W sieci i programach telewizyjnych wiele mówi się o właściwościach awokado, więc stało się ono bardzo popularnym składnikiem sałatek, past czy koktajli. Mało kto jednak wie, że zawarta w nim pestka jest równie cenna, jak sam miąższ, a w niektórych aspektach nawet przewyższa jego wartości. Zobaczcie, co kryje w sobie ta niedoceniana część awokado i sprawdźcie, jak można wykorzystać ją w kuchni. Wasze organizmy wam za to podziękują.

Na co jest dobra pestka z awokado?

Zastanawialiście się kiedykolwiek, czy pestkę awokado można jeść na surowo? Okazuje się, że tak i zdecydowanie warto to robić, gdyż ma ona aż 70% więcej antyoksydantów niż zielony, kremowy miąższ. Ten składnik jest wyjątkowo ważny w jadłospisie, gdyż spowalnia procesy starzenia się organizmu i wspiera układ odpornościowy. Oprócz tego w pestce awokado znajdziemy też wapń, magnez, potas, kwas foliowy oraz witaminy A i E oraz te z grupy B. Wszystkie te właściwości sprawiają, że włączenie takiej pestki do diety przynosi mnóstwo korzyści całemu organizmowi, gdyż ma ona działanie przeciwzapalne, grzybobójcze i antybakteryjne. Dodatkowo pestka z awokado dba o prawidłowe trawienie i perystaltykę jelit, a także poprawia stan skóry, włosów i paznokci.

Aby skorzystać ze wszystkich tych dobroci, najłatwiej przygotować z niej wartościowy napar. Zobaczcie, jak zrobić herbatę z pestki awokado i popijajcie ją regularnie, a na pierwsze efekty nie będziecie musieli długo czekać. 

pestka awokado właściwości

Źródło: Getty/iStock

Napar z pestki awokado - przygotowanie

Aby przygotować napar z pestki awokado, najpierw musimy oczyścić ją z resztek miąższu i odłożyć do wysuszenia. Najlepiej zrobić to po prostu zostawiając ją na parapecie na 2-3 dni, gdyż w tym przypadku działanie wysokiej temperatury nie jest dobrym rozwiązaniem.

Gdy pestka awokado już podeschnie, należy z niej zeskrobać ciemnobrązową zewnętrzną łupinkę, co łatwo zrobicie zwykłym nożem. Potem wystarczy już tylko zetrzeć jasny środek na tarce o drobnych oczkach i gotowe.

Tak przygotowane wiórki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do zaparzenia na 5 minut. Na jeden kubek w zupełności wystarczy 1 łyżeczka takiego proszku. Gotowy napar z pestki awokado można opcjonalnie dosłodzić miodem dla lepszego smaku. 

Jak stosować proszek z pestki awokado? Inne pomysły

Jeśli napar was nie przekonuje, możecie wykorzystać też przygotowany proszek na kilka innych sposobów. Starta pestka z awokado może też posłużyć jako posypka do owsianki oraz sałatek i surówek. Taka wartościowa "wkładka" świetnie sprawdzi się też jako składnik owocowo-warzywnych koktajli. Startą pestkę można te dodawać do innych dań na bazie awokado, takich jak guacamole.

Do czegokolwiek będziecie ją wykorzystywać, pamiętajcie, aby odpowiednio ją przechowywać. Żeby proszek nie złapał wilgoci, musi stać w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu. Najlepiej przesypać go do szczelnego słoiczka lub puszki.