Ciasto marchewkowe nie jest tak popularne jak szarlotka, czy sernik, ale w niczym nie odbiega smakowo od tych klasyków. Powiedziałabym nawet, że jest dużo lepsze, a dodatkowo bardzo proste w przygotowaniu. Do jego zrobienia potrzebujecie jedynie kilka składników i szklankę do odmierzania. Jeśli macie mikser, praca będzie jeszcze bardziej ułatwiona, ale bez niego to też prosta sprawa. Efekt zachwyci każdego i małych i dużych, a ciasto jest tak mięciutkie i wilgotne, że każdy kęs to prawdziwa przyjemność.

Puszyste ciasto marchewkowe

Kiedy więc dzieci kolejny raz poprosiły mnie o ciasto marchewkowe, pobiegłam do sklepu po marchewkę i zabrałam się do pracy.  A raczej dzieci, bo to one wszystko odmierzały i mieszały, ja tylko pilnowałam, żeby wszystko było bezpiecznie. Do zrobienia tego specjału potrzebujecie:

  • 4 całe jajka
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka oleju
  • 1,5 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżka cukru wanilinowego
  • 1,5 szklanki startej marchewki ( u mnie to były 3 duże marchewki)

Piekarnik nastawcie na 180 stopni C. Marchewki obierzcie i zetrzyjcie na drobnych oczkach. Odciśnijcie sok, ale nie wylewajcie tylko go wypijcie. Samo zdrowie. Do miski miksera wbijcie 4 jajka i wsypcie cukier. Ubijajcie na najwyższych obrotach aż powstanie prawie biała, puszysta masa. Teraz zmniejszcie obroty i powolutku dolewajcie olej. Następnie mąkę, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, cynamon i sodę wymieszajcie dokładnie i całość stopniowo dodawajcie do masy, nadal ubijając na średnich obrotach. Na koniec już bez miksera dorzućcie marchewkę i wszystko dobrze wymieszajcie, by marchewka rozłożyła się równomiernie w całym cieście.
Brytfankę wyłóżcie papierem do pieczenia i wlejcie ciasto. Pieczcie około 50-60 minut. Co jakiś czas sprawdzajcie, czy ciasto jest upieczone, za pomocą drewnianego patyczka. Gdy przestanie być oklejony ciastem, będzie gotowe. Ciasto pozostawcie do ostygnięcia. Ale przyznaję, że my jedliśmy jeszcze lekko ciepłe, bo zapach był tak wspaniały, że nie mogliśmy się doczekać, aż całkiem wystygnie. Ciasto jest bardzo puszyste i wilgotne i z powodzeniem wytrzymuje w takiej postaci nawet 3-4 dni. Ale nie łudźcie się, do tego czasu zostaną już tylko okruszki.

Ciasto marchewkowe z dodatkami

Jeśli lubicie bogatsze wnętrze, możecie do ciasta dodać pokruszone orzechu, albo migdały. Będą przyjemnie chrupać, ale lekko obciążą ciasto. Na górze można ciasto oprószyć cukrem pudrem, albo przygotować lukier, który nie spływa.

redakcja