaj wam pomożemy – przedstawimy kilka sposobów jak peklować mięso.

Jak przygotować mięso do wędzenia?

Kto z nas nie lubi wędzonego mięsa. Wędzony boczek idealnie nadaje się jako dodatek do porannej jajecznicy, a wędzony schab można podać jako wędlinę do kanapekWędzenie mięsa, to metoda, która diametralnie zmienia smak mięsa oraz przedłuża jego trwałość. Proces wędzenia jest również bardzo pożyteczny ze względu na zabezpieczenie powstawania jadu kiełbasianego, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Wędzenie jako jedna z najstarszych metod konserwowania żywności jest bardzo powszechnie stosowana, przez co warto zapoznać się z kilkoma sposobami, dzięki którym skutecznie przygotujesz mięso do wędzenia.

Peklowanie mięsa na mokro

Peklowanie szynki do wędzenia nie należy do najcięższych czynności, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość – jest to proces, który wymaga poświęcenia odrobiny czasu. Peklowanie szynki na mokro, to jeden z najpopularniejszych sposobów na przygotowania mięsa do wędzenia. Potrzebujemy kilku składników, z których powstanie solanka do wędzenia.
Marynata do wędzenia mięsa wymaga następujących składników i akcesoriów:

  • naczynie kamionkowe (lub inne, które jest odporne na działanie soli),
  • sól do peklowania mięsa,
  • przyprawy – polecamy liście laurowe, ziele angielskie, czosnek (może być świeży lub granulowany), majeranek oraz przyprawy, które każdy ma w domu tzn.: pieprz itp.,
  • woda.

Jak zrobić solankę? Do przygotowania solanki do wędzenia, należy użyć od 70 do 100 gramów soli do peklowania na jeden litr wody. Powszechnie zakłada się, że na jeden kilogram potrzeba około 400 mililitrów wody. Proporcje można zmieniać wedle uznania i własnych preferencji, a liczby podane przez nas są orientacyjne. Peklowanie mięsa do wędzenia, dzięki solance wymaga zagotowania wody z solą, do której dodajemy przyprawy, a po całym procesie gotowania należy ostudzić marynatę. Co najważniejsze, roztwór wody z solą należy gotować do momentu rozpuszczenia się soli w wodzie. Zalewa do peklowania mięsa na wędzenie powinna być mętna – oznacza to, że cała sól się rozpuściła.

Gdy nasza marynata już się ostudzi, trzeba zalać nią mięso, które przedtem należy włożyć do naczynia, które jest odporne na działanie soli. Warto naciąć mięso w kilku miejscach, żeby zalewa równomiernie wniknęła w jego strukturę. Mięso w marynacie powinniśmy odłożyć do chłodnego miejsca, w którym nie dociera światło słoneczne. Tak przygotowane mięso powinno poleżeć przynajmniej kilkanaście dni, najlepiej około dwóch tygodni. Ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać co się z nim dzieje i w razie potrzeby, odwrócić je na drugą stronę.

Peklowanie mięsa na mokro za pomocą strzykawki

W tym sposobie wykonuje się taką samą mieszankę jak w przypadku sposobu peklowania na mokro za pomocą solanki. Przygotowany roztwór solanki, należy wlać do pojemnika strzykawki, a następnie należy wbić igłę strzykawki w poprzek włókien mięsa. Ważne jest, żeby utrzymać odstęp w miejscach ukłucia mięsa. Co najważniejsze, aby mięso zostało w poprawny sposób zaplekowane, solanka powinna mieć stężenie około 6 – 8% na 1 kg mięsa. Tak przygotowane mięso należy włożyć do naczynia, które zabezpieczy przed wypłynięciem solanki z mięsa. Mięso w naczyniu powinno się pozostawić na kilkanaście dni w chłodnym miejscu (do 10°C). Do tego sposobu można wykorzystać inny roztwór, który pozwoli skutecznie zapeklować mięso.

Peklowanie mięsa na sucho

Jak sama nazwa mówi, peklowanie mięsa do wędzenia na sucho, nie wymaga użycia żadnej cieczy. Jak przygotować mięso do wędzenia metodą na sucho? Przede wszystkim należy skompletować wszystkie składniki, które zostaną wykorzystane przy przygotowywaniu mięsa. Ważne jest, żeby mieć sól, saletrę, ziele angielskie, cukier, pieprz w ziarnach oraz ulubione przyprawy (wedle uznania). Zakłada się, że na każdym kilogram mięsa należy użyć 100 gramów soli, 2 gramy saletry, od 3 do 5 ziaren ziela angielskiego, pół łyżeczki cukru, 1-2 ziarna pieprzu czarnego. Potrzebny będzie nam też moździerz lub coś, w czym będziemy mogli wszystkie przyprawy połączyć ze sobą. Ważne jest, żeby przyprawy rozcierać razem, ponieważ pozwala to, dokładniej zmieszać się, przez co aromat będzie bardziej intensywny.

Gdy wszystkie przyprawy mamy gotowe, należy włożyć mięso do pojemnika lub garnka, natrzeć je przyprawami i przykryć pokrywką. Tak przygotowane mięso musi leżakować w miejscu, gdzie jest maksymalnie 10°C, gdyż wyższa temperatura może doprowadzić do zepsucia mięsa. Oczywiście rodzaj mięsa ma znaczenie w długości peklowania. Golonka musi przeleżeć co najmniej osiem dni, schab od 10 dni wzwyż, a szynka co najmniej dwa tygodnie. Ważne jest tak jak w przypadku peklowania na mokro, żeby sprawdzić i obrócić mięso co drugi dzień.

Peklowanie metodą mieszaną

Peklowanie metodą mieszaną, jest dość rzadko spotykanym sposobem przygotowywania mięsa do wędzenia. Co jest w niej szczególnego? Łączy ono w sobie oba wyżej wymienione sposoby peklowania. Mięso do wędzenia w tej metodzie, jest najpierw peklowane w solance (z jedną małą różnicą – w mięso należy wstrzyknąć trochę solanki). Zanim jednak zalejemy mięso solanką, należy natrzeć je przyprawami (tymi samymi, które wykorzystaliśmy w peklowaniu na sucho) i odstawić na co najmniej 24h. Po tym czasie należy zalać mięso solanką, w której musi spędzić okres zależny od rodzaju mięsa. W przypadku boczku będzie to od 6 do 10 dni, a w przypadku polędwicy jest to zaledwie 5-8 dni. Po tym okresie należy mięso wywiesić gdzieś, żeby nadmiar roztworu wody z solą mógł swobodnie wyciec. W przypadku boczku okres ociekania trwa od 1 do 2 dni, a w przypadku polędwicy około 24h.

Sprawdź też: co zrobić z szynki wieprzowej surowej