Twaróg, zarówno w kuchni polskiej, jak i włoskiej ma swoja długą tradycję. Jego smak doprawiony na słono bądź słodko doskonale komponuje się z wieloma dodatkami, co sprawia, że można go przygotować na wiele sposobów. Najczęściej spożywany jest na śniadanie, ale doskonale sprawdza się także  wypiekach. Wiele osób ceni sobie wykwintne ciasto sernik, przyrządzany na zimno lub pieczony z bakaliami. Coraz większą popularnością cieszy się ricotta. Może się jednak zdarzyć, że nie udam nam się jej kupić. Co zamiast niej można dodać do przygotowywanych dań i ciast? Czym zastąpić ricottę?
Polacy chętnie eksperymentują z kuchniami świata. Obok tradycyjnych dań, sałatek i wypieków, przygotowują także te inspirowane przepisami innych krajów. Bardzo dużą popularnością cieszy się kuchnia włoska. Jednym z jej składników jest ricotta. Co jednak, gdy nie ma jej w pobliskim sklepie? Co można wykorzystać zamiast ricotty? Poznajcie najpopularniejsze zamienniki!

Czym jest ricotta?

Ricotta to włoski twarożek wyrabiany podczas długotrwałego gotowania serwatki pozostałej po produkcji innych serów, które powstały przez dodanie do mleka podpuszczki. W wyniku denaturacji zaprawionego podpuszczką mleka zostaje oddzielona masa serowa, odcedzona i pozostawiona do dojrzewania. Pozostałości w serwatce są po raz drugi gotowane, w wyniku czego powstaje masa twarogowa o delikatnym smaku i miękkiej konsystencji. To właśnie ricotta przypominająca gładki, biały serek niesolony, zawierający około 25% tłuszczu.
Oryginalna ricotta produkowana we Włoszech tworzona jest tylko z serwatki. Na rynku znajdują się także ricotty, których produkcja opiera się na podgrzewaniu serwatki z mlekiem. Tego typu twarożek można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest wysoko ceniony ze względu na swój delikatny smak.

Ricotta w kuchni

Twarożek ricotta jest doskonałym dodatkiem do śniadań. Doskonale smakuje na słono – ze szczypiorkiem, drobno pokrojoną cebulką, w lasagne z wędzonym łososiem lub z rzodkiewką. Można go ze smakiem zjeść na słodko z cukrem, konfiturami bądź owocami. Doskonale sprawdza się jako dodatek do makaronu, pieczywa, naleśników i jako farsz do pierogów. Z ricottą można zrobić także sernik na zimno z galaretką i owocami czy tradycyjny sernik na kruchym cieśnie z bakaliami.

Polecamy przepis na cassatę - niezwykle efektowny sycylijski tort.

Najlepsze zamienniki ricotty

Pomimo że ricotta jest ogólnie dostępna, to jednak nie jest w domu pod ręką. W sytuacji, gdy chcecie przyrządzić danie z tym twarożkiem, ale zabrakło go w lodówce, możecie użyć zamiennika, który w jakiejś części zastąpi oryginalny smak serka ricotty. Przy odrobinie wyobraźni i wyborze sera o podobnej konsystencji, z pewnością uda się uzyskać bardzo zbliżony smak. Poznajcie popularne zamienniki, które możecie wykorzystać zamiast serka ricotta.

Twarożek

Tradycyjny twarożek z mleka krowiego zajmuje ważne miejsce w polskiej kuchni i od lat jest wykorzystywany jako dodatek do kanapek, naleśników, placuszków i ciast. Może być przygotowywany na słodko (np. ze śmietaną lub owocami) oraz słono (dobrze komponuje się ze szczypiorkiem, koperkiem, rzodkiewką lub świeżym ogórkiem). Według smakoszy to także najlepszy zamiennik włoskiego serka ricotty. Jest miękki, półtłusty, ma podobną konsystencję i jest kwaskowato-słodki. Można do niego dodać nieco cukru, by uzyskać bardziej podobny smak lub wybrać twaróg o neutralnym smaku, który świetnie sprawdzi się jako substytut włoskiej ricotty w daniach na słono.

Śmietankowy serek kanapkowy

Ten rodzaj serka to świetny substytut ricotty. Sprawdza się głównie jako zagęszczacz do sosów oraz jako składnik pierożków. Serki śmietankowe nadają się również do spożywania z białym lub ciemnym pieczywem, z dodatkiem miodu bądź konfitur. Co zamiast ricotty do kanapek? Serki zawierające sól doskonale komponują się ze szczypiorkiem lub zielonym ogórkiem.

Jogurt grecki

Czym zastąpić ricottę w naleśnikach? Gęsty, lekko kwaskowaty i bez zbędnych dodatków jogurt grecki jest świetnym dobrym zamiennikiem tego włoskiego serka. Można wykorzystać go również do placuszków z owocami lub jako dodatek do zup kremowych. Jego neutralny smak idealnie łączy się z potrawą, wzbogacając ją o wartościowe składniki.

Mascarpone

Mascarpone jest również serkiem pochodzenia włoskiego. Jest bardzo tłusty, jedwabiście gładki, delikatny w smaku i gęsty. Ze względu na konsystencję, bardziej przypomina gęsty jogurt niż jakikolwiek twarożek. Ser mascarpone wyrabiany jest ze śmietany, co sprawia, że jego smak jest nie tylko bardziej maślany, ale również słodszy. Po dodaniu go do dań wytrawnych może zmienić ich smak. To jednak idealny substytut ricotty w słodkich deserach i wypiekach.

Ser kozi

Ser kozi to również dobry substytut ricotty. Ma podobną konsystencję, dobrze komponuje się ze słodkimi i wytrawnymi dodatkami oraz wybornie smakuje. Doskonale nadaje się do słodkich deserów, sosów, zup kremowych i past do pieczywa.

Tofu

Tofu jest produktem powstałym w wyniku koagulacji mleka sojowego. Można je dowolnie formować, mieszać z dodatkami, wędzić lub marynować. Dzięki takim zabiegom tofu uzyskuje oryginalny smak i konsystencję, co sprawia, że doskonale nadaje się do wielu sałatek. W zależności od użytego koagulantu, można uzyskać bardziej zwarty lub jedwabiście gładki produkt, nadający się do wzbogacenia smaku wielu potraw. Jest świetne do spożycia zarówno na słodko, jak i na słono. Dobrze komponuje się z warzywami, przyprawami i innymi dodatkami. By uzyskać idealnie miękką, kremową konsystencję, warto go zmiksować z dodatkami.
Tofu ma w swoim składzie wiele wartościowych składników. Zawiera białko, tłuszcz roślinny, węglowodany, błonnik, mikro i makroelementy oraz witaminy. Jest produktem niskokalorycznym, a przy tym bardzo odżywczym. Zaleca się go osobom unikającym jedzenia mięsa, ludziom na diecie niskotłuszczowej i odchudzającej.
Wszystkie omówione zamienniki są doskonałymi substytutami nie tylko sera ricotta, ale również większości serków twarogowych.