Czym nadziewać pączki? 

Tradycyjne pączki smażone na głębokim tłuszczu, ozdobione cukrem pudrem lub lukrem i skórką pomarańczy mogą mieć w środku przeróżne nadzienia. Często znajdziemy w ich miękkim wnętrzu konfiturę z róży, ale doskonale wypełniają je także inne przetwory lub kremy. Jeśli postanowiliśmy przyrządzić karnawałowy przysmak w zaciszu własnej kuchni, musimy jednak wziąć pod uwagę, że wybrany dodatek podyktuje technikę nadziewania. Oto kilka przykładów: 

 • wiśnie w syropie – wypełniamy nimi pączki przed smażeniem. To samo dotyczy wszystkich przetworów z dużymi kawałkami owoców, na przykład z moreli lub gruszki.  
 • dżem truskawkowy – zazwyczaj jest dosyć gęsty, a delikatne owoce całkowicie się rozpadają w obróbce, tworząc przetwory o jednolitej konsystencji. Z łatwością przeciśniemy go przez końcówkę szprycy lub rękawa cukierniczego. Jeśli jest wystarczająco zwarty, można też nadziać nim pączki przed smażeniem. 
 • czekolada – wystarczy włożyć cząstkę do środka pączka przed obróbką termiczną. Łatwo go skleić i nie trzeba się przejmować, że nadzienie wypłynie. Rozpuści się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury, w gorącym oleju. Niestety po pewnym czasie z powrotem zastygnie, dlatego takie pączki warto jeść na ciepło. Innym sposobem jest wypełnienie ich po usmażeniu kremem czekoladowym ganache.   
 • mus malinowy – idealnie sprawdzi się do nadziewania pączków pod sam koniec, ponieważ jest gładki i aksamitny. Taki deser warto wykończyć rozetkami z bitej śmietany.  

Jak nadziać pączki przed smażeniem?   

Niektórzy uważają, że domowe pączki smakują najlepiej, kiedy smaży się je z dżemem w środku. Ta technika wymaga jednak dużo precyzji. Jeśli drożdżowe kulki choć odrobinę rozkleją się w trakcie obróbki, tłuszcz dostanie się do środka i powstanie zakalec. Istnieje też niebezpieczeństwo, że nadzienie wypłynie i zostanie nam pusty pączek. Żeby temu zapobiec, należy wypełnić ciasto niezbyt dużą ilością gęstej, zwartej marmolady. Trzeba też dobrze skleić kulkę. Można to zrobić na 2 sposoby

 • Spłaszczamy ciasto na dłoni. Na środek nakładamy dżem łyżeczką. Zamykamy kulę od góry, sklejając brzegi. Możemy ułatwić sobie zadanie i umieścić krążki z ciasta w foremce do muffinek. Dzięki temu od razu stworzymy gniazdka dla nadzienia i mamy wolne ręce, żeby swobodnie nakładać dżem.  
 • Rozwałkowujemy ciasto i wycinamy z niego krążki. Na jednym z nich układamy nadzienie. Przykrywamy je drugim kawałkiem. Sklejamy ciasto palcami dookoła dżemu. Następnie docinamy pączki tym samym przedmiotem, którym wykrajaliśmy krążki, żeby wyrównać i docisnąć krawędzie.      

Nadziewanie pączków po usmażeniu na 3 sposoby 

Dla tych, którzy wolą wypełniać pączki po usmażeniu, mamy więcej niż jeden sposób. Nadziewanie i dekorowanie karnawałowego deseru może okazać się dobrą zabawą dla rodziny. Kiedy uprzątniemy już bałagan po smażeniu, przygotujmy różne dżemy lub kremy, polewy i posypki oraz kratkę cukierniczą. Nadzienie do pączków można włożyć do: 

 • specjalnej szprycy – z wąską końcówką. Nadzienie wciska się do środka pączka za pomocą wygodnego tłoka. To niezawodna metoda, którą opanuje każdy, nawet niedoświadczony cukiernik. Trzeba tylko kontrolować ilość dżemu lub kremu, którą wtłaczamy do ciasta. Jeśli kulki wyszły nam puszyste i sprężyste, szpryca do nadziewania pączków nie zostawi nawet widocznej dziurki. 
 • rękawa cukierniczego – wypełniamy woreczek, po czym związujemy go na szerszym końcu. Końcówkę odcinamy nożyczkami. Otwór powinien być dosyć wąski, ale na tyle szeroki, żeby dało się przepuścić przez niego nadzienie. Robimy dziurkę w pączku za pomocą szpikulca lub wykałaczki. Wkładamy w nią końcówkę rękawa. Wyciskamy nadzienie. Zadanie ułatwi nam specjalna, długa i wąska tylka, ale nie jest ona niezbędna. Rękaw cukierniczy można zastąpić nawet zwykłym woreczkiem foliowym.  
 • butelki z dozownikiem – takiej, którą wykorzystuje się do sosów. Można nawet dać drugie życie pojemnikowi po ketchupie, pod warunkiem że ma wystarczająco długą i wąską końcówkę. Wstrząsamy mocno butelką z nadzieniem, żeby przesunąć je do samego dozownika, po czym wsuwamy ją w ciasto, przechylamy i przyciskamy.     

Jak nadziewać pączki z dziurką? 

Oponki, donuty lub pączki z dziurką zazwyczaj nie mają nadzienia. Cieszą lekkim i puszystym (często serowym) wnętrzem oraz polewą czekoladową lub lśniącym lukrem. Przyrządzone w amerykańskim stylu nierzadko zdobione są różnymi, kolorowymi posypkami cukrowymi. Nic stoi jednak na przeszkodzie, żeby miały również kremowe lub owocowe wypełnienie. Możemy przygotować je na 2 sposoby: 

 • wtłoczyć niewielką ilość nadzienia za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego, wbijając końcówkę w kilka miejsc dookoła pączka
 • przekroić na pół jak bajgle i posmarować nadzieniem. Jeśli używamy kremu (na przykład ganache, budyniu lub crème pâtissière), możemy wycisnąć go za pomocą rękawa cukierniczego z tylką w kształcie gwiazdki. Donuty będą wtedy wyglądać jak ptysie lub pączki z bitą śmietaną.   

Co ciekawe, nadziewać można także inne pączki z kuchni całego świata, które zazwyczaj serwuje się bez wypełnienia. Dotyczy to na przykład smażonych słodkości z ciasta parzonego, takich jak churros lub gniazdka wiedeńskie.