Kurt Scheller urodził się w 1952 r. w pięknym szwajcarskim mieście Lucerna, położonym na zachodnim brzegu jeziora Czterech Kantonów. Zamiłowanie do gotowania, a zwłaszcza pieczenia ciast, wykazywał już jako dziecko – pierwsze doświadczenia kulinarne zdobywał w rodzinnej piekarni. Nie miał też żadnych wątpliwości przy wyborze ścieżki edukacyjnej – ukończył szkołę gastronomiczną w Lucernie. W rodzinnym mieście rozpoczął również spektakularną karierę zawodową.


Kucharz i podróżnik

Po ukończeniu szkoły Kurt Scheller trafił do restauracji jednego z hoteli w Lucernie. W Luzernhof był najmłodszym członkiem zespołu, ale szybko dał się poznać jako niezwykle utalentowany i kreatywny kucharz, wykazujący także duże zdolności organizacyjne, które wykorzystywał na dalszych etapach kariery, pełniąc obowiązki szefa kuchni. Początkowo w niewielkiej lunchowej restauracji w Londynie, ale już w wieku 25 lat zarządzał kucharzami w hotelu Intercontinental na Jamajce.

Praca na karaibskiej wyspie stanowiła ważny etap zawodowej drogi Kurta Schellera. Zyskał tam duże uznanie, czego dowodem był złoty medal podczas prestiżowej wystawy kulinarnej w Montego Bay. Młody Szwajcar mógł zacząć przebierać w propozycjach pracy.

Jego pasją, oczywiście oprócz gotowania, jest podróżowanie, dlatego w swoim CV ma pobyt w Ekwadorze (szefował kuchni hotelu Intercontinental, gotując m.in. dla prezydenta tego południowoamerykańskiego kraju), Kuwejcie, Egipcie (był szefem kuchni w kairskim Hiltonie, gdzie zarządzał zespołem liczącym blisko 120 kucharzy) czy Rosji (kierował ogromną kuchnią w stołecznym hotelu Moskwa).

Kurt Scheller przez lata nie tylko podróżował, ale również kolekcjonował nagrody. Jest zdobywcą kulinarnego Pucharu Świata organizowanego w Luksemburgu. W 1989 r. znana francuska organizacja Le Toques Blanches wybrała go na Szefa Roku. W 1997 r. otrzymał odznaczenie Grand Croix de l’order Etole d’Europe. W 2005 r. Kurta Schellera nagrodzono polskim Oskarem Kulinarnym za osobowość kulinarną oraz tytułem doktora honorowego za działalność na rzecz polskiego hotelarstwa i gastronomii.


Na polskiej ziemi

Do naszego kraju przyjechał w1991 r., gdy zaproponowano mu stanowisko szefa kuchni w restauracji odzyskującego dawną świetność warszawskiego hotelu Bristol. Później na krótko wyjechał do Bahrajnu, jednak szybko wrócił do Polski, tym razem obejmując szefostwo kuchni hotelu Sheraton, gdzie spędził blisko pięć lat, zdobywając wielkie uznanie. Później sprawdził się także jako dyrektor kulinarny w ekskluzywnym warszawskim hotelu Rialto. Działała tam wielokrotnie nagradzana restauracja, sygnowana jego imieniem – Kurt Scheller’s Restaurant.
Od 2002 r. prowadzi Akademię Kulinarną Kurta Schellera. Jej misją jest propagowanie doskonałej kuchni z różnych stron świata. Każdy uczestnik organizowanych tu spotkań, zarówno profesjonalista, jak i entuzjasta gotowania, pod okiem mistrza może zgłębiać tajniki gotowania.


Gwiazda telewizji

Kurt Scheller chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą kulinarną, zasiadając w jury licznych konkursów. Był inicjatorem powołania Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Masową rozpoznawalność zdobył prowadząc telewizyjny „Alfabet kulinarny Kurta Schellera”, a także goszcząc w różnych popularnych programach, takich jak „MasterChef”, „Hell’s Kitchen” czy „Top Chef”, którego był nawet dyrektorem artystycznym.


Na rynku księgarskim ukazały się dwie książki kucharskie Kurta Schellera: „Szefa kuchni wędrówki po świecie” i „Kuchnia polska, jakiej nie znacie”. W przedmowie do drugiej z tych publikacji znany krytyk kulinarny Piotr Bikont napisał: „Temu przesympatycznemu wąsatemu Szwajcarowi bez wątpienia należy się tytuł honorowego Polaka – za wszystkie nowe potrawy, które skomponował z polskich produktów, za wszystkich jego uczniów, którzy teraz szefują wielu restauracjom w całym kraju”.