Kto przepada za jagodami, ten nie musi wybierać się po nie do lasu. Na wyciągnięcie ręki mamy podobne owoce, które można hodować we własnym ogródku. Chodzi oczywiście o borówkę amerykańską.

Dobrze czuje się ona w polskim klimacie i jeżeli tylko macie ku temu warunki, zachęcamy do posadzenia kilku krzewów borówki u siebie. Warto zadbać także o odpowiedniej towarzystwo dla borówek. W tej roli dobrze spełnią się konkretne, popularne rośliny. 

Jakie rośliny warto posadzić obok borówek?

Dlaczego to takie istotne? Nierozważne sadzenie roślin w ogródku warzywnym może mieć fatalne skutki. Na przykład złym pomysłem jest sadzenie pomidorów w towarzystwie ziemniaków - chorują na te same choroby i atakują je te same szkodniki. Jeśli więc zaraza pojawi się na pomidorach, prędko przejdzie także na ziemniaki. Nie można też sadzić blisko siebie roślin, które potrzebują bardzo dużo wody i składników odżywczych z gleby (będą je sobie nawzajem „podkradać”). 

Te zasady można jednak wykorzystać również na swoją korzyść. Obok borówki warto posadzić te rośliny, które również lubią kwaśną glebę i mają stosunkowo niewielkie wymagania jeżeli chodzi o ilość składników odżywczych. Są to między innymi:

  • pietruszka
  • cebula
  • rzodkiew
  • szczypiorek
  • tymianek
  • bazylia

Zwróćcie uwagę, że wszystkie wymienione rośliny są znacznie mniejsze niż krzew borówki. To także jest istotne - chodzi o to, by nie zabrać borówce światła słonecznego. W takim towarzystwie krzewy pięknie obrodzą owocami. 

Co zrobić z borówek?

Najsmaczniejsze są świeże borówki, zerwane prosto z krzaczka. Świetnie pasują do sernika na zimno i innych ciast, ale można przerobić je także na dżemy albo zamrozić i wykorzystać później, gdy już skończy się sezon. Poniżej podajemy kilka wybranych przepisów autorstwa użytkowników Gotujmy.pl z borówką w roli głównej: