Magdalena Pomorska: Patrząc na niektóre ciasta, można dostać wypieków. Co było dla Was największym cukierniczym wyzwaniem?
Każdy nasz tort jest wyzwaniem. Mierzymy się z oczekiwaniami i marzeniami najmłodszych, ale i tych starszych. Ale naszym największym cukierniczym wyzwaniem było przygotowanie tortu w kształcie sukni ślubnej, którą robiłyśmy w jednym z odcinków Dziewczyn z Wypiekami. Ogrom pracy, biszkoptów, przerósł nasze wyobrażenia.

Który z klasycznych tortów jest Waszym ulubionym? Tort Sachera, może tort Fedora czy inny?
Agata Stankiewicz:
Dla mnie bezkonkurencyjnie wygrywa tort bezowy, ale zrobiony na mój własny sposób. Z lekko kwaśnym kremem i owocowym curdem.
Małgorzata Nagat: Ja akurat za tortami klasycznymi nie przepadam, lubię eksperymentować, szukać własnych TOP połączeń i codziennie odkrywać coś nowego.

Sprawdź przepis z książki "Dziewczyny z wypiekami": tort bezowy ombre

W domowej cukierni wiele osób przygotowuje tort urodzinowy – o czym warto pamiętać, przygotowując ten wypiek? Jakich błędów unikać?
Najważniejsza rzecz przy przygotowywaniu tortu to rozplanowanie pracy i bardzo dobre skupienie na poszczególnych elementach. Tort to zazwyczaj kilka składowych: biszkopt, krem, konfitura lub żelka. Każdemu z tych elementów trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu i nie ma tutaj miejsca na pośpiech czy nieprawidłowe odważenie składników. Najczęściej w domu tort staramy się zrobić za jednym zamachem, a tak to się nie da. Siedzimy całą noc, a frajda z tworzenia ulatuje magicznie po pierwszych 2 godzinach. Nie zniechęcajmy się też tym, że tort nie wygląda jak z cukierni. To masa sprzętu, doświadczenia i pracy. W domu cieszmy się z tworzenia i możliwości pieczenia dla najbliższych, wprawa zawsze przychodzi z czasem.

A tort komunijny lub tort na chrzciny? Tu wyzwaniem dla wielu osób jest masa do dekoracji… jakie patenty polecacie?
Najczęściej chcemy odwzorować wygląd tortów z cukierni. Jeśli nie pracuje się na co dzień z masą cukrową i tylkami, to zamiast satysfakcji przychodzi zawód. My proponujemy prostotę i minimalizm. Udekoruj tort bezikami, owocami, żywymi kwiatami, zabarw krem na różne kolory. To małe rzeczy, z których jesteśmy w stanie wyczarować naprawdę piękne wypieki.

Do pysznych i pięknych cukierniczych wyrobów – również w domu – przydadzą się akcesoria cukiernicze. Jaki jest Wasz „zestaw podstawowy”?
Mikser, szpatułka, worki cukiernicze, zestaw tylek, mata silikonowa. Przyda się również packa do wygładzania, talerz obrotowy oraz ranty do pieczenia, a następnie składania tortu.

Wielu kucharzy w kuchni inspirują podróże. Jak Was do cukierniczych wyrobów zachęcają odkrywane zakątki świata?
Każda z nas czerpie inspiracje smakowe z podróży. Otwierają głowę i dzięki nim ciągle się rozwijamy. Poznajemy nowe produkty i smaki, od razu po powrocie chcemy je wpleść do naszych wypieków. Jemy dużo i wszędzie. Najbardziej zainspirowała nas Tajlandia, Japonia, Włochy i Indonezja.

Zobacz także:   Pieczenie - przepisy na pieczone dania

Który smak wypieków ostatnio najbardziej Was zaskoczył i dlaczego?
Agata Stankiewicz: Mnie totalnie zaskoczyło ostatnio połączenie brownie z karmelem i chipsami z boczku. Nie wiedziałam, że to może aż tak dobrze smakować! Oprócz tego kombinuje ostatnio z różnymi połączeniami alkoholi z ziołowymi syropami. Zamykam je w galaretce i zobaczymy, co z tego wyjdzie!
Małgorzata Nagat: Najlepsze doświadczenie cukiernicze tego roku, czyli połączenie smaków: jaśmin, biała czekolada, mango i limonka. Zwłaszcza ten jaśmin, to obok bzu mój ukochany kwiat. Kombinuje teraz jak ten jaśminowy smak wydobyć i móc samej wykombinować coś wspaniałego.