Magdalena Pomorska: Co inspiruje Cię w kuchni?

Cristina Catese: Pory roku. Zmieniające się sezony wpływają zarówno na nasze samopoczucie, jak i na wybory jedzeniowe. Każda pora roku obfituje w tak różne warzywa i owoce! Gotuję zawsze z wykorzystaniem produktów, na które jest obecnie sezon i które mogę znaleźć na targu. To jest wspaniały punkt wyjścia do pomysłu na danie. Dzięki temu moja kuchnia cały czas się zmienia.

Smak dzieciństwa, o którym nigdy nie zapomnisz?

Sobota, wcześnie rano, powoli się budzę, na dole słyszę ciche krzątanie się w kuchni, czuję unoszący się zapach gotującego się ragu i świeżo wypieczonego chleba. To była nasza mała rodzinna tradycja, gdy byłam małym dzieckiem. Takie śniadanie w każdą sobotę o wczesnym poranku przygotowywał mój tata dla całej rodziny. Tego smaku nigdy nie zapomnę i jest to moje ulubione danie.

A ulubione comfort food?

Pizza! Moją definicją comfortu foodu jest jedzenie, które kojarzy mi się z przyjemnymi wspomnieniami i przez to – poprawia mi humor. Zawsze, gdy jem pizzę, myślami przenoszę się do pełnego zapachów, słonecznego Rzymu, gdzie kupuje się kawałek pizzy na ulicy i spaceruje po rozgrzanych od słońca uliczkach.


fot. mat. prasowe Akademia Kulinarna Whirlpool

Przybliżasz Polakom kuchnię włoską m.in. na warsztatach w Akademii Kulinarnej Whirlpool. Co najbardziej Cię zaskoczyło do tej pory w trakcie gotowania z fanami dań z Italii?

Gdy zaczęłam prowadzić warsztaty z pizzy, bardzo zaskoczyło mnie, że większość uczestników nie może sobie wyobrazić pizzy bez mięsa. A jest tyle wspaniałych warzywnych kompozycji! Najbardziej można docenić smak poszczególnych składników, gdy jest ich mniej, ale są bardzo dobre jakościowo.

Danie, którego jeszcze nie spróbowałaś, a bardzo chcesz to…?

Chyba spróbowałam już wszystkiego! Gdy podróżuję, próbuję wszystkiego co mogę, szczególnie rzeczy, których nie zjadłabym nigdzie indziej. To najlepszy sposób, aby poznać kulturę i tworzących ją ludzi. Warto być otwartym na nowe smaki. Dzięki temu można odkryć zupełnie nowe aromaty, które będą inspiracji.  

Jaki trend kulinarny ostatnio cię zachwycił?

Bardzo cieszę się, że szefowie kuchni wracają do korzeni, szukają starych przepisów, zapomnianych produktów, do których uprawy się wraca, czy starych odmian zboża. Bardzo ważne jest też dla mnie, w jaki sposób serwuje się dania – jemy przecież w dużej mierze oczami. Szczególnie, gdy potrawy podaje się na ręcznie wyrabianej ceramice. Mamy dużą tradycję wyrabiania ceramiki na południu Włoch i podoba mi się, że wraca się do tych rzemieślniczych technik.

Co zjadłabyś na ostatni posiłek w życiu?

Jestem pełna energii, staram się korzystać z każdej chwili życia i nie myśleć o ostatnim posiłku! Jest ich jeszcze tyle przede mną, że najlepiej będzie zastanowić się, co pysznego chciałabym zjeść za dwie godziny.

Czy jest jakiś kulinarny gadżet, bez którego nie możesz obyć się w kuchni?

Oczywiście używam sporo akcesoriów kuchennych, we wszystkich kolorach świata, żeby zawsze móc je dopasować do koloru mojego kitla! A na serio, to niezbędna jest dla mnie mała tarka do Parmigiano Reggiano. Zawsze mam kawałek dobrego sera w swojej lodówce, bo Parmigiano Reggiano we włoskiej kuchni używa się prawie do każdego dania. Bez tarki ani rusz!


fot. mat. prasowe Akademia Kulinarna Whirlpool

Co polecasz na letnie menu we włoskim stylu? Takie TOP 5 propozycji dań i napojów.

  • Gdy jest bardzo gorąca, najlepsza jest bardzo kwaśna i orzeźwiająca granita cytrynowa lub – w wersji śniadaniowej – o smaku kawy z bitą śmietaną i świeżo wypieczoną brioche.
  • Swoje pragnienie często gaszę caffe freddo, czyli kawą na zimno. Często rano przygotowuję sobie całą butelkę, zakręcam i odstawiam do lodówki do schłodzenia, aby mieć zapas na cały dzień.
  • Frittura mista, czyli świeże owoce morza i sezonowe warzywa pokrojone w cienkie paseczki, zanurzone w tempurze i usmażone na głębokim tłuszczu. To klasyczne danie nadmorskiej kuchni włoskiej. A do tego obowiązkowo kieliszek prosecco!
  • Panzanella, czyli włoska sałatka z chleba rustykalnego z kolorowymi świeżymi pomidorami, kaparami, ogórkiem, selerem, anchois, świeżą bazylia, do tego dobrej jakości oliwa z oliwek i oczywiście dużo mozzarelli bufali.
  • Prosciutto z melonem – jako szybka i orzeźwiająca przekąska idealna na lato.