Świeży imbir pasuje idealnie do potraw kuchni orientalnej i świetnie smakuje dodany do herbaty, najlepiej w połączeniu z miodem i cytryną. Aromatyczne kłącza dopiero zdobywają popularność w Polsce, nie należy zatem dziwić się, że wiele osób nie wie, jak je stosować.

Korzeń imbiru jest stosowany w kuchni już od 2500 lat. Kiedyś był traktowany jako naturalny lek. Dziś doceniamy przede wszystkim jego właściwości rozgrzewające i charakterystyczne ostre nuty, które wzbogacają smak potraw i napojów. Suszony imbir coraz częściej ustępuje miejsca świeżym kłączom, jednak wypada podkreślić, że wiele osób nie wie, jak obchodzić się z nimi we właściwy sposób. 

Czy trzeba obierać imbir?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na postawione wyżej pytanie. Skórka imbiru jest jadalna. Nie ma żadnego wyraźnego smaku, za to zawiera pewne składniki odżywcze, jak choćby witaminy i błonnik pokarmowy. Mając to wszystko na uwadze, łatwo można dojść do wniosku, że imbiru nie trzeba obierać. Rzeczywiście, skórka nie zmieni smaku potrawy, a jeżeli plasterek młodego kłącza zamierzacie dodać do herbaty – nie zapobiegnie uwalnianiu soku.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że obieranie imbiru, tak jak wielu innych warzyw, ma znaczenie przede wszystkim higieniczne. Kupując korzeń w sklepie, nigdy nie możecie mieć pewności, z czym wcześniej miał kontakt. Skórka nasiąka pestycydami i innymi środkami stosowanymi w celu przyspieszenia wzrostu kłączy. Jesteśmy przekonani, że pamiętacie o dokładnym myciu warzyw przed ich konsumpcją, ale bieżąca woda usunie tylko wierzchnie zabrudzenia, nie to, co wniknęło w strukturę wierzchniej warstwy. Zatem jak obrać imbir?

Jeżeli więc nie macie pewności co do pochodzenia korzenia (a kupując imbir w sklepie, nigdy nie możecie mieć 100-procentowej pewności, że był uprawiany i transportowany w całkowicie ekologicznych warunkach), lepiej pozbądźcie się skórki. Jest to o tyle zasadne, że większość mikroskładników, za które korzeń imbiru jest szczególnie ceniony, kryje się w miąższu. Jak szybko obrać imbir?

Czym najlepiej obierać imbir?

Gdyby przyszło do wymienienia warzyw, które sprawiają najwięcej trudności w trakcie obierania ze skórki, imbir należałoby umieścić na jednym z czołowych miejsc listy. „Sękowaty” korzeń z licznymi odnogami sprawia, że nawet doświadczona gospodyni musi prowadzić ostrze z najwyższą uwagą, by wraz ze skórką nie obciąć miąższu.

Kształt i tekstura kłącza sprawiają, że obieraczka do warzyw, która świetnie sprawdza się w przypadku ziemniaków, pietruszki czy choćby marchewki, niezbyt dobrze nadaje się do obierania imbiru. Dużo lepszym wyborem będzie ostry nóż lub... łyżeczka do herbaty.

Jak obiera się imbir?

Jeżeli wybierzecie nóż, sięgnijcie po ostre narzędzie z cienkim ostrzem. Giętką głownię znacznie łatwiej prowadzi się przez zagięcia i zagłębienia. Obierajcie korzeń ostrożnie, w taki sposób, by usunąć przede wszystkim skórkę, nie miąższ. Tradycyjny sposób z nożem jest jednak dość czasochłonny, nawet dla osoby doświadczonej w pracach kuchennych. Sprawdzi się, jeżeli chcecie obrać jeden korzeń lub tylko jego niewielką część. 

Jeżeli musicie uporać się z większą ilością imbiru lub po prostu lubicie, gdy „robota pali wam się w rękach”, wypróbujcie sposób z łyżeczką. Wystarczy wbić jej brzeg płytko w kłącze a następnie – zeskrobać skórkę krótkimi ruchami. Przekonacie się, że w ten sposób usuniecie wierzchnią warstwę warzywa znacznie szybciej i łatwiej niż nożem i przy okazji zmarnujecie mniej miąższu.

Pamiętajcie, przed rozpoczęciem obierania, imbir należy opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć, najlepiej papierowym ręcznikiem kuchennym. Ważne: jeżeli nie zamierzacie wykorzystać całego korzenia, nie obierajcie więcej niż potrzebujecie. Po prostu, odetnijcie fragment kłącza i usuńcie z niego skórkę. Wierzchnia warstwa sprawia, że warzywo może być przechowywane przez długi czas. Imbir ze skórką wytrzyma nawet kilka tygodni (o ile będzie przechowywany we właściwy sposób).