Guacamole stanowi podstawę kuchni meksykańskiej. Ta mieszanka pełna smaków i aromatów jest bardzo łatwa w przygotowaniu i pasuje do wielu potraw. Można ją położyć na grzance, posmarować placki tortilli, dodać do chipsów, albo uzupełnić smaki ryb i mięs. W każdym wydaniu wzbogaci danie o niezwykły smak. W Meksyku guacamole to podstawowy dodatek do takich potraw jak tacos, quesadilla, burrito czy tortilli.

Głównym składnikiem guacamole jest awokado, dlatego wybór owocu ma tu decydujące znaczenie.  
Żeby pasta wyszła idealnie kremowa awokado musi być dojrzałe. Awokado występuje w kilku gatunkach, w polskich sklepach najczęściej dostępne są dwa: Fuerte ma zielone owoce z zielono-żółtym, kremowym miąższem, natomiast Hass charakteryzuje się ciemną, fioletowo-czarną skórką, która łatwo odchodzi od miąższu, cenionego za bardziej wyrazisty, lekko orzechowy smak. Podczas zakupów należy wybierać owoce o świeżo wyglądającej skórce i ładnej barwie, pozbawione ciemnych plam, które mogą świadczyć, że awokado jest przejrzałe, a nawet zepsute. Dojrzałość produktu można sprawdzić, lekko go naciskając – powinien być delikatnie miękki.

Powszechnie stosowany w Polsce przepis na guacamole zawiera awokado, pomidory, sok z limonki, cebulę, czosnek, kolendrę i oliwę. Gdyby ten skład zobaczył rodowity Meksykanin od razu wyrzuciłby 1 składnik. Domyślacie się jaki?

Jakiego składnika nie powinno się dodawać do guacamole?

W oryginalnym przepisie nigdy nie dodaje się... czosnku. Tak, ten składnik prawie każdy dodaje, gdy przyrządza pastę, a w Meksyku w ogóle nie wchodzi w rachubę. Pozostałe składniki w zupełności wystarczą, by stworzyć niezwykły smak, a czosnek niepotrzebnie dominuje w potrawie.

Oryginalny przepis na guacamole

Składniki:

  • 1 duże, dojrzałe awokado
  • sok z 1/2 limonki
  • 1/2 małej, czerwonej cebuli
  • 4-5 listków kolendry
  • 1 dojrzały średni pomidor
  • 1/2 małej ostrej papryczki jalapeno, lub chili

Przygotowanie
Awokado przekrawamy i wyjmujemy pestkę. Miąższ wyjmujemy ze skóry i przekładamy do miski. Całość od razu skrapiamy sokiem z limonki, żeby nie ściemniało.
Widelcem rozgniatamy miąższ. Nie polecamy blendera, bo guacamole nie powinno być idealnie gładkie. Wszystkie grudki, składniki powinny być wyczuwalne.
Cebulę kroimy w drobną kosteczkę.
Pomidor obieramy ze skórki i wybieramy środek, czyli pestki i sok. Twardy miąższ kroimy na drobniutką kostkę.
Kolendrę drobno siekamy.
Ostrą papryczkę kroimy bardzo drobno, najlepiej w rękawiczkach.
Wszystko dodajemy do awokado, solimy, pieprzymy i dokładnie mieszamy.

Guacamole najlepiej robić tuż przed podaniem, by nie ściemniało i wyglądało świeżo i apetycznie.